Panorāma

Homoseksuālisma vēsture Latvijā

Panorāma

Protestējot pret praidu, izkar sēru karogu

Rīgas Eiropraids pulcina 5000 dalībnieku

Eiropraidā piedalījušies 5000 cilvēku; policija aiztur trīs personas

Apmēram pieci tūkstoši cilvēku šodien Rīgā devās Eiropraida gājienā, lai paustu atbalstu seksuālajām minoritātēm un aicinātu cienīt dažādību sabiedrībā. Dalībnieku skaits bija vairākkārt lielāks par sākotnēji prognozēto un aizritēja stingros drošības apstākļos. Policija aizturējusi trīs praida pretiniekus, bet kopumā gājiena norisi vērtē kā mierīgu.

Jau krietni pirms diviem dienā Eiropraida dalībnieki pulcējās Vērmanes dārzā, kur ielaida vien pēc rūpīgas drošības pārbaudes. Kamēr aiz žoga pulcējās policijas vienības un daži desmiti ziņkārīgo, parka iekšieni bija pārpludinājusi krāsainu karogu un plakātu jūra, smiekli mijās ar nelielu nedrošību par gaidāmā gājiena norisi.

Gājienā, pēc policijas aplēsēm, devās apmēram pieci tūkstoši dalībnieku no dažādām valstīm. Brīvības ielu uz brīdi piepildīja dejas, dziesmas un varavīksnes karogu simti. Hokeja fanu cienīga izmēra varavīksnes karogu nesa vairāki desmiti kultūras ļaužu, viņu vidū arī rakstniece Andra Neiburga un mūziķis Jānis Šipkēvics jeb Shipsi.

„Viss, kas šeit notiek, un arī mana klātbūtne šeit nav par seksuālo orientāciju. Es aizstāvu to, ka, ja cilvēks domā savādāk un ir citādāks, viņš nav pelnījis par to saņemt agresiju vai nosodījumu,” savu pārliecību pauda Šipkēvics.

„Ir ļoti labi. Ārkārtīgi pozitīvi un priecīgi, es pat teiktu – aizkustinoši,” gājiena laikā atzina Neiburga. Viņa atzina, ka bija rēķinājusies ar nelaipnāku sagaidīšanu. „Man tā likās, tāpēc esmu ārkārtīgi patīkami pārsteigta, cik mierīgi cilvēki uzņem to visu.”

Vairums malā stāvošo gājienā noraudzījās ar vienaldzību vai interesi, bet neapmierinātu ūjinātāju bija maz. Par to patīkamu pārsteigumu pauda arī gājiena viesi no Lietuvas, Vācijas, Šveices un ASV.

„Šis praids ir apjomīgs, labi organizēts un cieņpilnāks nekā gaidīju. Esmu no Lietuvas, un šis praids ir foršāks nekā Viļņā. Galvenais, ka attieksme kļūst labāka! Manuprāt, Krievijas agresija un homofobija daudziem ir atvērusi acis, ka viņi negrib būt tādi paši,” sacīja Lietuvas seksuālo minoritāšu jaunatnes organizācijas pārstāvis Artūrs Rudomaņskis.

„Šis praids ir daudz klusāks un mazāks nekā citi, nav arī tik daudz atbalstītāju,” atzina ilggadēja praidu dalībniece Magalī no Šveices.

"Mums ir svarīgi atbalstīt Rīgas praida rīkotājus, jo situācija šeit joprojām ir grūtāka nekā, piemēram, pie mums Hamburgā. Atmosfēra ir laba, bet atšķirībā no praidiem pie mums te ir daudz vairāk policijas. Bet mēs jūtamies droši. Attieksme ir ļoti dažāda. Ir daži ūjinātāji, bet no malām dzirdam arī daudz atbalsta, ko es nebijām gaidījuši,” savos novērojumos dalījās Patriks un Rolands no Hamburgas.

„Ir lieliski! Esmu amerikānis no Vācijas, un mani ļoti pārsteidz, cik te ir laba atmosfēra. Nav demonstrāciju un protestu, ko biju gaidījis. Visi šķiet priecīgi,” secināja Džims Standarts, amerikānis no Berlīnes.

Tikmēr Vērmanes dārza otrā pusē pārdesmit cilvēku pulcējās „Antiglobālistu” pieteiktajā piketā ar plakātiem aicinot atbalstīt ģimenes vērtības un nepopularizēt „psihiskas novirzes”. Biedrības pārstāvis Viktors Petrovs uzsvēra, ka protestētājiem nav agresīvu mērķu:

„Organizācijas mērķis ir likt valdībai saprast, ka tāda veida pasākumi, kā arī likuma izmaiņas, ko pieprasa citādi domājošie, lai tas mūsu valstī nenotiktu.”

Lai gan kopumā Eiropraids noritēja mierīgi, atsevišķi incidenti tomēr neizpalika. Biedrības „Antiglobālisti” vadītāju Andri Orolu aizturēja par nesaskaņotu piketu, vēl divus aktīvistus par degmaisījuma dedzināšanu un plāniem mest jēlas olas. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs vērtē, ka risku bijis daudz, bet likumsargi strādājuši labi:

„Pati vieta un gājiena garums, kas ir vairāk nekā 2 kilometri, ir iespējams no dažādām vietām izmest kaut kādus priekšmetus vai tīri fiziski nonākt kontaktā ar gājiena dalībniekiem… Mēs arī neizmantojām taktisko risinājumu – žogus – visa gājiena garumā. Protams, riski pastāvēja, un to pierādīja arī šie aizturētie – bija cilvēki, kuri vēlējās provocēt, radīt kaut kādu bīstamību, līdz ar to mūsu pietiekoši aktīvais darbs un arī neredzamais darbs vēl pirms gājiena, manuprāt, deva rezultātus.”

Gandarījumu par gājiena norisi pauda arī viena no praida rīkotājām, apvienības „Mozaīka” valdes locekle Kristīne Garina:

„Domāju, ka šodien piepildījās tas, ka cilvēki saprata – ir jānāk un jāatbalsta ne tikai LGBT cilvēki, bet cilvēktiesības vispār un šo dažādību. Un to, ka mums ir iespēja iet šādā gājienā. Tepat, pāri Austrumu robežai cilvēki nevar iet gājienos.”

Eiropraida pasākumu noslēdza sapulce Vērmanes dārzā, kur uzrunas sacīja dažādu organizāciju pārstāvji, tostarp deputāte Ilze Viņķele no „Vienotības”, kas kā viena no retajiem Latvijas politiķiem šogad piedalījās Eiropraidā.

Vēl viena persona aizturēta par to, ka pirms pasākuma sagādāja olas un plānoja tās mest uz gājiena dalībniekiem. Cik liels “arsenāls” bija sagatavots, policija neprecizēja.

Tāpat aizturēta vēl viena persona, kas pasākuma norises vietā izmantoja degšķidrumu. Šī persona aizturēta par huligānismu.  

Velšs atzina, ka policija jau pirms pasākuma identificēja cilvēkus, kuri varētu mēģināt traucēt gājiena norisi, tāpat likumsargi  strādājuši kopā ar praida organizētājiem, skaidrojot kārtības prasības un to, kā pasākumu būtu pieņemami rīkot Latvijā. Velšs pateicas pasākuma rīkotājiem - organizācijai “Mozaīka” - par to, ka policijas padomi ir uzklausīti un izstāstīti gājiena dalībniekiem.  

Kopumā policijas ieskatā pasākums aizvadīts mierīgi.

Eiropraida norise. Teksta tiešraides arhīvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti