Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pusdiena

Saudzīgākas bērnu nopratināšanas pilotprojektā centrs Dardedze saskāries ar izaicinājumiem

Pusdiena

Saeimas komisija atbalsta atklātas Valsts prezidenta vēlēšanas

Domei netīkama temata dēļ mēģina cenzēt režisores uztāšanos Rīgas iedzīvotāju forumā

Domei netīkama temata dēļ mēģina cenzēt režisores Burānes uzstāšanos Rīgas iedzīvotāju forumā

Rīgas iedzīvotāju forums nav platforma, kurā visu dienu kritizēt pašvaldību – tā norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā, kas pāris stundu pirms foruma paziņojis vienai no runātājām – režisorei un pilsētvides aktīvistei Kristai Burānei –, ka viņas izvēlētā prezentācijas tēma pasākumam ir nepieņemama. Rīkotāji to sauc par pārpratumu, Burāne – par draudu demokrātijai.

„Nedomā par to, cik daudz tev var dot Rīga. Domā par to, ko tu vari domāt Rīgai!” Ar garu Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājas Eiženijas Aldermanes runu trešdien, 29.novembrī, Rīgas Latviešu biedrībā atklāja astoto iedzīvotāju forumu “Rīga dimd, iedzīvotāji runā, domā, dara!”. Tā pieteikumā paredzētas “iedvesmojošas rīdzinieku uzrunas par dažādām tēmām, izceļot, to, ka pašu aktivitātes veicina savu un līdzcilvēku iesaisti par labklājību galvaspilsētā”.

„Es vēlreiz pārprasīju, vai šis patiešām nav Rīgas domes pozīcijas PR pasākums un vai tiks pieļauti kritiski viedokļi. Viņi teica – jā, protams,” sarunu ar foruma rīkotāju partneriem – biedrību „Latvijas pilsoniskā alianse” – atceras viena no uzaicinātajām runātājām sadaļā “Iedvesmai” – dokumentālā kino un teātra režisore Krista Burāne.

Viņa savos projektos “Robežas” un “Cietoksnis” daudz strādājusi arī ar Rīgas iedzīvotājiem. „Es uzreiz pateicu, ka mani interesētu runāt ne tik daudz par saviem mākslas darbiem, bet par cilvēkiem, kas mani iedvesmo, lai es varētu šādus mākslas darbus veikt,” uzsver Burāne.

Režisore savā prezentācijā bija nolēmusi runāt par Lielo kapu draugiem, Pērnavas ielas kastaņu aizstāvjiem un biedrību “Pilsēta cilvēkiem”, kas nereti kritizē Rīgas pašvaldības darbu.

Taču trešdienas rītā, jau ceļā uz pasākumu, viņa saņēma zvanu, ka iecerētās prezentācijas tēma rīkotājiem ir nepieņemama. „Saņēmu zvanu no Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, kurā

man tika nepārprotami skaļā balsī norādīts, ka šis ir politisks pasūtījums un tāda veida prezentāciju es nevaru runāt, ka man ir jārunā tikai un vienīgi par „Robežām”.

(..) No sākuma sasmējos, jo arī savā prezentācijā gribēju runāt par to, ka demokrātija lielā mērā pārvēršas par čaulu gan mūsu valstī, gan arī Rīgas pilsētā, kurā cilvēki tikai izliekas, ka viņus interesē dažādi viedokļi un ka viņi ir gatavi ieklausīties,” saka režisore.

Burānei zvanījusī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Projektu un Sabiedrības integrācijas nodaļas vadītāja Ilze Meilande vēlāk skaidro, ka Burānes runa nav atcelta. Nesaprašanās radusies, jo no režisores gaidīta runa par citu tēmu – viņas dokumentālajām izrādēm.

„Organizējot pasākumu, jūs aicināt cilvēku runāt par konkrētu tēmu, nevis par kādu pilnīgi citu tēmu,” saka Meilande.

Uz norādi, ka no malas tas izskatās pēc mēģinājuma apklusināt uzaicinātā runātāja vēlmi skart pašvaldībai netīkamas tēmas, pašvaldības pārstāve atbild:

„Nu jā, bet šī nav tā platforma, kurā mēs tagad sanāktu un runātu par visiem Rīgas domei netīkamiem jautājumiem.

Es pieļauju, ka tādu ir daudz un mēs varētu visu dienu kritizēt, bet cilvēki, iedzīvotāji šeit ir atnākuši, lai meklētu sadarbību un dialogu ar pašvaldību.”

Foruma rīkotāju partneres biedrības "Latvijas pilsoniskā alianse" direktora pienākumu izpildītāja Kristīne Zonberga pauda izpratni par Rīgas domes bažām, ka Burānes prezentācija būs saistīta tikai ar esošās situācijas kritizēšanu, nevis ierosinājumiem, kā mainīt lietas uz labu. "Baidāmies no tā, ka - jā, kritika ir laba lieta, bet galvenais, lai mēs neaizvirzām visas šodienas sarunas tikai par negatīvismu, bet runāt arī par to, ka ir jēga kaut ko darīt," saka Zonberga.

Galu galā Kristai Burānei uzstāties Rīgas iedzīvotāju forumā tomēr ļāva, un viņas prezentācija izpelnījās arī atsevišķu Rīgas domes opozīcijas pārstāvju demonstratīvas stāvovācijas.

Vēlāk  deputāte Eiženija Aldermane solīja izpētīt, kāpēc režisorei par gaidāmo uzrunu zvanīts, vienlaikus Burānes izvēlēto tēmu saucot par nepiemērotu pasākumam. 

Rīgas mērs, vaicāts, vai šāda situācija ir pieļaujama, no intervijas sev ierastā veidā izvairījās, bet uz rakstiski nosūtītiem jautājumiem ar preses sekretāres starpniecību atbildēja, ka šobrīd komentāru nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti