Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atbalsts mazajai uzņēmējdarbībai

Elejnieki nevēlas īpašu statusu liepu alejai

Elejnieki iebilst pret īpaša statusa noteikšanu liepu alejai

Elejas iedzīvotāji iebilst pret valsts nozīmes aizsargājama objekta statusa piešķiršanu liepu alejai, kura ved uz Elejas muižas parku. Jelgavas novada domes deputāti statusa maiņu noraidījuši, jo jau tagad alejas sakopšanai nepieciešams saskaņojums. Īpašu statusu alejai nevēlas arī apkaimes zemnieki, kuriem ir bažas, ka varētu tikt noteikti papildu apgrūtinājumi arī zemes apsaimniekošanai.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) īpašo statusu alejai vēlas piešķirt, jo atklājusi, ka simtgadīgajos kokos mīt trīs īpaši aizsargājamo bezmugurkaulnieku sugas. Statuss paredzētu, ka koki netiek traumēti.

"Viena no tām sugām ir lapkoku praulgrauzis, un šī suga ir visā Eiropā ļoti apdraudēta. Nosakot šai alejai valsts nozīmes aizsargājamā objekta statusu, gan mums, gan pašvaldībai ir lielākas iespējas piesaistīt kaut vai Vides aizsardzības fonda līdzekļus sakopšanai un uzturēšanai," stāsta DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka pavasarī senā liepu aleja ir skaista, bet satraukumu rada trupēt sākušie koki.

Turklāt apkaimes zemnieki arī bažījās, vai aizsargājamā objekta statuss neuzliks apgrūtinājumus lauksaimniecības zemju apsaimniekošanai un jaunu būvju celtniecībai.

"Tie, kas mēs te uz šī ceļa pie liepu alejas  dzīvojam, visi esam pret, lai te liktu kaut kādu aizsargājamo statusu. Būs liegums uzlikts, un nevarēs neko darīt," bažījas apkaimes zemnieks Gunārs Butevics.

Arī Jelgavas novada vides aizsardzības speciāliste skaidro, ka neredz nepieciešamību aleju nodot pilnīgā valsts pārraudzībā, jo vairākiem kokiem jau ir dižkoka statuss. Arī pārējie  sasnieguši apkārtmēru, kad bez saskaņojuma ar DAP nekādus darbus nav iespējams veikt. Turklāt aleja atrodas muižas kompleksa aizsardzības zonā un atļauja jāsaņem arī no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas. "Primārais pašvaldībai, protams, ir ne tikai saglabāt kultūras pieminekļus un aizsargājamas sugas, bet arī iedzīvotāju drošību un labklājību," uzsver Jelgavas novada  vides aizsardzības speciāliste Dace Gražule.

Par valsts aizsargājamā objekta statusa noteikšanu liepu alejai pašvaldība bija izsludinājusi arī publisko apspriešanu, un, lai gan atsaucība neesot bijusi liela, visi saņemtie  zvani un iesniegumi ir pret statusa maiņu.

Lai gan novada deputāti ir nobalsojuši pret statusa maiņu senajai liepu alejai, diskusijas tikšot turpinātas. DAP noskaidrošot arī zemes īpašnieku viedokli, un tad jautājums tikšot virzīts skatīšanai Ministru kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt