«Četras istabas»: Likums aizliedz atgūt parādu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

2011. gadā Biruta iepazinusies ar kādu kungu. Pēc kāda laika jaunais draugs lūdzis viņai aizdot 7000 eiro, jo viņam it kā esot steidzami jāveic operācija. Biruta tā arī izdarījusi, bet naudu 80 gadus vecais kungs nav atdevis. Pēc vairākiem gadiem tiesa uzdevusi par pienākumu naudu pa daļām atdot. Pērn Birutas bankas kontā no vainīgā kunga ieripojuši pāris simti eiro, bet tas arī bijis vienīgais pārskaitījums.

„No Jaunā gada es nesaņēmu naudu, tādēļ es piezvanīju tiesu izpildītājai un pajautāju, kāpēc es vairs nesaņemu naudu, viņa paskaidroja, ka ir jauns likums. Es nesaprotu, kāpēc ir tāds nepareizs likums,” saka Biruta. „Man ir jācieš jeb viņam? Un priekš kam ir vajadzīgas tiesas, ja tiesa bija, piesprieda, ka man pienākas no viņa nauda? Vai tad tiesai vairs nav nekāda spēka?”

Un tiešām, no šā gada 1.janvāra spēkā stājušies Saeimas pieņemtie grozījumi Civilprocesa likumā, kas nosaka – no parādnieka nav iespējams piedzīt naudu, ja tā ienākumi mēnesī nepārsniedz minimālo algu – 320 eiro. Latvijas Universitātes pasniedzējs, bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) šo sauc par robu likumā. Grozījumi tikuši pieņemti cēla mērķa vārdā, lai pasargātu nabadzīgos iedzīvotājus no bankām, kas krīzes laikā vēlējušās no kredītņēmējiem paņemt teju visu naudu. „Acīmredzot, bija jāparedz izņēmuma situācija – gadījumā, ja šāda piedziņa tiek veikta no zaudējumiem, kas radušies prettiesiskas rīcības rezultātā, tad šis ieturējums varētu būt 50% apmērā no minimālās mēnešalgas, kas savā ziņā sabalansētu parādnieka un kreditora intereses,” saka Bērziņš.

Diemžēl izmanīgi parādnieki šā brīža 320 eiro slieksni var izmantot savā labā – strādāt ēnu ekonomikā, oficiāli uzrādīt tikai minimālo algu un šādā veidā ērti izvairīties no parādu atmaksas.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) no jebkādiem komentāriem raidījumam „Četras istabas” attiecās.

„Šoreiz gan VID nevarēs sniegt komentāru, jo nav mūsu rīcībā tādas informācijas, kas liecinātu par cilvēku centieniem un metodēm, kā un kāpēc viņi izvairās no tiesu izpildītājiem, kas apliecinātu, ka tieši tāpēc viņi saņem minimālo algu un tamlīdzīgi,” mobilā tālruņa īsziņā raksta dienesta pārstāvji.

Savukārt Tieslietu ministrijas pārstāve Laura Majevska uzsver, ka ministrija šajā likumā nekādus robus neredz.

Bet Biruta ar lūgumu vēršas pie politiķiem. „Lūdzu domniekus, deputātus, kam jālūdz - es tiešām nezinu-, lai atceltu šo likumu un lai es saņemtu savu naudu. Tā ir man ziedota nauda no bērniem un mazbērniem, kuri aizbraukuši pelnīt naudu uz Londonu, lai palīdzētu man. Man pat kauns atzīties, ka naudu es esmu aizdevusi kādam cilvēkam, ka man nav un es kaunos prasīt, lai viņi man palīdz vēl un vēl, un vēl,” saka Biruta.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti