Sadaļas Sadaļas

Gandrīz visās Latgales slimnīcās dzemdību skaits – mazāks par noteikto normu

Pēc starptautisko veselības ekspertu atzinuma, lai saglabātu kvalitāti un drošību, minimālajam dzemdību skaitam slimnīcās jābūt 700 gadā jeb vienam ārstam gadā būtu jāpieņem 200 dzemdības. Piemēram, Latgalē ir tikai viena slimnīca, kas atbilst šiem nosacījumus. Tā ir Daugavpils reģionālā slimnīca, kur pērn dzimuši 810 bērni. Pārējās slimnīcās ir teju par pusi mazāk dzemdību.

ĪSUMĀ:

  • Dzemdību nodaļa var pastāvēt, ja tajā gadā ir ne mazāk kā 700 dzemdību, uzskata starptautiski eksperti.
  • Kritērijam Latgalē neatbilst trīs slimnīcas – Rēzeknes, Preiļu, kā arī Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība.
  • Vienīgā slimnīca Latgalē, kas atbilst noteiktajam dzemdību skaitam, ir Daugavpils reģionālā slimnīcas.
  • Tā ir gatava nodrošināt šo pakalpojumu visā reģionā; VM šobrīd vērtē dzemdību nodaļu perspektīvas.

Gandrīz visās Latgales slimnīcās dzemdību skaits – mazāks par vidējo normuSilvija Smagare
Vismaz 700 dzemdības gadā ir norma, lai dzemdību nodaļa varētu pastāvēt – tā ir starptautisko veselības ekspertu nostāja, kas saistoša arī Latvijai, atzina Veselības ministrijā (VM).

 

"Mazais dzemdību skaits zināmā mērā nosaka ārstu pieredzi un arī kvalitāti. Arī ārstniecības personu trūkums ir īpaši izteikts lauku reģionos. Tāpēc par optimālo modeli, kāds varētu būt, mēs spriežam un domājam, lai gadījumā, kad mēs kādu nodaļu samazinām vai iestāde pati slēdzas, šis pakalpojums būtu nodrošināts gan atbilstošā kvalitātē, gan pacientiem pieejamā vietā," skaidroja VM Veselības aprūpes departamenta ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Latgales reģionā ir trīs slimnīcas, kas neatbilst šiem kritērijiem un kur dzemdību skaits ir pat zemāks par 500 – Rēzeknē, kur pērn dzimuši 489 bērni, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība ar 300 dzemdībām un Preiļu slimnīca ar 385.

Uz Preiļu slimnīcu dzemdēt brauc topošās māmiņas arī no tālākām vietām, tomēr dzemdību skaits arī šogad ir tikai puse no 700, kas būtu gadā jānodrošina. Un tā nav slimnīcas vaina, pārliecināta slimnīcas valdes priekšsēdētāja Skaidrīte Žukova.

"Tas ir saistīts ar iedzīvotāju skaitu, un tā ir visas valsts problēma. Uz šodienu mums ir 345 dzemdības, un es uzskatu, ka priekš mūsu līmeņa slimnīcas tas ir diezgan liels skaits.

Pie mums brauc dzemdēt māmiņas ne tikai no mūsu apkalpojošās teritorijas, bet arī no blakus novadiem – Kārsavas, Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes, Daugavpils. 65% no visa skaita ir tieši "svešās" māmiņas, kas brauc pie mums dzemdēt no citiem novadiem."

Vienīgā slimnīca Latgalē, kas atbilst noteiktajam dzemdību skaitam, ir Daugavpils reģionālās slimnīcas Sieviešu klīnika, kur pērn pasaulē nāca 810 mazuļi, teica nodaļas vadītāja Diāna Pustovoitova.

"Mēs esam apvienoti kopā – ginekoloģija ar dzemdību nodaļu un grūtnieču patoloģijas palātas. Agrāk mēs gadā pieņēmām ap 2000 dzemdību, personāla mums nepaliek mazāk," viņa sacīja.

Daugavpilī situācijai, ja nāksies nodrošināt dzemdību procesu, aptverot visu reģionu, ir gatavi. Tāds bijis VM 2010. gada māsterplāna mērķis, apliecina slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

"Mūsu dzemdību nodaļas ēka jau bija būvētā ar to mērķi, lai apvienotu to visu pacientu plūsmu vienuviet, centralizēti, līdz ar to izveidota tik plaša infrastruktūra.

Šobrīd kopumā Latgalē dzimst aptuveni 2000 bērnu. Ņemot vērā mūsu aprīkojumu un speciālistus, mēs varētu to nodrošināt," teica Semjonovs.

Šobrīd VM ar nozares ekspertiem, apzinoties demogrāfisko situāciju, izvērtē dzemdību nodaļu perspektīvas. Termiņi noteikti nav, bet gatavība tam uzsākta. 

"Tas varētu notikt tajā brīdī, kad nozare būs tam gatava. Kad arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests būs tam gatavs, jo pacienti uz šīm nodaļām ir jānogādā, jāskatās, kur izvietot šīs brigādes, kāds aprīkojums papildus nepieciešams, ja gadījumā bērns dzimst mašīnā. Ir jāatrisina visi šie jautājumi, lai mēs varētu atļauties kādu no šīm dzemdību nodaļām slēgt," atzina VM pārstāve Janka.

Šobrīd valsts apmaksātu dzemdību palīdzību Latvijā sniedz 17 slimnīcas. No tām 700 dzemdības gadā ir septiņās slimnīcās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt