Panorāma

Laika apstākļi ietekmē arī ekonomiku

Panorāma

Sāk padziļināti vērtēt ideju par apriņķiem

Ģimenes ārsti neparaksta "e-veselību"

E-veselības ieviešana 1.decembrī draud izgāzties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pamatīgi apdraudēta e-veselības sistēmas ieviešana no 1.decembra, jo Latvijas Ģimenes ārsti atteikušies parakstīt līgumus ar valsti, kamēr netiks sakārtoti jautājumi par darbības ātrumu un pacientu datu drošību. 

Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadība ļauj turpināt izrakstīt papīra receptes, bet paliek pie tā, ka termiņš vairs nav maināms, jo gan Valsts ieņēmumu dienests, gan Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra gaida brīdi, kad darba nespējas lapas būs pieejamas tikai elektroniski.

Ģimenes ārsti paziņojuši, ka pašreizējo e-veselību neparakstīs, kamēr netiks veikti būtiski uzlabojumi, jo sistēma darbojās dramatiski lēni – ar roku ārsts var uzrakstīt recepti pusminūtes laikā, bet sistēma ielādējas tik lēni, ka tas prasa trīs minūtes.

Šis ir viens, bet ne galvenais iemesls, kādēļ Ģimenes ārstu asociācijas biedri piektdien nolēma neparakstīt līgumus ar valsti par e-veselības ieviešanu savās praksēs. Ārsti norāda, ka tas ir laiks, ko atņem pacientam.

Ārsti nepiekrīt arī tam, ka darba nespējas cēlonis, kas tagad jāmin darba nespējas lapā,  jāmin arī e-vidē, jo nav drošības sajūtas.    

Visi pieprasījumi labot šo situāciju ir palikuši bez atbildes.

Par spīti ārstu ultimātam, Nacionālais Veselības dienests turpina izsūtīt līgumus mediķiem. Ieskaitot visas slimnīcas, aptiekas un medicīnas centrus, jānoslēdz aptuveni 4000 līgumu. Pagaidām aptuveni 1000 līgumu par e-veselību esot procesā. Termiņš parakstīšanai ir 1. novembris - nākamā otrdiena.

Dienu pēc tam Veselības ministrijas pārstāvji un NVD ieplānojuši tikšanos ar ģimenes ārstu asociāciju. Viņi atzīst, ka gatavi piekāpties jautājumā par datu drošību.

Patlaban līgumi par e-veselību tiek slēgti uz vienu mēnesi. No 1.decembra darba nespējas lapu papīra formātā vairs nevarēs izrakstīt. Bet receptes gan. Ja sistēma būs lēna, ārsts varēs rakstīt arī papīra receptes.  

Jau ziņots, ka par e-veselību valdība vienojās pirms vairāk nekā desmit gadiem, un beidzot sistēma sākusi strādāt un par tās lietošanu slēdz līgumus ar ārstiem. Ģimenes ārsti sūdzas par sistēmas tehniskajiem aspektiem, un ir arī iebildumi par pacientu tiesību ievērošanu.

“Pasaka, ka tev nebūs brīvība – viss, ko tu pastāstīsi, viss, kas tev tiks diagnosticēts, tiks ierakstīts e-veselības sistēmā, tas ir kontrolējoši, tā ir autoritāra valsts” saka pacientu tiesību eksperte zvērināta advokāte Solvita Olsena.

Vai mēs vēlamies, lai datus par mūsu veselību iekļauj vienotā elektroniskā jeb e-veselības sistēmā, to valsts iestādes neprasa – mūsu medicīnas dati pamazām tur tiks uzkrāti. Pagaidām nesen atvērtajā portālā datu ir maz, bet pēc mēneša būs vairāk, un no nākamā gada vidus paredzēts jau krietni daudz. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti