Ērču aktivitāte šogad augstāka; par ērču izņemšanu pieaugušajiem jāmaksā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) par ērču izņemšanu pieaugušajiem ir jāmaksā trīs lati; šogad ērces vairs neizņem bez maksas pieaugušajiem kā iepriekš, jo LIC mainījās finansējuma modelis, informēja RAKUS sabiedrisko attiecību pārstāve Dace Kārkliņa. Bērniem ērču izņemšana ir bez maksas.

"Tā kā LIC iepriekš darbojās valsts aģentūras statusā – tam bija tāmes finansējums – fiksēts ikgadējs finansējums par visu pakalpojumu sniegšanu. RAKUS kā valsts kapitālsabiedrībai ir cits finansēšanas modelis – valsts apmaksā sniegtos pakalpojumus, atbilstoši Ministru Kabineta (MK) noteikumos noteiktajam tarifam," skaidroja Kārkliņa.

LIC iekļāva RAKUS sastāvā 2012.gada aprīlī.

Tā kā MK noteikumos, kuros atrunāta veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība nav noteikts tarifs par ērču noņemšanu, slimnīca par to finansējumu nesaņem un šis pakalpojums ir jāapmaksā pacientam. Tādēļ LIC uzņemšanas nodaļā pieaugušajiem pacienta iemaksa ir trīs lati, bet vakcinācijas kabinetā gan pieaugušajiem, gan bērniem, ja pacients vēlas pakalpojumu saņemt bez rindas, ir jāmaksā pieci lati.

Maksas pakalpojums par ērces izņemšanu no audiem RAKUS maksas pakalpojumu cenrādī tika iekļauts 2012.gada 18.decembrī.

Pēc Kārkliņas teiktā, trūcīgajiem pacientiem nav jāmaksā iemaksa par ērces izņemšanu.

Šogad kopumā LIC uzņemšanas nodaļā un Vakcinācijas kabinetā noņemta 101 ērce, laboratoriskai pārbaudei, vai ērce nav inficēta ar encefalītu, nosūtītas 130 ērces. Līdz maija vidum bija pārbaudītas 88 ērces, no kurām inficētas – četras. Kopējais inficētības līmenis līdz ar to sasniedz 4,5%, kas ir mazāks nekā pērn šajā laika posmā, kad bija 8,7%.

Taču ērču aktivitāte šogad ir divas reizes augstāka nekā pērn šajā laikā, šogad pirmajos trijos mēnešos jau ar Laimas slimību saslimuši 59, bet ar ērču encefalītu – divi, aģentūrai BNS pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SKPC) Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.

SPKC epidemiologu veiktie ērču aktivitātes apsekojumi līdz 10.maijam liecināja, ka ērču aktivitāte saglabājas 2010./2011.gada līmenī. Maksimālais ērču daudzums nekoptās pļavās pašlaik ir līdz pat 80 ērcēm uz kilometru.

SPKC norāda, ka pērn nedaudz samazinājies ērču encefalīta slimnieku skaits – reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011.gadā reģistrēti 494, bet 2010.gadā – 404 saslimšanas gadījumi. Pērn nedaudz samazinājies arī slimnieku skaits, kuri slimojuši ar Laimas slimību, – reģistrēti 724 gadījumi, 2011.gadā – 866, bet 2010.gadā – 829 saslimšanas gadījumi.

Tādēļ speciālisti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, uzturoties nepļautās, nekoptās pļavās, krūmājos un mežā, un atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu.

Lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb Laimas slimību un ērlihiozi, pirms došanās brīvā dabā jālieto aizsardzības līdzekļi pret ērcēm, dodoties mežā, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar mežā plūktām puķēm un zariem.

Ērces visbiežāk piesūcas padusēs, ausu apvidū, ap nabu, paceles bedrītēs, matos, ap jostasvietu, cirkšņos.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk un to vislabāk uzticēt ārstniecības personai. Ja tas nav iespējams, pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies, tad ar pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, jāizvelk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti