Jaunais mācību gads: Pirmklasnieku skaita un skolotāju atalgojuma neliels pieaugums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Līdz jaunā mācību gada sākumam atlikusi pusotra nedēļa, un prognozes liecina, ka pirmklasnieku skaits varētu nedaudz pieaugt. Daļai pedagogu jaunais darba cēliens nāks ar nelielu, tomēr algas palielinājumu.

No 1. septembra par zemāko amata algas likmi skolotāji saņems 420 eiro. Pedagogiem, kuri novērtējumā ieguvuši trešo, ceturto un visaugstāko - piekto kvalitātes pakāpi, pie algas klāt nāks attiecīgi 31, 79 un 99 eiro.

Turklāt tiks apmaksāti 40% darba, ko skolotāji veic ārpus mācību stundām. Jaunums būs brīvpusdienas, ko tagad saņems ne tikai visi pirmo un otro, bet arī trešo klašu audzēkņi.

Mēs esam vienojušies paaugstināt darba samaksu par likmi līdz 420 eiro no esošajiem 395. Mēs esam nodrošinājuši piemaksu 40% apmērā, nevis līdz 40% par papildus veicamajiem pienākumiem. Un, veicot pieprasījumu nākamā gada budžetam, jaunajās politikas iniciatīvas, mēs esam iekļāvuši summu, lai pedagogu algas katru gadu palielinātu par 10%,” norādīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete („Vienotība”).

Vēl viens jaunievedums – pirmās svešvalodas apguve jau no pirmā skolas gada. Tai jābūt kādai no Eiropas Savienības oficiālajām valodām, tātad no to loka izslēgta krievu valoda.

"Jau otro gadu spēkā ir likuma nosacījums, ka vecāki maksā tikai par individuālas lietošanas mācību līdzekļiem. Mācību grāmatas, tostarp darba burtnīcas, kuras ietilpst mācību grāmatu komplektā, nodrošina valsts,” klāsta Druviete.

Pilnveidotas arī atbalsta iespējas bērniem, kas atgriezušies dzimtenē pēc dzīves ārzemēs – piemēram, latviešu valodas, sociālo zinību un Latvijas vēstures papildu nodarbības.

Jaunajā mācību gadā pārmaiņas sagaidāmas gan izglītības satura, gan arī zināšanu pārbaudes jomā. Visi skolēni turpmāk jau no pirmās klases sāks apgūt pirmo svešvalodu, visticamāk angļu valodu.  Ir izmaiņas arī valsts pārbaudījumu sistēmā - diagnosticējošie darbi 3. un 6. klases skolēniem notiks mācību procesa laikā februārī un martā, bet visi svešvalodu eksāmeni skolēnu brīvlaikā.

Ārpus apstiprinātajiem sarakstiem mēs šogad piedāvāsim diagnosticējošo darbu dabas zinātnēs 9.klasei un diagnosticējošo darbu matemātikā 8.klasei, jo, kā jūs redzējāt šī gada pārbaudījuma rezultātus, mēs varētu vēlēties, lai skolēnu uzrādītais sniegums šajos priekšmetos būtu vēl augstāks. Tehniskās disciplīnas ir tās, kas varētu noteikt mūsu tautsaimniecības attīstības tendences, atbilstoši tām modernizācijas iespējām, kas mums ir,” teica Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntis Vasiļevskis.

Viņš vēl piebilda, ka šajā gadā turpināsies darbs pie centralizētā fizikas, ķīmijas, dabas zinību piloteksāmena programmas un satura. Arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Aleksandrs Dementjevs norāda, ka šī būs svarīgākā diskusija, savukārt iepriekšminētajām pārbaudes darbu pārmaiņām un svešvalodas mācībām pirmajā klasē skolas esot gatavas.

„Skolotājs attiecīgajā priekšmetā pats gatavoja mācību darbus un varbūt visā Latvijā nevarēja konstatēt vienādu līmeni, jo skolotāji ir ļoti dažādi un paši gatavojas pārbaudes darbus. Tagad tas centralizēti notiks visā Latvijā un tagad rezultātus varēs salīdzināt – tāpat arī skolotāju darbu. Audzēkņi šīs izmaiņas uzreiz neizjutīs – viņi nemācīsies vairāk vai tamlīdzīgi,” teica Dementjevs.

Vēl mazākumtautību skolās būs jāpalielina latviešu valodas stundu īpatsvars, lai stiprinātu valsts valodu. Savukārt, lai nodrošinātu no ārzemēm reemigrējušo bērnu integrāciju skolās, izglītības programmās papildus iekļaus nodarbības latviešu valodas, sociālo zinību un Latvijas vēstures apguvē.

Izglītības kvalitātes dienests vēl norādīja, ka no 1. janvāra organizēs komisiju, kas izvērtēs to skolotāju, kas iepriekš sodīti par kriminālpārkāpumiem, atbilstību darbam skolās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti