Gada pirmajos četros mēnešos valsts apmaksātas krūts rekonstrukcijas operācijas saņēmušas 80 sievietes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

2022. gada pirmajos četros mēnešos valsts apmaksātas krūts rekonstrukcijas operācijas saņēmušas 80 sievietes, informēja Veselības ministrijā (VM).

Ministrijā norādīja, ka šogad onkoloģisko slimību ārstēšanai piešķirti 30 miljoni eiro, padarot jaunos ārstniecības pakalpojumus pacientiem pieejamākus, ļaujot īsāka laikā piekļūt izmeklējumiem slimības recidīva gadījumā un nodrošinot ārstēšanu ar jauniem inovatīviem medikamentiem.

Viens no pakalpojumiem, ko bija iespējams šogad pilnvērtīgi atjaunot, ir krūšu rekonstrukcijas operācijas sievietēm ar krūts audzēju, kurām veikta krūts noņemšanas operācija. Gada pirmajos četros mēnešos valsts apmaksātas krūts rekonstrukcijas operācijas saņēmušas 80 sievietes. 50 šādas operācijas veiktas Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, bet 30 – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. 

Kopumā 2022. gadam krūts rekonstrukcijai plānotais finansējums ir 1,1 miljons eiro, provizoriski paredzot rekonstrukcijas operācijas nodrošināt 300 sievietēm.

Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte norādīja, ka pēc sadarbības ar VM, ārstiem un pacientiem ir panākta labāka izpratne starp visām iesaistītajām pusēm, kā arī plašāka sabiedrība ieguva informāciju par krūts vēzi, tā profilaksi un iespēju saņemt palīdzību.

Lai attīstītu krūšu rekonstruktīvās ķirurģijas pakalpojumus, šogad veiktas arī izmaiņas valsts apmaksāto manipulāciju tarifos, nodrošinot ārstniecības iestādēm atbilstošu samaksu gan par operācijas veikšanu, gan krūts implanta izdevumiem, kas līdz tam netika apmaksāts. 
Tāpat pārskatīts kolonoskopijas manipulācijas tarifs, izveidotas trīs jaunas staru terapijas manipulācijas, pārrēķinātas četras radioķirurģijas manipulācijas, kā rezultātā pacientiem ar onkoloģiskām slimībām uzlabota audzēju diagnostika un ārstēšana.

No šī gada efektīvāk tiek nodrošināts medikamentu izlietojums ķīmijterapijas procedūrām – to veic centralizēti, medikamentu šķīdinot slēgta tipa aptiekas telpās slimnīcā, atzīmēja VM. Tāpat paplašināts valsts apmaksāto pakalpojumu klāsts ar invazīvās radioloģijas pakalpojumu – tiešā intraarteriālā ķīmijembolizācija.

Savukārt, lai uzlabotu pieejamību diagnostiskiem izmeklējumiem pacientiem ar iespējamo ļaundabīgo audzēju recidīvu, ir izveidots "dzeltenais koridors". Tas paredz situācijas, kad pacienti ir virzāmi prioritārai diagnostisko izmeklējumu veikšanai un noteiktu speciālistu konsultāciju saņemšanai, ja pēc pacienta uzrādītām sūdzībām un simptomiem vai izmeklējumu rezultātiem radušās aizdomas par onkoloģiskās slimības recidīvu, skaidroja ministrijā. Šiem pacientiem noteiktie izmeklējumi ārstniecības iestādei jānodrošina 10 darba dienu laikā no brīža, kad pacients pierakstās uz izmeklējumiem.

“Dzeltenā koridora” sekundāra diagnostika jeb papildu citi vajadzīgie izmeklējumi vai speciālistu konsultācijas tiek veiktas 30 dienu laikā kopš pirmās speciālista konsultācijas, iekļaujot šajā termiņā arī ārstu konsilija lēmumu par pacienta ārstēšanas taktiku. Šā gada pirmajā ceturksnī 172 pacienti saņēmuši izmeklējumus paātrinātā kārtībā. 

Lai uzlabotu pakalpojumu pieejamību un nodrošinātu savlaicīgu slimības norises uzraudzību un ārstēšanu, pacientiem ar noteiktām onkoloģiskām diagnozēm tādus prioritāros pakalpojumus kā kodolmagnētiskā rezonanse, ultrasonogrāfija, endoskopija, dermatoveneroloģija, traumatoloģija, ortopēdija, rokas un rekonstruktīvā mikroķirurģija, plastiskā ķirurģija dienas stacionārā, hematoloģija, rehabilitācija, no šī gada ir iespējams saņemt ārpus vispārējās pacientu plūsmas. 

Veicot primāro vai sekundāro ļaundabīgo audzēju recidīvu diagnostiku – izmeklējumus un konsultācijas “dzeltenā koridora” ietvaros, kā arī prioritāro pakalpojumu ietvaros, ārstniecības iestādes saņem samaksu par veiktajiem pakalpojumiem pēc fakta, proti, virs kvotas.

Tāpat VM informēja, ka no pagājušā gada vidus tika ieviesta jauna metode dzemdes kakla vēža pārbaudēs, iepriekšējo pārbaudes metodi aizstājot ar šķidruma citoloģiju, kas ir precīzāka un būtiski samazina kļūdainas diagnozes noteikšanas iespējamību.

Paredzēts, ka no šā gada 1. jūlija pēc jaunas, standartizētas sistēmas tiks sniegti mamogrāfijas pakalpojumi, kas dos kvalitatīvākus, precīzākus izmeklējumu aprakstus, kas balstīsies uz divu vai pat trīs radiologu acu principa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti