Burkāns: OECD rekomendācijas naudas atmazgāšanas novēršanas dienestam gandrīz pilnībā izpildītas

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) gala ziņojumā Latvijai sniedz vairākus desmitus rekomendāciju, no kurām uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu attiecināmas divas rekomendācijas, kas uz šo brīdi gandrīz pilnībā izpildītas, ar prokuratūras starpniecību informēja dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns.

Īstenojot šogad oktobra ziņojumā dienestam sniegtās rekomendācijas, tas esot veicinājis izpratni par korupcijas un noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanas atpazīšanu. “Kontroles dienestam rekomendēts - nodrošināt to ar pietiekošiem resursiem; sniegt papildu vadlīnijas un apmācības Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjektiem, tajā skaitā bankām, lai vērstu to uzmanību korupcijas gadījumiem, it īpaši ārvalstu amatpersonu kukuļošanas gadījumiem,” skaidro Burkāns. Dienests dažu nedēļu laikā esot izstrādājis mācību materiālus, vadlīnijas, kā arī veicamo pasākumu plānu.

“Liela daļa no plānotā jau realizēta, proti, šā gada novembrī, decembrī notikušas vairākas apmācības, kurās veicināta minētā likuma subjektu izpratne par korupciju, kā arī noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanas atpazīšanu,” atzīmē Burkāns.

Šā gada 26.novembrī ar Eiropas Savienības ekspertu IT jomā piedalīšanos notika visu ieinteresēto pirmstiesas izmeklēšanas iestāžu, tajā skaitā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), pārstāvju apmācības, lai izmantotu pilnīgi jaunas informācijas analīzes metodes. Šobrīd tiekot strādāts pie sadarbības līgumu projektu izstrādes.

Pēc Kontroles dienesta lūguma KNAB izstrādāja prezentāciju par pēdējā laikā izmeklēto korupcijas lietu legalizācijas tipoloģijām, lai minēto informāciju būtu iespēja izmantot vadlīnijās bankām. Tāpat tika veikta “Financial Action Task Force” (FATF) metodoloģiskā materiāla un no šā gada 17. decembra līdz 18. decembrim Varšavā (Polija) notikušās konferences materiālu izpēte. Tā rezultātā izstrādāti trīs metodoloģiskie materiāli bankām: par iespējām ziņojumu skaita samazināšanai, lai nepārslogotu Kontroles dienestu; par korupcijas aktuālajām tipoloģijām; par no korupcijas iegūto līdzekļu legalizācijas atpazīšanu.

Nākamā gada janvāra otrajā pusē Kontroles birojs plānojis tikšanos ar visu Latvijas banku pārstāvjiem, lai pārrunātu rekomendācijas un citas aktualitātes.

Tāpat Kontroles dienests strādā, lai nākotnē grozītu arī normatīvo aktu par neparastu un aizdomīgu darījumu ziņošanas situācijām, lai tādējādi celtu ziņošanas efektivitāti. 

Iepriekš LTV raidījums "De facto" ziņoja, ka Noziedzīgi iegūtu līdzekļi legalizācijas novēršanas dienests tikai nelielu daļu no banku ziņojumiem par aizdomīgiem darījumiem pārsūta Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei vai KNAB. Tas licis politiķiem runāt arī par šī dienesta vadības nomaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti