Digitāllietas prokurors Piliksers nesaņems pateicību, aizejot pensijā

Tieslietu sistēmā augstu novērtētais digitālās televīzijas lietas prokurors Edvīns Piliksers, aizejot pensijā, nesaņems oficiālu pateicību par darbu un īpašo naudas balvu, LTV raidījumam "Viens pret vienu” otrdien pastāstīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Īpašo naudas balvu aptuveni 150 latu apmērā, kas ir vairāk simboliska, Pilikseram nevarot piešķirt, jo viņš ir disciplināri sodīts par neatļautu automašīnas novietošanu prokuratūras autostāvvietā. Prokuroriem, kam bijušas disciplinārlietas, izmaksāt naudas balvu nedrīkstot, raidījumam uzsvēra Kalnmeiers.

Iekšējais normatīvs aizliedz piešķirt naudas balvas personām, kas ir disciplināri sodītas,” skaidroja ģenerālprokurors.

Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka prokurors Piliksers disciplināri sodīts par to, ka 2011.gada martā brīvdienās devies strādāt un bez atļaujas brīvajā prokuratūras auto stāvvietā novietojis savu automašīnu. Valsts policija par šo pārkāpumu uzlika naudas sodu 20 latu apmērā. Vēlāk, konstatējot, ka automašīna pieder prokuroram, policija naudas sodu atcēla un lietu nosūtīja Ģenerālprokuratūrai, lai tā lemtu par Piliksera saukšanu pie disciplināratbildības.

Jūnijā ģenerālprokuratūras atestācijas komisija atzina, ka Piliksers pieļāvis pārkāpumu un piemēroja disciplinārsodu - mēnešalgas samazināšanu par 1,5% uz vienu mēnesi, kas ir aptuveni 20 latu.

Uzskatot šo sodu par viņa reputāciju graujošu kolēģu priekšā, prokurors Piliksers vērsās administratīvajā tiesā ar prasību atcelt sodu, atlīdzināt morālo kaitējumu, liekot prokuratūrai atvainoties un izdzēst ziņu par disciplinārsoda piemērošanu.

No raidījuma rīcībā esošā tiesas sprieduma izriet, ka Piliksers savai mašīnai nebija izņēmis stāvvietas atļauju, jo darba dienās pārvietojas ar sabiedrisko transportu. Piliksers arī tiesai norādījis, ka "brīvdienās devies pildīt darba pienākumus un, ņemot vērā, ka pie darba esošā stāvvieta bijusi tukša, nevienam ar savu rīcību nav traucējis".

2013.gada maijā Rīgas tiesu nama administratīvā rajona tiesa atzinusi Pilikseram piespriesto sodu par prettiesisku. Tiesa norāda, ka Ģenerālprokuratūra lietai piegājusi formāli un nav izvērtējusi disciplinārsoda piemērošanas lietderību. Spriedumā minēts, ka saskaņā ar tiesu praksi līdzīgos gadījumos, ja piemērotais naudas sods nav lielāks par 30 latiem un pārkāpums nav radījis draudus apkārtējiem, pārkāpumu var atzīt par maznozīmīgu, atbrīvojot no administratīvās atbildības. Tā vietā varētu izteikt aizrādījumu, neierosinot disciplinārlietu.

Tikmēr Kalnmeiers raidījumā uzsvēra, ka Piliksers, novietojot auto neatļautā vietā, ir izdarījis lielu kaitējumu prokurora prestižam.

„Viņš izdarīja lielu kaitējumu prokurora prestižam, motivējot ar to, ka prokurors var pārkāpt noteikumu un viņam nepienākas sods kā citiem. Tādēļ sods bija analogs naudas sodam, ko piemēro parastam cilvēkam par šādu pārkāpumu,” kritiski sacīja ģenerālprokurors.

Kalnmeiers norādīja, ka Pilikseram kā jebkuram prokuroram un prokuratūras darbiniekam bija pieejama atļauja: „Parunāsim par to, vai prokuroram ir tiesības pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus, skaidri apzinoties, ka viņam nav šīs atļaujas. Pirmkārt, šīs atļaujas ir pieejamas visiem prokuroriem un prokuratūras darbiniekiem. Viņam nebija nekādu šķēršļu izņemt šo atļauju, bet, ja viņš reiz ir iebraucis dienesta stāvvietā bez šādas atļaujas un ceļu policists ir uzlicis sodu, tad tas ir jāņem vērā.”

Edvīns Piliksers jau kopš 2003.gada strādā pie tā dēvētās digitālās televīzijas lietas, kurā kopumā ir 20 apsūdzēto. Lieta pašlaik tiek izskatīta pirmajā instancē un sagaidāms, ka drīzumā varētu sākties tiesu debates, kas nozīmē iztiesāšanas beigu stadiju.

Kalnmeiers raidījumā norādīja, ka pēc lietas pabeigšanas pirmajā instancē Pilikseram būs jāiet pensijā, jo viņš ir jau pārsniedzis amata pienākumu pildīšanas maksimālo vecumu - 65 gadus.

2009.gadā žurnāls "Klubs" Edvīnu Pilikseru minēja kā vienu no top 10 prokuroriem valstī. Tajā pašā gadā Tieslietu ministrija Pilikseram piešķīra Tieslietu sistēmas II pakāpes Goda zīmi. Prokurors no tās atteicās, iesniegumā Tieslietu ministrijai norādot, ka atsakās no apbalvojuma "ciniskās liekulības dēļ", ziņoja LETA.

"Patiesais mana darba ieguldījuma tieslietu sistēmā novērtējums ir tāds, ka [..] man ir noņemta piemaksa 10% apmērā no amatalgas par pirmstiesas kriminālprocesa veikšanu un valsts apsūdzības uzturēšanu tiesā īpaši sarežģītā un liela apjoma krimināllietā, man ir noņemts atvaļinājuma pabalsts, mans ikmēneša atalgojums tiek samazināts par 15 vai 20 procentiem," iesniegumā norādījis prokurors Piliksers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt