Daudzbērnu ģimenes varēs 300 kilovatstundas mēnesī pirkt par «starta tarifu»

Trūcīga vai maznodrošināta ģimene pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas 2015.gadā 100, bet daudzbērnu ģimene 300 kilovatstundas katru mēnesi varēs iegādāties par pašreizējā starta tarifa cenu - 11,64 centiem par kilovatstundu. 

To paredz ceturtdien Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, informēja Saeimas preses dienests.

Tāpat paredzēts, ka elektrību par zemāku fiksētu cenu varēs iegādāties arī tās trūcīgās, maznodrošinātās vai daudzbērnu ģimenes, kuras nav noslēgušas līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju, piemēram, dzīvojamo telpu īrnieki. Par izlietoto elektroenerģiju virs attiecīgi 100 vai 300 kilovatstundām mēnesī būs jāmaksā tirgus cena.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā trūcīgas vai mazturīgas personas (ģimenes) statuss ir teju 130 000 personām un mājsaimniecībām, bet daudzbērnu ģimeņu skaits sasniedz 35 tūkstošus. Iegādāties elektroenerģiju par zemāku fiksētu cenu šīm mājsaimniecībām ļaus likumā noteiktais aizsargātā lietotāja statuss.

Daudzbērnu ģimenei, kas vēlēsies saņemt aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu, būs jāvēršas pie attiecīgā pakalpojuma sniedzēja, apliecinot atbilstību daudzbērnu ģimenes statusam. Savukārt trūcīga vai maznodrošināta ģimene šādu pakalpojumu saņems, ja trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statusu pašvaldība piešķīrusi iepriekšējā kalendārā mēnesī.

Likuma grozījumi nosaka, ka pārejas periodā 2015.gadā elektroenerģiju aizsargātajiem lietotājiem tirgos akciju sabiedrība „Latvenergo”, bet no 2016.gada – uz diviem gadiem konkursa kārtībā izvēlēts elektroenerģijas tirgotājs. Konkursa priekšmets būs aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma nodrošināšanas pienākums/saistības ar viszemāko valsts budžeta līdzfinansējumu. Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas nosacījumus, finansēšanas apjomu un kārtību noteiks Ministru kabinets.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš norādīja, ka faktiski priekšlikuma mērķis ir fiksēt cenu mazturīgajiem esošā „starta tarifa” līmenī.

Enerģētikas eksperts, „Providus” pētnieks Reinis Āboltiņš, komentējot deputātu pieņemto lēmumu, norāda, ka kopumā tas ir veiksmīgāks, nekā iepriekš vērtētās alternatīvas, un arī sociāli taisnīgāks, nekā šobrīd spēkā esošā kārtība.  

Apstiprinātais risinājums ir labāks nekā līdzšinējā kārtība, saskaņā ar kuru pilnīgi visi saņēma subsidēto elektroenerģiju, tagad palīdzība būs daudz mērķētāka, jo noteiktas divas specifiskas patērētāju kategorijas, kuras par noteikto elektrības daudzumu maksās mazāk.

Pēc Āboltiņa domām, pozitīvi vērtējams ir fakts, ka šī sociālā atbalsta saņemšanas mehānisms neuzliek papildus nastu uz patērētājiem.  

Gala patērētājam, kas atbilst kritērijiem, vispār nevajadzētu domāt kādā sarežģītā veidā valsts nonāk līdz tam, ka viņš maksā mazāk, patērētājam nav jāiedziļinās šajās niansēs, norādīja Āboltiņš.   

Pirmajā gadā pēc tirgus atvēršanas samazinātā tarifa elektrības piegādi uzdot valsts akciju sabiedrībai “Latvenergo”. Maznodrošinātajām un trūcīgajām ģimenēm šis tarifs tiks piemērots automātiski. Informāciju par lietotājiem uzņēmumam sniegs pašvaldības.

Saeima iepriekš lēmusi par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām, nosakot, ka tās elektroenerģiju brīvajā tirgū varēs pirkt no 2015.gada 1.janvāra.  Patlaban elektroenerģijas tarifi Latvijā ir zem tirgus cenas, un līdz ar tirgus atvēršanu nākamā gada sākumā paredzams tarifu kāpums, un elektrības cena var sasniegt 17 eirocentus par kilovatstundu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti