Infektoloģe Vīksna par Covid-19 tālāko izplatību – «prognoze ir stipri laba»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Latvijā virsroku gūst Covid-19 omikrona paveids, bet tajā saskatāmas arī labas ziņas. Tā intervijā Latvijas Radio norādīja infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna. Pieredze rāda – omikrons retāk pacientus noved līdz reanimācijai vai intensīvajai terapijai. Fakts, ka šis paveids ir ļoti lipīgs, nozīmē, ka neizbēgami ar to saslims liela daļa sabiedrības, savukārt tas var iezīmēt Covid-19 infekcijas norietu. 

Ludmila Vīksna: Ja mēs runājam par šī brīža situāciju, tad ir jāsaka, ka saskaņā ar laboratorijas informāciju omikrons pamazām sāk prevalēt. Ar to es gribu teikt, ka iepriekšējais vīrusa paveids delta ir daudz mazākam skaitam cilvēku, nekā bijis līdz šim. Pacientiem ir izmainījusies arī klīniskā aina – sūdzības un patoloģijas, kas šiem cilvēkiem ir, inficētiem ar dažādiem vīrusiem [paveidiem], ir diezgan atšķirīgas.

Infektoloģe Vīksna par Covid-19 tālāko izplatību – «prognoze ir stipri laba»
00:00 / 02:04
Lejuplādēt

Tam ir arī tādas pozitīvas sekas – respektīvi intensīvās terapijas nodaļas un reanimācijas nodaļas šobrīd ir mazāk noslogotas ar smagiem slimniekiem.

Otrs jautājums ir par to, ka omikrona varianta gadījumā ļoti daudziem inficēšanās notiek tikai kā inficēšanās, bez klīniskās simptomātikas.

Latvijas Radio: Kādu jūs prognozējat omikrona paveida tālāko izplatību?

Ludmila Vīksna: Patiesībā tā teorija man ir drusku aizgūta no Latvijas virusologiem, un es viņiem piekrītu. Teorētiski vajadzētu būt tā, ka ar šo vīrusu inficēsies ļoti daudzi iedzīvotāji, tā ka šie cilvēki iegūs papildu imunitāti vai vienkārši imunitāti, un līdz ar to tam vīrusam mūsu vidē vairs nebūs īsti, kur ieperināties. Līdz ar to tā prognoze varētu būt stipri laba.

Latvijas Radio: Tad varētu cerēt, ka nekādi citi nopietni vīrusa paveidi vairs neattīstīsies?

Ludmila Vīksna: Jā, varētu cerēt. Vismaz pagājušajā nedēļā mēs ar profesoru [Jāni] Kloviņu tā runājām, un viņš izteica šādu cerību. Es domāju, ka tā arī varētu būt.

Latvijas Radio: Kā jūs redzat ierobežojumus? Vai tos būtu iespējams drīzumā mīkstināt?

Ludmila Vīksna: Nu, mīkstinājumi jau būs droši vien; nāk vasara, un izplatība ir ļoti liela,

līdz ar to es domāju, ka dažiem ierobežojumiem tik būtiska nozīme kā delta gadījumā vairs nav.

Jo par deltu mēs ļoti uztraucāmies, – ja kāds inficējās, tas nozīmēja, ka skābeklis būs vajadzīgs  vai reanimācija, vai intensīvā terapija. Šobrīd mēs tik bažīgi par to neesam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti