Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču

Rīta Panorāma

Bērnu aptaukošanās - jācīnās laicīgi!

Telefonintervija ar Gundaru Jankavu

Eksperti: KNAB nedrīkst sadalīt, bet Streļčenoka izvērtēšana visiem nāktu tikai par labu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) nedrīkst sadalīt, savukārt tā nodošana Iekšlietu ministrijas (IeM) pakļautība biroju faktiski iznicinātu. Bet, ja beidzot būtu izvērtēta  biroja priekšnieka Jaroslava Streļčenoka atbilstība amatam, visiem būtu tikai labāk, uzskata nevalstiskā sektora eksperti.

Sabiedrības par atklātību „Delna” Gundars Jankovs LTV raidījumā „Rīta Panorāma” pauda, ka pašlaik birojs strādā, bet to plosa konflikti un nesaskaņas.

Arī „Providus” pētnieks Valts Kalniņš Latvijas Radio atzina, ka KNAB pēdējā laikā strādājis „izdzīvošanas režīmā”, un, lai gan statistiski tā darbības rādītāji nav mainījušies, „spēcīgu enerģiju cīņā ar korupciju nejūt”, arī publiski komunikācijā dominē ziņas par konfliktiem, bet izmeklēšanas jomā grūti atcerēties nozīmīgus korupcijas lietu atklājumus.

Kalniņš pieļāva, ka politiskā elite noskaņota neko nemainīt uz ļaut KNAB saglabāties esošajam stāvoklim, iespējams, kādam arī vājais KNAB ir izdevīgs.

„Nedomāju, ka esam Latvijā jau tādā situācija, ka spēcīga korupcijas apkarošanas institūcija nebūtu vajadzīga,” pauda Kalniņš.

Viņš norādīja, ka izskanējušais priekšlikums mainīt KNAB pārvaldību, nododot to IeM pakļautībā, faktiski biroju iznīcinātu.

Savukārt Jankovs LTV pauda pārliecību, ka biroju nedrīkst sadalīt, jo „tad nonāksim pretrunā tam, ko vēlējāmies veidot”. Piemēram, ja nodotu partiju finansēšanas uzraudzību Valsts kontrolei, būs fundamentāla  problēma, jo Valsts kontrolei nav operatīvās darbības funkciju, bet tādas var būt nepieciešamas, lai labāk izmeklētu iespējamos pārkāpumus.   

Bet Kalniņš norādīja – ja būtu izvērtēta Streļčenoka atbilstība amatam, visiem būtu tikai labāk.  Ja komisija secinātu, ka viņš nav piemērots amatam, viņu atceltu, vai arī, ja bezkaislīgi izvērtētu un pateiktu, ka viņš pilda pienākumu pienācīgi, tad arī iestātos skaidrība, būtu skaidrs, ar ko jārēķinās, un jāskatās, kā KNAB darbību uzlabot. 

Iespējams, biroja darbu varētu uzlabot, mainot pārvaldības modeli, piemēram, veidojot padomi līdzīgi kā tas ir Valsts kontrolē un citās iestādēs.

Pēc biedrības "Delna" ierosinājuma piektdien notiks diskusija par  KNAB neatkarības un atbildības stiprināšanas modeļiem. Diskusijā piedalīsies valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī ASV eksperts Gabriels Kuris.

"Delna" 2014.gada nogalē vērsās pie Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas ar aicinājumu organizēt plašāku sabiedrisku diskusiju, tai skaitā iesaistot starptautiskus ekspertus, lai valdībai un vēlētājiem būtu iespēja iegūt argumentētu vērtējumu un priekšlikumus par KNAB darbības uzlabošanu un politiskās neatkarības nodrošināšanu.

Biroju jau ilgāku laiku plosa iekšēji konflikti, Streļčenoks arī vairākkārt atlaidis savu vietnieci Jutu Strīķi, bet tiesa viņu amatā atjaunoja. KNAB tiesājas arī ar citiem darbiniekiem par darba tiesību jautājumiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti