Sākoties meža ogu un sēņu sezonai, infektologi atgādina par augsto ērču aktivitāti. Latvijas Infektoloģijas centrā ik dienu ir līdz 20 pacientiem, kam jānoņem ērce vai tā atnesta pārbaudei.
Pagaidām septiņiem pacientiem bijis ērču encefalīts, un stacionārā patlaban vēl ir četri pacienti ar meningoencefalīta formu.
Centra virsārste Velga Ķūse norādīja, ka neviens no šiem pacientiem nav bijis vakcinēts pret encefalītu. Tāpat arī šogad aktuālāka kļuvusi saslimstība ar ērču izraisīto ērlihiozi.
"No stacionāra jau ir izrakstīti septiņi ērlihiozes pacienti, un klīniskā aina ir ļoti līdzīga ērču encefalītam. Pacienti stacionārā iestājas ar augstu temperatūru, ir izteiktas galvas un muskuļu sāpes, kā arī nespēks. Taču ērlihioze ļoti labi padodas antibakteriālai terapijai," stāstīja Ķūse.
Centra laboratorijā patlaban izmeklētas jau teju 2000 ērces, un to inficētības ar encefalītu rādītājs ir 2,56%, kas ir augsts, norādīja Ķūse.
Pērn šī ērču inficētība bija 0,82%, vēl iepriekš - 0,65%. Vēl jau ērču aktivitātes periods šajā gadā nav beidzies.
Šogad ziemai neraksturīgo laika apstākļu dēļ neliela ērču aktivitāte bija sastopama pat janvārī. Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane pastāstīja, ka jūnijā ērču aktivitāte bijusi krietni augstāka nekā pērn, bet tagad tā mazliet kritusies līdz pagājušā gada līmenim.
"Parasti ērču aktivitātes kritums novērojams jūlijā, un tas arī pašreiz ir novērojams. Savukārt augustā atkal varētu būt rudens pacēlums. Bet saslimušo kopumā Latvija šogad ir mazāk nekā pērn šajā periodā.
Ar ērču encefalītu saslimuši 88, bet pērn tie bija 108. Ar Laimas slimību pagaidām saslimuši 118, pērn bija 210," stāstīja skaidroja Bormane.
Ogotājiem un sēņotājiem speciālisti atgādina par piemērota apģērba izvēli, ejot mežā. Ja ērce piesūkusies, vieta jādezinficē ar spirtu un pēc iespējas ātrāk ērce jānoņem. Savukārt koduma vieta vēl pāris nedēļas jānovēro un pie pirmajiem simptomiem jāvēršas pie ārsta.