Panorāma

Covid-19 plosās arī kaimiņvalstīs

Panorāma

"Latvenergo": Pienācis īstais laiks vēja parku izbūvei

Risks saslimt ar Covid ļoti augsts

Infektologs Dumpis: Saslimstība ar Covid-19 turpinās strauji pieaugt vēl 2–3 nedēļas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krīze medicīnas sistēmā, kas saskārusies ar strauju Covid-19 pacientu pieplūdumu, ir neizbēgama. Tā lēsa medicīnas nozares eksperti, vērtējot augstos Covid-19 saslimstības rādītājus Latvijā. Infektologs Uga Dumpis prognozē, ka saslimšana turpinās strauji pieaugt vēl divas līdz trīs nedēļas.

Inficēties ar Covid-19 delta variantu šobrīd var jebkur, kur vien satiekas cilvēki. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norādīja – pašlaik 60% inficēto pat nenojauš, kur sastapušies ar vīrusu.

Vīrusa delta variants ir daudz lipīgāks par visiem iepriekšējiem variantiem. Lai saslimtu, arī 15 minūtes vairs nav izšķirošas.

Lai gan vīrusu vairāk izplata nevakcinētie, arī vakcinēts cilvēks pie tik maza kopējā vakcinēto īpatsvara šobrīd nav pilnīgi drošs citiem – norādīja profesors Dumpis. Viņš uzsvēra, ka tādā situācijā kā šī savstarpējā kontaktēšanās, kas nav neatliekama, būtu šobrīd jāatliek pilnīgi visiem – gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem.

"(..) Mums vajadzētu apstāties un tad steidzami vakcinēt pirmām kārtām seniorus un riska grupas, un arī pārējos. Tikai tad mēs varam kaut ko domāt, kā nākt no šīs krīzes ārā," sacīja Dumpis.

Katru dienu slimnīcās nonāk vairāk par 100 jauniem Covid-19 pacientiem. Stacionēto skaits strauji aug. Un līdz ar to no slimnīcu pārslodzes cieš ne tikai sasirgušie ar Covid-19, bet pilnīgi visi, kam liegta iespēja laikus saņemt kvalitatīvu medicīnisko palīdzību. Mediķu slodzei palielinoties, apdraudēta ir iespēja saņemt arī neatliekamo palīdzību – tā šodien LTV raidījumā "Rīta panorāma" brīdināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

"Nākamais, kas būs jāierobežo, iespējas sniegt neatliekamo un steidzamo palīdzību. Vienīgais, kas var palīdzēt sistēmai savākties, ir ierobežojumu noteikšana. Tuvākie mēneši būs ļoti grūti. Būs ļoti daudz cilvēku slimnīcās, būs ļoti daudz mirušo cilvēku, kas cietīs no veselības aprūpes sistēmas pārslodzēm, un mums ir jābūt visādā veidā gataviem nostāties tam pretī un spēt izturēt," skaidroja dienesta vadītāja.

Infektologs Dumpis norādīja – to, ka, vīrusa delta variantam ieskrienoties, saslimšanas gadījumu skaits ik pa divām nedēļām dubultosies, jau augustā prognozēja vācu speciālisti.

Neatkarīgi no šodien valdībā lemtā, divas līdz trīs nedēļas saslimstības līknes vēl strauji augs.

"Mēs tajā bedrē nonāksim, vienalga, kādi lēmumi būs šodien, jautājums ir, cik ilgi mēs tajā bedrē sēdēsim, vai mēs to darīsim mēnesi, vai mēs to darīsim trīs mēnešus," sacīja Dumpis.

Tāpēc tas, par ko valdība lems šonedēļ, ir jautājums, vai saslimstības izplatību izdosies apstādināt pēc divām nedēļām. Lai tas būtu iespējams, Dumpja ieskatā, ir maksimāli jāsamazina kontaktēšanās starp cilvēkiem pilnīgi visās vietās, kur vien iespējams kontaktēšanos atlikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti