Panorāma

Uztrauc cilvēktiesību jautājums "Kauguros"

Panorāma

KNAB grib ierobežot biroja kritiku

Kritizē MTG sūdzību

Eksperti neizpratnē par MTG prasību pret LTV saistībā ar «Rīta Panorāmu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Koncerna MTG prasība ir drastisks veids, kā konkurēt mediju vidē -  tā MTG vēršanos tiesā skaidro mediju eksperte Anda Rožukalne.

Viņa norāda – ziņu raidījumus citu no cita atšķir satura kvalitāte, ētera personības un enerģija, ko tās sniedz skatītājiem. Īpaša oriģinalitāte raidījumu formātos neesot iespējama. Rožukalne arī norāda – šī nav pirmā reize, kad Zviedru mediju koncerns ar troksni cīnās par vietu Latvijas mediju spices augšgalā.

„No vienas puses, var just, ka ir zaudēta komforta sajūta, jo ilgstoši MTG kanāli dominēja tirgū. Tagad situācija mainās. (..)  Un konkrēti par rīta programmām, lai neteiktu vēl ko spēcīgāku. Ir diezgan absurdi iedomāties, ka vienam raidījumam pēkšņi pieder kādas monopoltiesības uz šo formātu. (..)  Veidu kā sarunāties no rīta ar televīzijas skatītājiem nav iespējams nostiprināt kā oriģinālu formātu, un, pat uzmetot acis abiem kanāliem, tie ir atšķirīgi raidījumi,” saka Rožukalne.

MTG izredzes tiesas prāvā Rožukalne augstu nevērtē, gan atzīstot – Latvijas tiesām šāds gadījums jārisina pirmo reizi, attiecīgi nav prakses pēc kā vadīties. Citviet pasaulē tiesu nostāja par to, vai TV raidījumu formāts ir aizsargājams autortiesību izpratnē, dalās, bet likums to neparedz.

„Ne Latvijas Autortiesību likumā, ne arī cik man zināms citu valstu autortiesību likumos televīzijas raidījuma formāts nav ierakstīts aizsargājamo darbu sarakstā. (..) Pats galvenais jau – lai kāds darbs varētu pretendēt uz autortiesību aizsardzību, tam ir jābūt oriģinālam, vispirms ir jāskata šis, un nākamais būs par to, ka Latvijas tiesa spriedīs, vai televīzijas formāts ir aizsargājams objekts vai nē,” saka zvērināta advokāte Ineta Krodere–Imša.

MTG pret LTV vērsušies laikā, kad „Rīta Panorāma” ēterā ir jau pusotru gadu un ievērojami auguši tās reitingi.

Jau ziņots, ka “MTG TV Latvia” (MTG) kanāla “Latvijas Neatkarīgā Televīzija” (LNT) vadība vērsusies tiesā ar prasību pret Latvijas Televīziju (LTV) par autortiesību pārkāpšanu, veidojot raidījumu “Rīta Panorāma”. LNT prasījusi tiesu nodrošināt “Rīta Panorāmas” raidījuma formāta pārtraukšanu un zaudējumu atlīdzības piedzīšanu par negodīgu konkurenci.

Kā norāda LTV, ka rīta raidījuma formāts pirmo reizi televīzijā parādījās būtiski agrāk, nekā to sāka izmantot LNT.

Arī Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) loceklis Gints Grūbe norāda uz neskaidru MTG sūdzību, jo rīta raidījuma formāts pastāvējis krietni pirms tā: „Īsti nesaprotu, par ko šī sūdzība tiesā ir iesniegta. MTG publiski nav skaidrojusi. Pēc publiski pieejamās informācijas, ka Latvijas Televīzija ir iesūdzēta tiesā par „Rīta Panorāmas” formātu, tas izklausās nenopietni. Manuprāt, „BBC Breakfast” pastāvēja, vēl pirms LNT sāka to veidot. Līdz ar to nav skaidrs, par ko ir šī sūdzība. Par to, ka cita televīzija arī veido ziņu programmu? Tā nevarētu būt, jo tas izklausās pārāk nenopietni. Tad jāsaprot, kas tieši ir patentēts, kas tieši ir tas formāts, kas pieder LNT, uz ko viņiem ir patents.”

NEPLP loceklis Gints Grūbe
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti