Glābēji brīdina - atrasties uz ledus ir ārkārtīgi bīstami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirmais un pēdējais ledus ir ziemas makšķernieku lielā cerība uz labu lomu - tā ir iesakņojusies tradīcija ne viena vien makšķernieka prātā, kurš, neraugoties uz risku,  tomēr ņem makšķeri un kasti un dodas copēt.

Latgalē joprojām ir ūdenstilpnes, kur makšķernieki arī šonedēļ vēl mēģina piekopt zemledus makšķerēšanu un cerēt uz "lielo zivi". Lai arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzsver, ka atrasties uz ledus ir bīstami, tomēr Latgalē jau ir pirmie gadījumi, kad cilvēki irstošajā un saules kausētajā ledū ielūst un mirst.

Daugava Latgales pusē jau ir brīva no ledus. Tikai nelieli vižņi peld pa ūdens virsmu. Ezeros "peld krasti". Taču makšķernieki tiek uz ledus, brienot pa ūdeni vai arī noliekot laipas uz ledu.

Juris Livčāns ir kaislīgs makšķernieks, taču šobrīd, raugoties uz kolēģiem, viņš aicina tos vairs nekāpt uz ledus. Dienā gaisa temperatūra ir virs plus 10 grādiem, saule ledu ir daļēji izkausējusi un pairdinājusi. Tāpēc tas ir kļuvis bīstams. "Pirmais ledus ir labs, bet pēdējais ledus ir bīstams, jo tas ir sadrsumstalots. No rīta tas vēl var būt ciets, bet pusdienas laikā tāds, ka no viņa nevar noiet nost," saka Livčāns.

VUGD Latgales brigādes komandiera vietnieks Valdis Straume stāsta, ka šopavasar jau ir gadījumi, kad makšķernieki iet bojā. "Nesen izvilka vienu  noslīkušu zemledus makšķernieku. Viņš bija makšķerējis, ielūzis un diemžēl netika līdz galam. Pietrūka 10 metru. Sasala," saka Straume.

Vēl viens gadījums, kas apliecina ledus trauslumu, bija Daugavā. Tur vispirms ledū ielūza suns, pēc tam sieviete. Abus izglāba.

Straume uzsver, ka makšķernieku stāsti par to, ka ledus ir drošs, nav pamatoti - tas visur ir kļuvis plāns. "Vajadzētu parūpēties par savu drošību (..) Uzvilkt glābšanas vesti un sastādīt testamentu," atbild Straume, vaicāts, ko darīt makšķerniekiem, ja nespēj pārvarēt vēlmi makšķerēt siltā laikā.

Tas nav skarbs humors, uzsver glābēji, jo vairāku gadu pieredze liecina, ka pārgalvīgie "copmaņi" mēdz zaudēt dzīvības.

Tas ir gluži kā ar kūlu, kad nevar progozēt, ar ko šī nodarbe beigsies, uzsver glābēji. Tiesa, apdomīgākie makšķernieki jau ziemas kastes, mormiškas un  urbjus noliek tālākos stūros un šobrīd par ziemas copi un lomiem izplata atmiņu stāstus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti