Dienas ziņas

Vieglatlēti izmanto iespēju trenēties iekštelpās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

X, Y un Z paaudzes darba tirgū – kurš labāks darbinieks?

«Būris». Kurš labāks darbinieks – X, Y vai Z paaudzes pārstāvis

Trīs un pat četras paaudzes vienlaikus vienā uzņēmumā vai darbavietā ir pienesums, ko bieži nenovērtējam, norāda personāla vadības eksperti. Laiks, kad darba tirgū ienāk padsmitnieki un tikko 20 gadus sasniegušie vai pārsniegušie, ir ļoti izaicinošs gan darba devējam, gan citiem strādājošajiem. Un tikai prasmīgi veidotas savstarpējās attiecības var radīt papildu vērtību darbā, nevis kļūt par strīdu un nesaskaņu iemeslu, atzina digitālā projekta “Būris” dalībnieki.

Šī brīža pensionāri jeb būmeri, 50–60 gadus vecie – X paaudze, vēlie divdesmitgadnieki un trīsdesmitgadnieki – Y paaudze jeb mileniāļi, un šobrīd 20 gadus sasniegusī Z paaudze. Nekad agrāk darba tirgū nav bijis tik daudz paaudžu vienlaikus.

Jauno mediju un digitālā mārketinga eksperts Artūrs Mednis skaidroja: "Ja ir šīs trīs vai četras paaudzes uzņēmumā, kas strādā plecu pie pleca, rezultāti noteikti būs daudz labāki un daudz efektīvāki kopumā, uzņēmums kopumā strādās daudz labāk, ja šīs paaudzes spēs atrast kopēju valodu, sadarboties un nodot zināšanas viena otrai."

Tomēr bieži vien tas nav tik vienkārši.

Tikko uzņēmumā ienākusī Z paaudze vecākos kolēģus noraksta kā vecmodīgus, savukārt pieredzējušie darbinieki jaunos uzskata par nenopietniem.

Mednis skaidroja: "Kāpēc tieši par Z paaudzi [tā] domā – tāpēc, ka viņi startē darba tirgū, neko nav sasnieguši, neko vēl nemāk, bet uzreiz jau grib kaut ko daudz, lielas algas, amatus un vēl kaut ko, lai gan amati viņiem pat nav svarīgi. Jā, bet viņi ļoti biežos gadījumos jau startā ir varbūt pat labāki nekā cilvēki, kas jau ir strādājuši 5–10 gadus."

Šobrīd 18, 20, 22 gadus sasniegušie darbinieki ir auguši tehnoloģiju laikmetā, viņi ļoti ātri apgūst zināšanas un ir gatavi mainīties, kas piecdesmitgadniekiem bieži vien nākas ļoti grūti.

"Vecākām auditorijām, kas jau ir pensijā šobrīd, darbs bija pienākums – tev jābaro ģimene, tev vajag algu, es te strādāšu, kamēr nomiršu. Mēs redzam normāli – cilvēki strādā pa 10, 20, 30, 40 gadiem vienā darbavietā agrāk. Tagad tas tā nav, tagad es pamēģināju šeit, nesanāca, dzīves vērtības mainījās, es sapratu, atvērās acis, es gribu braukt uz Āfriku un palīdzēt bada cietējiem, un cilvēks no siltas vietiņas ir pārcēlies un tagad dzīvos tur. Ko pēc pusgada? Nu, nezinu, redzēs," jauno darbinieku paaudzi raksturoja Mednis.

Arī politikā ienāk jauna paaudze, tie ir mileniāļi un pavisam retos gadījumos arī Z paaudze. Eiropas Parlamenta jaunākajai deputātei ir tikai 23 gadi.

Jaunie redz mazāk šķēršļu, pārliecināti eksperti.

Eiropas Parlamenta deputāts no Vācijas Niklass Ninass skaidroja: "Ja tu esi ieinteresēts Eiropas politikā, tev nav obligāti jāsāk ar lokālo līmeni, tu vienkārši tērē iespējas, ko var izmantot citur. Protams, būtu pārāk vienkārši teikt – man ir 20 gadi un es gribu būt Eiropas Parlamenta deputāts. Bet es varu savai partijai pierādīt, kas es esmu. Es zinu, ko runāju un protu. Esmu studējis Eiropas līmenī, esmu ieinteresēts šajā tematā un gribu par to rūpēties Eiropas līmenī."

Ja kādreiz darbs tika darīts ar cirvi, tas pats cirvis arī tika nodots tālāk nākamajām paaudzēm. Internets un informāciju tehnoloģiju piedāvātās iespējas atšķirību starp paaudzēm palielinājis tik ļoti, kā nekad agrāk.

"Būris": Ok, būmer

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt