Jaunais cietums varētu atrasties nevis Olainē, bet Liepājā un Pierīgā

Izvēlētais zemes gabals Olaines cietuma teritorijā tomēr nav piemērots jauna cietuma būvei, tāpēc Tieslietu ministrija sākusi izvērtēt iespēju celt cietumu Liepājas pusē.

„Mēs esam saņēmuši piedāvājumu, šobrīd notiek debates par līguma niansēm," saka  Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis.

Par paraugu Latvijas cietumam tiks ņemts šobrīd topošais Tallinas cietums, kas būs viens no modernākajiem pasaulē.

Joprojām Tieslietu ministrija kā būvēšanas vietu apsverot Olaini. Taču Lazdovskis norāda, ka igauņu kolēģi norādījuši uz kādu būtisku problēmu. „Pēc konsultācijām ar Igaunijas ekspertiem, kas jau bija ieradušies šeit, viņi norādīja uz atsevišķām problemātiskām niansēm attiecībā uz Olaines zemesgabala ģeogrāfiju, ģeometrisko kontūru, jo šim zemesgabalam ideāli būtu jābūt taisnstūra vai kvadrāta formas, lai to vieglāk pēc tam apsargāt. Jo vairāk stūru, jo vairāk vietu, aiz kurām noslēpties un tā tālāk," saka Lazdovskis.

Esošajā Olaines cietuma teritorijā tas var izrādīties problemātiski. No Tieslietu ministrijas pārstāvja teiktā izriet, ka šī problēma saistās ar bijušā Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka Visvalža Puķīša lēmumiem. „Mēs tiešām paļāvāmies uz Ieslodzījuma vietas pārvaldes sniegto informāciju, ka šis zemesgabals ir atbilstošs, piemērots un nekādā ziņā nav apgrūtināts. Šobrīd izrādās, ka zemesgabals ir vienā daļā apgrūtināts, trīs hektāri zemes pieder kādai privātai kompānijai. Tad mums kaut kādā veidā būtu nepieciešams droši vien atpirkt vai atsavināt sabiedrības vajadzībām šo zemesgabala," vēl vienu aspektu min Lazdovskis.

Tāpēc Tieslietu ministrija uzrunājusi Olaines pašvaldību par citu vietu šīs pašvaldības teritorijā, norāda Lazdovskis. „Ja mums neizdosies vienoties ar pašvaldību, tad mēs izskatām variantu, ka šo pirmo cietumu ceļam Liepājā, bet nākamo – Pierīgā," norāda Lazdovskis.

Savukārt Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs skaidro, ka ar Tieslietu ministriju notikušas pārrunas par zemesgabaliem - gan par pilsētai piederošu zemesgabalu, gan arī par alternatīvu variantu. Taču, pēc viņa teiktā, šobrīd sarunās iestājies zināms klusums.

Lazdovskis norāda, ka ministrija arī apsvērusi iespējas iegādāties privātus zemes īpašumus Olainē. Izrādījies, ka neviens zemesgabals neesot maksājis ne tuvu tādu summu, kādu ministrija varot atļauties. Uz jautājumu, vai cenas nav speciāli uzpūstas, Lazdovskis atbild, ka to pieļauj, tāpēc ministrija apzināti sākusi skatīties citā virzienā. „Es nevaru atļauties, ka vienā otrā vietā liek kādas lamatas un grābekļus. Liepājā mums ir konkrēts zemesgabals, valdība ir lēmusi par šī zemesgabala iegūšanu no Liepājas domes. Liepājas dome ir šo zemesgabalu nodevusi, tur ir gan atbilstošs teritorijas plānojums, gan pašvaldības ieinteresētība šī jautājuma risināšanā," saka Lazdovskis.

Jau izskanējis, ka sākotnēji Liepājā bija domāts būvēt otro cietumu, savukārt Olainē pirmo. Lazdovskis norāda, ka, ja neizdosies sarunas par cietuma būvniecību Olainē, tad pirmo cietumu būvēs Liepājā. Valsts sekretārs nenoliedz, ka izskanējušas bažas par to, kā būs ar darbaspēku Liepājā. „Tā ir viena no bažām, kas ir Ieslodzījuma vietu pārvaldei, Pierīgai tādā ziņā būtu vieglāk atrast darbiniekus, bet es domāju, ka, ja termiņš ir pietiekami garš, un šobrīd mēs runājam par potenciāli pieciem gadiem, tad, ja savlaicīgi šo procesu organizē, es neredzu problēmu. Mums noteikti ir arī jādomā reģionālās nodarbinātības griezumā, nevaram mēs visu koncentrēt tikai ap Rīgu," atzīmē Lazdovskis.

Latvijas Radio Liepājas domē uzzināja, ka Liepājas dome cietuma būvniecībai savā teritorijā gatavojas, un, ja tur tiks būvēts pirmais, nevis otrais cietums, tas problēmas neradīs.

Jau vēstīts, atbilstoši projektam cietumu plānots projektēt nākamajā un aiznākamajā gadā. Tam sekos gatavs būvprojekts un publisks iepirkums būvdarbiem, un pēc Tieslietu ministrijas aplēsēm jaunais cietums varētu būt uzbūvēts pēc pieciem gadiem.

Plānotās cietuma projektēšanas izmaksas ir aptuveni 2,7 miljoni latu, un Tieslietu ministrija cer, ka ar igauņiem izdosies vienoties par aptuveni 20-30% zemāku summu. Cietuma būvniecība savukārt izmaksās 53 miljoni latu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti