Dienas ziņas

Pērnā gada laikā kāpušas mājokļu cenas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ārstiem bažas par vakcinācijas gaitu

Ģimenes ārsti bažīgi par potēšanu pret Covid-19 pēc «AstraZeneca» vakcīnas apturēšanas

Daudziem ģimenes ārstiem otrdien, 16. martā, nācās pārplānot savu darbu, uzzinot ka vakcinācija ar ''AstraZeneca'' uz laiku ir apturēta. Mediķiem bija jāapzvana cilvēki, lai atceltu ieplānotas vakcinācijas un skaidrotu cilvēkiem radušos situāciju. Ārstus satrauc fakts, ka šis gadījums krietni iedragās cilvēku uzticību vakcinācijai, tāpēc cer, ka valdība daudz lielāku uzmanību pievērsīs skaidrojošajam darbam.

Kocēnu novada Dikļu pagastā praktizējošā ģimenes ārste Anna Mironovska ziņu, ka vakcīna "AstraZeneca" Latvijā ir apturēta, šorīt pamanīja e-pastā. Praksē aizvadītajā piektdienā saņēma tikai vienu iepakojumu ar desmit devām, kuras bija iecerēts vakcinēt šonedēļ.

Ģimenes ārste Mironovska stāstīja, ka šī situācija viņas praksē darbu būtiski neietekmē, taču viņai kā infektoloģei ir bažas par vakcinācijas procesa kavēšanos.

"Apbēdinājums tiem, kuri gatavi, nodomājuši vakcinēties un būt imūni kopumā aizkavē visas populācijas imunitāti, jo citādi nekā neapkarosim, – vai nu izslimojot, vai vakcinējoties. 

Es neticu, ka komplikācijas [saistītas] tieši ar vakcīnu, jo tā ir pārbaudīta, atzīta Eiropas universitātē, strādājuši godājami zinātnieki, [vakcīna] izgājusi pārbaudes, un es domāju, ka tā ir droša," vērtēja Mironovska.

"AstraZeneca" iepakojums, kas nogādāts Dikļos, ir jāizlieto līdz šā gada jūnijam.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens ģimenes ārstiem ar vakcīnām šobrīd iesaka rīkoties sekojoši: "Rekomendācijā ir neturpināt [vakcinēt] ar "AstraZeneca", taču saglabāt ledusskapjos; ja atvērti, tad neturpināt vakcināciju."

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska stāstīja, ka, apturot "AstraZeneca" vakcīnas, mediķu vidū pieaudzis satraukums par vakcinācijas procesa norisi.

"Ļoti daudzi ģimenes ārsti no Latvijas man zvana un saka: "Nu ko tad, Līga, lai dara". Es saku, ka neko citu nevar darīt, jāpārzvana pacientiem un jāatsaka, jo šodien ļoti daudzām praksēm ir pieteikta vakcinācija," stāstīja Kozlovska.

Viņa uzsvēra, ka jau līdzšinējās piegādes ķibeles un dažādas līdz galam neapstiprinātas ziņas par "AstraZeneca" vakcīnām cilvēkos radīja neuzticību.

“Tādu pacientu ir ļoti daudz, kas gaida speciālās vakcīnas. Vai "Pfizer", vai "Moderna". Ir arī tādi, kā es jau esmu minējusi, arī "Sputņik" gaida. Bet mūsu valstī nav pieejamas ne "Moderna", ne "Pfizer" [vakcīnas] mūsu pacientiem," teica Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.

Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide otrdien, 16. martā, valdības sēdē  norādīja uz šādu cilvēku reakciju, uzsverot, ka vakcinācijas procesa organizatoriem šie riski jāņem vērā un attiecīgi jārīkojas.

"Tad, kad vakcinācijas sistēma būs noregulēta, būs viss zināms par "AstraZeneca", iet sabiedrībā un skaidrot, lai nerastos šaubas, kas traucē vakcinēt. Es ar bažām domāju par aprīli, kad nāks miljons vakcīnu un nebūs cilvēku, ko vakcinēt," atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Veide.

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija (VI) pirmdien, 15. martā, ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  

ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.  Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsvēra, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt