Dienas ziņas

Polijas jaunā valdība atlaiž sabiedrisko mediju vadību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

VUGD: Ielūšana ledū pārsvarā beidzas traģiski

«Droša ledus nav» – glābēji aicina uz ledus nekāpt pat lielā salā

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) šajā sezonā jau saskāries ar pirmajiem ledū ielūzušajiem un arī bojā gājušajiem. Glābēji iesaka – pat tad, kad temperatūra ir krietni zem nulles, tik un tā uz ledus nekāpt. Ja nu tomēr vēlme riskēt ir lielāka, tad svarīgi nedoties vienam un būt arī sagatavotam. 

Daudzviet Latvijā šobrīd ledus no ūdenstilpēm ir pazudis vai palicis ļoti trausls, taču tas tik un tā  neattur riskēt. Šajā nedēļā diviem zemledus makšķerniekiem tas beidzās traģiski.

VUGD pārstāve Sandra Vējiņa norādīja: "Šonedēļ mums bijuši arī divi traģiski notikumi Rēzeknes un Jelgavas novadā, kur cilvēki diemžēl gāja bojā. Pēc situācijas varam spriest, ka tie bija makšķernieki, kuri devās uz ledus apzināti un saviem spēkiem krastā nenokļuva."

Anonīmi aprunājoties ar zemledus makšķerniekiem, iezīmējās bēdīga tendence – neviens nevarēja atcerēties gadījumu, kad kāds, kurš būtu ielūzis ledū, tiktu veiksmīgi ārā. Tomēr ir arī stāsti ar laimīgām beigām.

VUGD Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras daļas vada komandiera vietnieks Edvarts Melnis sacīja: "Svētdienā pagājušajā maiņā izglābām suni labradoru, kurš bija ielūzis ledū, jo dzīvniekam ir lielāka aukstuma izturība nekā cilvēkam un, kamēr mēs nonācām līdz notikumu vietai, kamēr mēs ielaidām laivu, kamēr mēs meklējām konkrēto dzīvību... veiksmīgi atradām, izvilkām sunīti un nodevām īpašniecei."

VUGD pārstāve Vējiņa pauda: "Aizvadītajā diennaktī bija gadījums, kur ledū bija ielūzuši divi brieži. Šiem dzīvniekiem glābšanas dienests varēja palīdzēt un, izmantojot glābšanas dēli, nogādāt krastā. Dzīvnieki pēc tam saviem spēkiem aizgāja mežā."

Melnis, kurš jau 11 gadus strādā par ugundzēsēju stāstīja, ka tāda termina kā "drošs ledus" nav. Ja tomēr cilvēks nolemj uz tā doties, tad noteikti nevajadzētu būt vienam, kā arī jābūt sagatavotam, piemēram, zemledus makšķerniekiem jābūt attiecīgā apģērbā un ar irbulīšiem.

"Irbulīšiem ir viena funkcija, tā ir iedurt viņus ledū un attiecīgi pamīšus vilkt ķermeni, iedurt un vilkt ķermeni uz augšu, galvenais ir saglabāt lielu laukumu un turēt kājas plati un ar šādām kustībām līdz pašam krastam," stāstīja Melnis.

Brīžos, kad cilvēks ir ielūzis ledū, katra sekunde ir svarīga, tāpēc nekavējoties ir jācenšas sasaukt palīdzību.

Melnis sacīja: "Ja tu esi ielūzis ūdenī un tu vairāk kustēsies, jo ātrāk tu zaudēsi ķermeņa siltumu un pastāv lielāka iespēja, ka tu vispār netiksi ārā un nevarēsi sasaukt palīdzību. Ja tu ielūsti ledū, ir jāpaliek nekustīgam, jāturas pie ledus un jāmēģina saukt palīdzība, cik ir tavos spēkos."

Aizvadītajā ziemas sezonā no 1. novembra līdz 31. martam ugunsdzēsēji pēc ielūšanas ledū izglāba piecus cilvēkus; izcēla 32 bojāgājušos, no kuriem astoņi, visticamāk, bija ielūzuši ledū.

Pārdrošie, kuri kāpj uz ledus, apdraud arī citus cilvēkus, īpaši bērnus, kuri, redzot pieaugušos uz ledus, maldīgi domā, ka uz tā atrasties ir droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti