Panorāma

Egļu sēklu plantācijās ievāc čiekuru ražu

Panorāma

Noskaidroti labākie Valmieras teātra aktieri

Darinot sveces, cer uzcelt māju

Darinot sveces, cer uzcelt māju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau četrus gadus jaunieši un pieaugušie ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem Rīgā, Imantā, darina sveces. Šī nodarbošanās sākusies kā vēlme pierādīt sabiedrībai, ka arī cilvēki ar īpašām vajadzībām spēj  kvalitatīvi strādāt. Taču nu sveču izgatavošana pārvērtusies par sapni uzcelt Latvijā pirmo moderno grupu māju, kas būtu piemērota jauniešiem un pieaugušajiem ar smagiem attīstības traucējumiem.

Biedrības “Latvijas kustība par neatkarīgu dzīvi” dienas centrā sveces ražo 20 cilvēki ar smagākiem un vieglākiem attīstības traucējumiem. Dienā saražo pat 60 līdz 70 sveču. Daudziem tas ir darbs un brīvā laika pavadīšana.

"Es šeit vispār esmu trešo gadu. Un tas man arvien vairāk un vairāk patīk, taisīt sveces. Vēl jo vairāk, ka pati varu izvēlēties krāsu. Tīri tā pēc noskaņojuma. Tas ir forši tā izlikt sevi," stāsta dienas centra kliente Zanda.

Zandai nav tik smagi attīstības traucējumi kā kolēģiem, tāpēc viņa, atbilstoši valsts deinstitucionalizācijas politikai, spēj dzīvot gana patstāvīgu dzīvi. 

"Es dzīvoju tepat augšā, grupu dzīvoklī. Es dzīvoju augšā un nāku lejā pa dienu taisīt sveces, tā teikt, lai varētu otru grupu dzīvokli uztaisīt. Tādiem te, lai arī būtu grupu dzīvoklis. Vai ne, Mārci?" turpina Zanda, atzīstot, ka palīdz draugiem.

Jauniešiem un pieaugušajiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem Latvijā grupu dzīvokļu aizvien nav. Viņi ir spiesti dzīvot ar vecākiem, bet brīdī, kad vecākiem dažādu iemeslu dēļ var pietrūkt spēka, viņu vienīgā iespēja ir doties uz ilgstošas aprūpes centriem jeb pansionātiem. 

Diemžēl šī klientu grupa nav deinstitucionalizācijas mērķa grupa, tāpat kā Rīga, kas projektā vispār nepiedalās. Dienas centra vadītāja ir pārliecināta, arī Mārcis, Kārlis un daudzi citi var dzīvot daļēji patstāvīgu dzīvi, speciālistu pieskatīti un mājīgā atmosfērā. 

"Ja cilvēkam ir smagi attīstības traucējumi, tad tas var būt atbalsts pat tādās šķietami vienkāršās ikdienas situācijās kā, piemēram, ēst gatavošana un pat kā ēšanas process, kā higiēnas nodrošināšana, kā ģērbšanās. Mēs mēdzam teikt, tā ir parasta māja parastā ielā," skaidro biedrības “Latvijas kustība par neatkarīgu dzīvi” priekšsēdētāja Inga Šķestere.

Taču šādas mājas uzbūvei vajadzīgi miljoni. Tos cer iegūt, pārdodot sveces, bet jāpārdod daudz - vesels miljons.

"30. oktobrī mēs pie sienas pielikām skaitli – 1 000 000. Kopš 30. oktobra mums ir gājis mazumā četrarpus tūkstoši sveču," saka dienas centra ergoterapeite Dita Rituma.

Palīdzēt šo cilvēku sapnim kļūt par realitāti var ikviens, gan pērkot ar roku darinātās sveces, gan ziedojot

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti