Krustpunktā

Valdības vadītājs aicina ievērot drošības pasākumus, lai apturētu Covid-19 vilni Latvijā

Krustpunktā

Aktuāli: Jauni ierobežojumi Covid-19 sakarā, nākamā gada budžets aiznests uz Saeimu

Autoratlīdzības saņēmēji iebilst pret nodokļu izmaiņām. Kāpēc un kas notiks tālāk?

Ekonomists: Izmaiņas autoratlīdzību regulējumā – sen vajadzīgas, bet nedrīkst sasteigt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pieteiktās nodokļu izmaiņas attiecībā uz autoratlīdzību saņēmējiem būtu vajadzīgas jau pirms vairākiem gadiem. Vienlaikus pašlaik jādod 2–3 gadus laiks, lai sagatavotos reformai, diskusijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” norādīja ekonomikas zinātņu doktors Edgars Voļskis.

Edgars Voļskis piekrita, ka problēma ar sociālajām iemaksām autoratlīdzību saņēmējiem ir ielaista un to vajadzēja risināt pirms 10–15 gadiem. “Protams, jautājums ir ielaists, un agri vai vēlu tas jārisina,” sacīja ekonomists.

Taču, viņaprāt, izmaiņu ieviešanas posms, pirmās izmaiņas paredzot jau no 2021. gada vidus, ir ļoti īss. Nopietnai nodokļu reformai nepieciešams pārejas posms, lai sagatavotos tehniski, finansiāli. Normāla prakse esot divi vai trīs gadi.

“Lai cilvēki var apzināties, izvērtēt visus riskus, izplānot finanses.

Pieņemu – lai realizētu filmas projektus, tas ir pat vairāk nekā gads. Naudas plūsmas ir svarīgas,” sacīja Voļskis.

Savukārt atzinīgi šajā iecerē viņš vērtēja to, ka valsts gatava uzņemties nodokļa administrēšanu. “Pēc būtības, veicot vienreizēju iemaksu, valsts no savas puses nodrošinās pārdali starp iedzīvotāja ienākumu nodokli un sociālās apdrošināšanas iemaksām,” sacīja ekonomists.

“Jāsaprot – mums katram agri vai vēlu pienāks pensija, katrs no mums var saslimt, mums var iestāties invaliditāte. Tam ir paredzēta sociālā apdrošināšana. (..) Būtiski, lai, iestājoties kādam no šiem gadījumiem, jums būtu šāda sociālā apdrošināšana” norādīja Voļskis.

Atbalstu kopumā izmaiņām pauda arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes prezidents Aigars Rostovskis. “Mums tā sistēma ir sarežģīta. (..) Tur var kaklu nolauzt. Vajag vienu [nodokļu maksāšanas režīmu] mazajam biznesam. Un arī caur [darījumu] kontu, ko valsts solījusi,” sacīja Rostovskis.

Taču arī viņš uzsvēra, ka izmaiņas nav ieviešamas steigā. Īpaši pašlaik, kad jūtama Covid-19 pandēmija ekonomikā.  

Avots: Finanšu ministrija

KONTEKSTS:

Sākotnēji  Finanšu ministrijas virzītīja priekšlikumu jau no 2021. gada janvāra likvidēt autoratlīdzību režīmu. Taču pēc kultūras jomas pārstāvju asām iebildēm lēmuma pieņemšana tika atlikta, un ministrijai uzdeva atrast kompromisu ar kultūras nozari.

Oktobrī valdība atbalstīja ieceri izmaiņas ieviest no 2021.gada vidus, paredzot no autoratlīdzībām ieturēt 25% vai 40% nodokli un no tā 80% novirzīt sociālajām iemaksām. Galavārds izmaiņām vēl jāsaka Saeimai.

Tāpat izskanēja, ka viens no potenciālajiem risinājumiem ir sekot Igaunijas piemēram un ieviest saimnieciskās darbības norēķinu kontus. Tomēr agrākais, kad to varētu īstenot, būtu 2022. gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti