Izsvītrojot visus kandidātus biļetenā, sarakstam neieriebsi. Kas jāzina, ejot balsot Saeimas vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau sestdien, 1. oktobrī, notiks 14. Saeimas vēlēšanas, kurās balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, ņemot līdzi pasi vai personas apliecību, var balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī. Tie būs atvērti no plkst.7 līdz 20.

Pase, ID un bez spiedoga 

Balsošanas dokuments 14. Saeimas vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID karte). Pilsoņa personu apliecinošus dokumentus, kam laikā no 2020. gada 1. marta beidzies derīguma termiņš, varēs izmantot personas identitātes apliecināšanai klātienē līdz nākamā gada 30. aprīlim, paredz Saeimā pieņemtie likuma grozījumi. Šis nosacījums neattiecas uz tiem dokumentiem, kuri kļuvuši nederīgi citu iemeslu dēļ, piemēram, dokuments ir sabojāts vai mainījušās tajā ierakstītās ziņas.

Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiks likts, un principa "Viens vēlētājs – viena balss" nodrošināšanai tiks lietots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs.

Vēlētāji varēs pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī slimojošu personu aprūpētāji un vēlētāji īslaicīgās aizturēšanas vietās. Uzticības persona var arī aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā.

Plusi un svītrojumi

Izvēloties politiskā spēka sarakstu, par kuru vēlētājs grib nobalsot, iespējams izdarīt atzīmes vēlēšanu biļetenā:

  • ar plusa zīmi atzīmēt kandidātus, kurus atbalsta,
  • izsvītrot kandidātus, kurus neatbalsta.

Atzīmējot kandidātam pluszīmi, tā jāievelk rombā. Izsvītrojot kandidātu, jābūt pārsvītrotam vismaz vienam vārda un vienam uzvārda burtam. Pārkāpumi atzīmēs gan vēlēšanu zīmi nepadara nederīgu, taču plusi un svītrojumi var tikt neņemti vērā.

Tāpat vēlēšanu urnā drīkst mest arī tukšu aploksni. Tas partijām apgrūtinās iespēju sasniegt 5% slieksni, lai tiktu ievēlētas. Tāpat jāzina, ka balsis, kas atdotas par partijām, kuras nepārsniedz 5% robežu, nekādā veidā netiek izmantotas, nosakot iekļuvušo partiju sadalījumu Saeimā.

Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) arī atgādināja – izvēloties sev netīkamu partiju un izsvītrojot visus tās kandidātus, balss tāpat tiks atdota par nevēlamo sarakstu.

"Vēlēšanās ir jābalso tikai un vienīgi par to sarakstu, par kuru vēlas, nevis jāizvēlas kāds, lai ieriebtu. Pat izsvītrojot visus kandidātus, balss tiek atdota par sarakstu, kurā atradušies visi izsvītrotie kandidāti. Līdz ar to aicinām vēlētājus būt apdomīgiem un neizmantot šo kā protesta balsojumu, jo beigās var izrādīties, ka balss tiek atdota par sarakstu, par kuru vēlētājs patiesībā nevēlējās balsot," skaidroja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Laura Krastiņa.

CVK Informācijas nodaļas vadītāja Laura Krastiņa
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Noteikumi par to, kā pareizi balsot, būs atrodami katrā vēlēšanu iecirknī.

Klikšķināt, lai palielinātu: 
 

Kur iet balsot

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali, un katra vēlēšanu apgabala iecirkņos būs atšķirīgas (tikai attiecīgā vēlēšanu apgabala) vēlēšanu zīmes. Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajam vēlēšanu apgabalos ietilpst šādas pašvaldības:

  • Rīgas vēlēšanu apgabals – Rīgas pilsēta un ārvalstis.
  • Vidzemes vēlēšanu apgabals – Ādažu, Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Ķekavas, Limbažu, Madonas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valkas un Valmieras novads un Jūrmalas valstspilsēta; 2022. gada Saeimas vēlēšanās arī Varakļānu novads (tas noteikts Saeimas vēlēšanu likuma Pārejas noteikumu 12. punktā).
  • Latgales vēlēšanu apgabals – Augšdaugavas, Balvu, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novads, Daugavpils valstspilsēta un Rēzeknes valstspilsēta;
  • Kurzemes vēlēšanu apgabals – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu un Ventspils novads, Liepājas valstspilsēta un Ventspils valstspilsēta;
  • Zemgales vēlēšanu apgabals – Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jelgavas, Jēkabpils un Tukuma novads un Jelgavas valstspilsēta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti