Labrīt

Par jaunāko situāciju Sīrijā

Labrīt

Šonedēļ tiesa paziņos spriedumu par "Depo" būvniecību Jelgavā

Ģimenei apglabāšanai atdod svešu līķi

Ģimenei apbedīšanai atdod svešu mirušo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aprīļa sākumā traģiskus notikumus piedzīvoja kāda ģimene Jūrmalā. Pagaidām neskaidru iemeslu pēc viņi apbērēja svešu vīrieti, domādami, ka zemes klēpī gulda savu pēkšņi mirušo tēvu. Notikušā izmeklēšanā ir iesaistīta policija.

Jūrmalas kapu nomalē, netālu no žoga smiltīs saulē kalst kaudzē samesti sēru vainagi un ziedi. Vēl dienu iepriekš te bija kaps, nu tikai balta, nolīdzināta zeme. Pagaidām līdz galam nenoskaidrotu iemeslu pēc kāda jūrmalnieku ģimene apbedīšanai saņēma svešu līķi, domājot, ka zemes klēpī gulda savu tēvu.

Viss sākās marta beigās. Alla Pasternaka no policistiem uzzināja, ka miris viņas tēvs. 65 gadus veco vīrieti ar pārsistu galvu atrada uz ielas. Lai noskaidrotu nāves cēloni, mirušais nogādāts Rīgā, Tiesu medicīnas ekspertīzes centrā.

Nāves iemeslus skaidroja Tanatoloģijas nodaļā, kur mirušais pavadīja astoņas dienas. Tad ģimene rīkoja bēres.

"Apglabājām plkst. 11 un 14.52 man pateica, ka mēs apglabājām ne manu tēvu," stāsta Alla.

Šo ziņu Alla saņēma no bēru rīkotājiem, uzņēmuma „Sēru nams”. Viņus par kļūdu informēja ekspertīžu centrs. Tur notikušajā sākumā vainota ģimene. Proti, kā ģimene nav atpazinusi, ka apglabā svešu vīrieti.

Alla pirmo reizi glabāja tuvinieku, un tēva negaidītā nāve nācis kā zibens spēriens. 

"Es uz kājām skatījos, uz rokām. Man uz seju vispār bija bail skatīties. Es negribēju noģībt, jo man tā sāpīgi bija un vēl apskatīt, ka viņš tur guļ," skaidro Alla.

Kad mācītājs lasījis lūgšanu, sieviete uzmetusi acis tēva sejai. Tā šķitusi svešāda, bet to meita norakstīja uz tēva gūto galvas traumu un stresu.

"Varbūt es jūku prātā, liels stress, nezināju, ko domāt," sieviete turpina.

Arī citi bērinieki sacījuši, ka vīrietis ir izmainījies, bet nevienam pat prātā neienācis, ka zārkā guļ svešinieks.

Negatīvas emocijas raisīja arī tālākie notikumi. Allai bija piezvanījuši un izteikuši dīvainu piedāvājumu

"Morgā piezvanīja kāds un pateica, vai jūs esat ar mieru, mēs pa nakti viņu dabūsim ārā, pa klusām un rītā atnāksi, atvadīsies. Tajās pašās drēbēs pārvilksim un zārkā ieliksim," sieviete stāsta.

Viņa nelikumīgo priekšlikumu noraidīja. Likums šādos gadījumos līķi ļauj izrakt tikai ar tiesas atļauju. Tuvinieku nevēlēšanās likumu apiet ekspertīzes centrā strādājošos sadusmojusi un viņi sākuši vainot mirušā ģimeni.

Ekspertīzes centrā vēlējušies, lai Alla paraksta atļauju līķi izrakt. Tanatoloģijas nodaļas vadītāja Nadežda Skidenko esot teikusi.

Tanatoloģijas nodaļā ir kluss kā kapā. Dodoties tikties ar  kontaktpersonu Nadzeždu Skidenko, Latvijas Radio jāgaida pusstundu. Kopā ar viņu atnāk vēl kāda sieviete, Departamenta vadītāja vietniece Jolanta Vamze-Liepiņa.

Viņa apliecina, ka par gadījumu zina, bet komentēt to nevar: "Nē, nē, mēs nevaram sniegt nekādus komentārus šobrīd, jo ir kriminālprocess, un visa lieta ir policijā šobrīd. Mēs nedrīkstam sniegt komentārus."

Šobrīd ģimene esot panākuši vienošanos, ka otras bēres apmaksās ekspertīzes centrs. Taču segt ģimenes morālās ciešanas centrs atsakās.

"Otro reizi glabāt tēvu, nu nereāli smagi! Tā bija šausmīga diena, šausmīgākā mūžā un izskatās, ka otro reizi man tas jāpārdzīvo," satraukusies Alla.

Apbedīšanas biroja „Sēru nams”, kas rīkoja pirmās bēres, pārstāve Diāna Černova saka, ka situācija ir amorāla.

"Es domāju kaut kāda iekšējā nekārtība, ja tā var teikt. Vai nu tas bija kaut kas paviršs, kaut kas palaists garām no viņu puses. Vai tas bija jau pie atvešanas," viņa skaidro.

Jūrmalā visus mirušos, par kuru nāvi ir jautājumi policijai, uz ekspertīzēm Rīgā ved firma „Angel”. Šajā stāstā iesaistītie saka – firma uz ekspertīzi nogādājuši vienlaikus divus līķus, bet tas ir aizliegts.

„Angel” viedokli uzzināt neizdodas. Jūrmalas birojs ir slēgts. Sazvanītā firma sola noskaidrot notikušo, bet neatzvana.

Jūrmalas kapu vadītājs Guntars Lasis, rādot tukšo kapa vietu, gadījumu sauc par Latvijā nebijušu.

"Teikas policijas iecirknis veica nepieciešamās darbības, bija tiesas lēmums un, pamatojoties uz to, tika veikta ekshumācija," viņš saka.

Vainīgos meklē policija, sākts kriminālprocess. Alla no tēva jau atvadījusi otru reizi. Viņš guldīts zemes klēpī. Cietušie plāno tiesāties. Iespējams, to darīs arī otra ģimene, kuras tuvinieku apglabāšanai atdeva svešiniekiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti