Gružu izvedēji: daudzstāvu māju atkritumu stāvvadi jāslēdz ciet

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Atkritumu apsaimniekotāji uzskata, ka daudzstāvu māju atkritumu stāvvadi, kuros iedzīvotāji met visu, ko vien pieļauj stāvvada diametrs, būtu jāslēdz ciet, lai mudinātu iedzīvotājus šķirot atkritumus. Tā LTV raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” atzina “Clean R” un “Lautus” pārstāvji.

Pašlaik lielākajā Latvijas pašvaldībā, Rīgā, atkritumus apsaimnieko četri uzņēmumi – “Clean R”, “Pilsētvides Serviss”, “Eco Baltia vide” un “Lautus”.  Mājām ir pienākums noslēgt līgumu par atkritumu izvešanu ar vienu no uzņēmumiem, bet pienākuma izvietot šķirošanas konteinerus nevienam šobrīd nav. Māju iedzīvotāji atkritumu apsaimniekotājiem tos var pieprasīt, bet tie tos var gan likt, gan arī nelikt.

Saskaņā ar jaunākajiem 2018. gada datiem, kopā šobrīd Rīgā māju iedzīvotājiem pieejamas ir 474 atkritumu šķirošanas vietas, kas pēc “Aizliegtā paņēmiena'' aprēķiniem, ir viena vieta uz aptuveni 1500 cilvēkiem.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe stāstīja, ka “pēc atkritumu apsaimniekotāju iesniegtajiem datiem pagājušajā gadā dalīti vākti atkritumi tikai aptuveni 13% apmērā no kopējiem sadzīves atkritumiem”.

No vienas puses, pašiem uzņēmumiem ir interese izvietot šķirošanas konteinerus, jo sašķirotos atkritumus tie var pārdot tālāk un gūt ienākumus, no otras puses – ne visur to atļauj darīt infrastruktūra.

Ir jādomā par risinājumiem, kur šķirošanas konteinerus mikrorajonos varētu novietot, un viens no variantiem - pazemē.

“Lautus” valdes loceklis Agris Markss pieļāva, ka Rīgas mikrorajonos var izveidot pazemes konteinerus vai veidot nojumes, būvēt atsevišķus laukumus iedzīvotājiem.

“Clean R” valdes loceklis, Atkritumu šķirošanas departamenta vadītājs Guntars Levics norādīja, ka pēc piemēriem “nav tālu jāskatās, teiksim, Valmierā ir, Cēsīs, esmu pats redzējis, ir diezgan daudz šie pazemes konteineri”. “Kaimiņvalstīs - Viļņā, Kauņā arī ir šie te, tieši daudzdzīvokļu padomju laiku māju masīvi ar pazemes konteineriem. Ir risinājumi, ir tikai vēlme, iedzīvotāju spēja vienoties savā starpā panākt kādu risinājumu, tad tas viss ir īstenojams,” pauda Levics.

Abu kompāniju pārstāvji ir vienisprātis, ka nākotnē atkritumu stāvvadi daudzdzīvokļu mājās būtu jāslēdz.

“Mans viedoklis personīgais ir tāds, ka tie viennozīmīgi ir jāslēdz ciet, jo tie ne tikai nemotivē iedzīvotājus šķirot atkritumus, jo daudz vienkāršāk ir pieiet pie stāvvada, izlidināt vienalga ko, lai kas tas arī būtu, lai iekrīt konteinerā. Bet viņi arī rada diezgan apšaubāmu sanitāro, higiēnisko vidi,” raidījumam atzina Levics.

Arī “Lautus” valdes loceklis Markss pauda, ka viņš “noteikti slēgtu stāvvadus, jo tā ir diezgan liela, teiksim, higiēnas, un ne vien higiēnas, bet dezinfekcijas problēma. Ņemot vērā vasaru un karsto laiku, arī atsevišķus pārtikas produktus, kas tur tiek iemesti. Nav varbūt tā patīkamākā smaka stāvvadiem daudzdzīvokļu mājā kāpņu telpā.”

Bet, lai iedzīvotāji būtu ieinteresēti šķirot atkritumus, pēc apsaimniekotāju domām, nepieciešama arī lielāka finansiāla motivācija.  Par sašķirotiem atkritumiem nebūtu jāmaksā nemaz, bet par nešķirotiem krietni vairāk nekā šobrīd.

Jau šobrīd par sašķirotu atkritumu izvešanu faktiski arī nav jāmaksā, bet to pilnvērtīgi var izmantot tikai privātmāju iedzīvotāji.

“Viena no lielākajām problēmām daudzdzīvokļu mājās, ka tā maksa par atkritumiem tiek iekasēta vienādi no visiem, kas neveicina jau pēc būtības šķirošanu kā tādu,” norādīja Agris Markss.  

“Protams, tādā kontekstā skatoties, daudzdzīvokļu māja, kurā varbūt tas rēķins ir tur 2, 4 vai 5 eiro uz visu ģimeni par atkritumu apsaimniekošanu, tad to ietaupījumu grūti sajust. Bet jebkurā gadījumā, viena no šīm lietām, kas strādā, nu, nosacīti, bet strādā visā Eiropā, ir maksas lielums par atkritumiem,” sacīja Levics.

Iespējams, nepieciešama arī kāda “pātaga”, piemēram, sods, ja nešķiro kārtīgi.

Elementāri piemēri, tā pati Beļģija. Brauc mašīna savākt dalītos atkritumus - piebrauc, skatās, konteinerā, teiksim, PET pudeļu vietā ir stikls, PET un viss iespējamais. Uzlīmē uzlīmi ar smaidiņu virsū, kas nozīmē, ka tev ir līdz nākamajai dienai pašam ar savām rociņām viss jāpāršķiro. Ja tu nepāršķirosi, tad tev ne tikai būs jāsamaksā par to kā par sadzīves atkritumiem, bet arī, piemēram, 50 eiro sods par to visu. Un ļoti labi viss tiek atrisināts un strādā. Ja tu negribi šķirot, labi, nešķiro, tu maksā šo palielināto maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, un tad ir skaidrs, tu vienkārši maksā par savu slinkumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti