Eksperts: ES dialogā ar Krieviju jāvadās pēc «pātagas un burkāna» principa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) dialogā ar Krieviju jābūt ne tikai stratēģiskām sarunām, bet arī "pātagas un burkāna" principam. Tādā gadījumā dialogs varētu novest pie vērā ņemama rezultāta nākotnē. Tā uzskata Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Aldis Austers, komentējot Francijas prezidenta Emanuela Makrona Latvijā pausto vēlmi par stratēģisku dialogu ar Krieviju.

Eksperts: ES dialogā ar Krieviju jāvadās pēc "pātagas un burkāna" principa
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Eksperts uzskata, ka ģeopolitiskajā kontekstā, Makronam esot taisnība, jo bez Krievijas iesaistes ES nevar cerēt kļūt par nozīmīgu spēlētāju attiecībās starp ASV un Ķīnu, un arī Krievija bez ES nespēs spēlēt nozīmīgu lomu šajās nākotnes attiecībās, tādēļ sadarbība būtu svarīga. Tomēr pastāv bažas, vai produktīvu sadarbību ir iespējams izveidot.

"Tie skatījumi būtiski atšķiras, jo no Francijas viedokļa Krievija ir bijusi nozīmīgs sadarbības partneris kopš Napoleona karagājiena uz Maskavu, un kopumā attiecības pēc tam ir bijušas ļoti draudzīgas. Arī padomju gados Francija bija viena no draudzīgākajām Rietumu valstīm ar Padomju Savienību, jo Francijā bija spēcīga sociālistu kustība un arī komunisti cieši sadarbojās ar Maskavu. Francija vienmēr ir redzējusi Krievijā sadarbības partneri, kas būtiski atšķiras no mūsu perspektīvas. Ja Makrons spētu ieklausīties Baltijas valstu bažās un meklētu risinājumus kā iesaistīt Krieviju… Te, visticamāk, darbojas ne tikai pielabināšanās un stratēģisku sarunu aspekts, bet arī tā saucamais „pātagas un burkāna” princips. Ja šādu politiku ES spētu realizēt, sadarbojoties Baltijas valstīm un Francijai, tad tas varētu novest pie vērā ņemama rezultāta nākotnē," uzskata Austers.

KONTEKSTS:

Uzgriežot muguru dialogam ar Krieviju, nevarēs atrisināt daudzus jautājumus, kas ir svarīgi gan Eiropas Savienības (ES), gan Latvijas drošībai, trešdien, 30. septembrī, pēc tikšanās ar premjeru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība") sacīja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Trešdien, 30. septembrī, Makrons Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tikās ar Latvijas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Tikšanās laikā pārrunāti aktuālie Eiropas Savienības un ārējo attiecību jautājumi.

Pēc tikšanās ar Kariņu Makrons apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju, kam sekoja svinīgā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa. Pēc ziedu nolikšanas ceremonijas pie Brīvības pieminekļa prezidentu kundzes Andra Levite un Brižita Makrona viesosies Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Vizītes turpinājumā Francijas prezidents dosies pastaigā pa Vecrīgu, pēc kā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā paredzēta apaļā galda diskusija par demokrātiju digitālajā laikmetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti