Rīta Panorāma

Intervija ar Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Inetu Ziemeli

Rīta Panorāma

Intervija ar tiesību ekspertu Edgaru Pastaru

Intervija ar PSKUS infektologu, LU profesori Ugu Dumpi

Infektologs Dumpis: Rudenī, visticamāk, būs jauns Covid-19 vilnis; senioriem vajadzēs vēl vienu vakcīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Rudenī, visticamāk, piedzīvosim jaunu Covid-19 vilni, taču patlaban nav skaidrs, cik stiprs tas būs. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja infektologs Uga Dumpis, norādot, ka senioriem un citiem riska grupas pacientiem rudenī, visticamāk, vajadzēs vēl vienu vakcīnu pret Covid-19.

Viņš sacīja, ka patlaban saslimstība ar Covid-19 Latvijā turpina pieaugt un nekas neliecina, ka ir pārlauzta saslimstības pieauguma līkne. Bērnu saslimstības ar Covid-19 līkne ir stabilizējusies, savukārt gados vecāku cilvēku saslimstības līkne turpinās pieaugt.

Infektologs sacīja, ka saslimstība ar Covid-19 varētu sākt mazināties pēc desmit dienām, taču tā varētu arī nebūt, jo slimības izplatība ir viļņveidīga. Situācija ar laiku kļūs labāka, jautājums ir – cik ātri. "Skats uz vasaru man ir optimistisks," atzina Dumpis

Infektologa teiktais: tā kā slimnīcās Covid-19 slimnieku skaits pieaug, medicīniskie apsvērumi nav tie, kādēļ valdība plāno ierobežojumu atcelšanu. "Tie ir citi jautājumi, kas spiež šos ierobežojumus atcelt," vērtēja Dumpis.

Viņš atzina, ka slimnīcās ar Covid-19 pārsvarā nonāk gados vecāki cilvēki, kas nav vakcinējušies pret Covid-19 vai nav saņēmuši balstvakcīnu.

Saistībā ar to, ka daudzi cilvēki arī būs pārslimojuši Covid-19 un tādējādi ieguvuši imunitāti, kādu laiku būsim pasargāti no jauniem uzliesmojumiem.

Taču rudenī, visticamāk, sekos jauns Covid-19 uzliesmojuma vilnis, bet neskaidrs ir jautājums, cik stiprs tas būs, atzina Dumpis, gan pieļaujot, ka "tik dramatiski vairs nebūs".

Infektologs norādīja, ka Covid-19 nekur nepazudīs un ar to nāksies sadzīvot. Ar Covid-19 palīdz cīnīties ne tikai vakcinācija, bet arī medikamenti. Latvijā, pēc Dumpja sacītā, ir pieejami visi jaunākie medikamenti, taču tie atšķirībā no vakcīnām ir ļoti dārgi.

Pēc infektologa domām, senioriem un riska grupu pacientiem būs vajadzīga vēl viena vakcīna pret Covid-19. Iespējamā vakcinācija varētu notikt rudenī.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija (VM) piedāvājusi Covid-19 drošības pasākumu mazināšanas plānu īstenot pakāpeniski trīs soļos, noslēgumā – no 1. aprīļa – paredzot iespēju atcelt visus ierobežojumus.

Pirmais solis jeb drošības pasākumu mazināšana jau sākta skolās, kurās epidemioloģiskā situācija stabilizējas. No šīs nedēļas kā pirmais atvieglojums paredzēts bērniem – no 14. februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, netiek piemēroti karantīnas nosacījumi.

Otrajā solī no 1. marta VM ieteikusi īstenot līdz šim apjomīgāko drošības pasākumu mazināšanu, tostarp atcelt liegumu darboties šobrīd slēgtajām nozarēm, piemēram, naktsklubiem un atrakcijām, kā arī atcelt prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā.

Ja situācija slimnīcās būs stabila un Latvijā būs ne vairāk kā 25 jaunu hospitalizēto Covid-19 pacientu dienā (līdzīgi kā tas noteikts Igaunijā), no 1. aprīļa plānots atcelt arī pārējos drošības pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti