Rīta Panorāma

Emiļa Melngaiļa «Jāņuvakars»

Rīta Panorāma

Līgojam Doma laukumā zāļu tirgū III

Drošība svētku laikā

Glābēji: Jāņu laika bēdīgo statistiku ietekmē ne laikapstākļi, bet cilvēku rīcība

Uzskats, ka laikapstākļi ietekmē traģisko nelaimju skaitu Jāņu laikā, ir aplams, jo arī lietainos svētkos cilvēki noslīkst un iet bojā ugunsgrēkos, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Palkavniece.

Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus neaizmirst par drošību svētku laikā un svētku laikā pieskatīt savus tuviniekus un draugus – nerīkoties neprātīgi un arī neļaut iereibušiem līgotājiem iet peldēties, uzmanīt, lai viņi neatrodas bīstami tuvu ugunskuram un atturēt viņus no vēlmes pārlēkt pāri ugunskuram vai doties izbraucienā ar auto.

VUGD atgādina drošības padomus, kurus jāievēro Jāņu laikā.

Atcerēties adresi, kur dodas svinēt svētkus

Dodoties uz svinību vietām, svarīgi ir iepriekš noskaidrot, kurā novadā vai pagastā svētki tiks svinēti, piemēram, kāds ir tuvākās pieturas vai māju nosaukums. Ja notiks kāds negadījums un būs nepieciešama mediķu, policistu vai ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, operatīvie dienesti varēs ierasties daudz ātrāk, ja viņiem tiks izstāstīta precīza atrašanās vieta.

Kurinot ugunskurus, uzmanīgi jāizvēlas vieta

Jāņu ugunskuru jākurina drošā vietā – drošā attālumā no ēkām, kokiem, žogiem, lai liesmas nepārmetas uz tiem, piemēram, kādā klajā vietā, tomēr nekādā gadījumā mežā.

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 5.daļas komandieris Dmitrijs Novikovs intervijā LTV ieteica ugunskura vietai apkārt aplikt akmeņus vai aprakt apkārt zemi, lai uguns neizplatītos pa sauso zāli. Glābēji arī iesaka blakus ugunskuram novietot spaini ar ūdeni, jo ar to varēs ne tikai nodzēst ugunskuru, bet arī ūdens palīdzēs atveldzēt kādu sakarsušu līgotāju.

Tiem, kuri vēlas lēkt pāri ugunskuram, VUG atgādina – to nevar darīt alkohola reibumā un tad, ja mugurā ir sintētiskas vai plandošas drēbes.

Jāievēro piesardzība, kurinot grilus

Kurinot grilus, jāievēro piesardzība – grils ir jānovieto uz stabilas virsmas, tālāk no ēkām, kokiem un nojumēm. Grils ir jāmāk arī pareizi iekurināt. Sākotnēji ar speciāli šim mērķim paredzētu degšķidrumu ir jāaplej kurināmais, jāpagaida, kad tas sasūcas, uzmanīgi jāaizdedzina un tikai tad jācep uz tā gaļa.

Šo darbu noteikti nedrīkst uzticēt maziem bērniem.

Peldēties nedrīkst alkohola reibumā

Lai gan sinoptiķi sola šīs svētku brīvdienas lietainas, VUGD tomēr atgādina, ka ikvienam peldēt gribētājam jābūt uzmanīgam.

Ar alus radīto reibumu galvā var likties, ka ne vien jūra ir līdz ceļiem, bet arī visas pārējās ūdenstilpnes. Glābēji aicina nedoties pašiem un atturēt arī draugus peldēties vai laivot alkohola reibumā.

Nebraukt reibumā

Ik gadu Līgo svētku brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji dodas ne tikai uz ugunsgrēku dzēšanu, bet arī uz ceļu satiksmes negadījumiem, lai no avarējušām automašīnām atbrīvotu cietušus cilvēkus, dzēstu aizdegušās automašīnas un veiktu citus glābšanas darbus. Nepakļauj savu un līdzcilvēku dzīvību briesmām, mudini nesēsties alkohola reibumā pie stūres.

Bet, ja ir noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā palīdzība nepieciešama cilvēkiem, nekavējoties jāzvana pa numuru 112.

Bērnus rūpīgi jāpieskata

Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem, un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot, vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos.

Bērniem ir jāuztic kāds darbiņš, lai nebūtu laika nedarbiem. Mazie līgotāji ir izveicīgi vainagu pinēji un galda klājēji, nevis ugunskuru kurinātāji un gaļas cepēji.

Ja tomēr ir izcēlies ugunsgrēks vai atgadījusies kāda nelaime, kas apdraud cilvēku veselību vai dzīvību, nekavējoties jāzvana uz tālruņa numuru 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti