Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Irānas militāristi izmēģina vairākas ballistiskās raķetes

Pusdiena

Astoņos gados plāno salabot pusi sabrukušo reģionālo ceļu

Deputāti nopeļ reemigrācijas plānu un liek aprēķināt tēriņus tautiešu vilināšanai mājup

Deputāti peļ reemigrācijas plānu un liek aplēst tēriņus tautiešu vilināšanai mājup

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien kritizēja Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto Reemigrācijas plānu 2013.-2016. gadam. Deputātu vērtējumā, pašlaik reemigrācijas pasākumi ir ļoti sadrumstaloti, jo plāna izpildē ir iesaistītas ļoti daudzas institūcijas. Tāpat deputāti bija sašutuši par to, ka plāna izstrādātāji nevar pateikt nekādus rezultātus par to, cik cilvēku Latvijas reemigrācijas pasākumu dēļ ir atgriezušies Latvijā.

EM izstrādātais Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns paredzēja astoņus darbības virzienus, kā mudināt Latvijas valstpiederīgos atgriezies Latvijā, tajā skaitā izveidot vienu vietu, kur visi atgriezties gribētāji varētu saņemt vajadzīgo informāciju, veicināt sadarbību ar diasporu, kā arī palīdzēt ar latviešu valodas apguvi.

EM pārstāvis Oļegs Barānovs Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē gan uzsvēra, ka galvenais faktors, kas mudinātu cilvēkus Latvijā atgriezties, ir ekonomikas izaugsme, un to šis plāns nevar ietekmēt.

"Plāna mērķis ir atbalstīt un palīdzēt aizbraukušajiem iedzīvotājiem, kuri vēlas atgriezties un strādāt Latvijā, vai no savas mītnes zemes vēlas uzturēt ciešākas saites. Plāna mērķis nav piedāvāt risinājumus visām ielaistajām problēmām, jo, kā redzam, migrācija ir lielā mērā saistīta ar šiem ekonomiskajiem faktoriem," norādīja Barānovs.

Kopš krīzes beigām emigrācija no Latvijas katru gadu samazinās, taču iebraucēju skaits joprojām ir gandrīz divas reizes mazāks, tāpēc migrācij mas dēļ pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 8000 cilvēku. EM aplēses liecina, ka tikai ap 2020.gadu Latvijā varētu vairāk cilvēku iebraukt, nekā izbraukt.

Vairāki reemigrācijas pasākumi naudas trūkuma dēļ tā arī nav paveikti. Piemēram, nav paplašināts cilvēku loks, uz kuru attiektos repatriācijas likums. Tāpat nav izveidota viena fiziska vieta, kur cilvēks var iegūt visu informācijas par atgriešanos Latvijā. Tā vietā ir vairākas mājaslapas.

Deputāts Artuss Kaimiņš pārmeta, ka tāpēc plānam iztērētie gandrīz pusotrs miljons eiro ir nonākuši vien ierēdņu kabatās, "Es saskaitītu 14 interneta vietnes, kur tu vari uzzināt informāciju par kaut ko. Tas nozīmē, ka 14 reizes ir pārtērēti līdzekļi. Uz ko aiziet 1,5 miljoni eiro? Jo es redzu, ka tas ir tikai un vienīgi uz ierēdniecības aparāta uzturēšanu," neizpratnē bija Saeimas deputāts.

Uz deputātu jautājumu, cik ļoti cilvēkiem atgriezties palīdz tieši reemigrācijas pasākumi, Barānovs nevarēja atbildēt.

Par to sašutis bija Zaļo un zemnieku savienības deputāts Augusts Brigmanis. "Citādi es šeit lasu – uzlabot, veicināt, sekmēt, tik un tik naudas tur izlietots, te Artusam es piekrītu. Ir reāli jāredz – tik un tik tūkstoši cilvēku ir atgriezušies," sacīja Brigmanis.

Deputāti arī norādīja, ka reemigrācijas pasākumi ir ļoti sadrumstaloti, jo tos pārrauga daudzas dažādas iestādes.

Nacionālās apvienības deputāte un komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne ieteica, ka plānu vajadzētu koordinēt vienai institūcijai, piemēram, Pārresoru koordinācijas centram. Tomēr kopumā klātesošie bija vienisprātis, ka ir vajadzīgs izstrādāt reemigrācijas plānu arī nākamajiem gadiem. Inese Laizāne ir pārliecināta, ka nākamais plāns būs labāks, jo varēs mācīties no kļūdām.

"Ir neizpildītās lietas, ir, varbūt bez pieredzes gatavojot tādu plānu, nepamanītas lietas, kas nestrādā, tagad tās ir izkristalizējušās, un ir ļoti skaidras lietas, kas ir jāiestrādā jaunajā plānā un kam ir jāstrādā," uzskata Laizāne.

Komisija uzdeva EM veikt aprēķinus par to, cik Latvijai izmaksā atgriezt vienu cilvēku Latvijā, ieskaitot bezdarbnieka statusu un pabalstus, kā arī kāds Latvijai ir ekonomiskais pienesums no reemigrantu atgriešanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt