Panorāma

Štrombergs un Lakučs pret “ātro kredītu” ierobežošanas likumu

Panorāma

Pāradresē atbildību par maksājumiem černobiliešiem

Prezidenta kandidātu sabiedriskā apspriešana

«Brīnumkandidātu» prezidenta amatam politologi negaida

Vēl aptuveni mēnesis, līdz Saeimas deputātiem būs jāizvēlas nākamais Latvijas Valsts prezidents. Lielākā daļa partiju nosaukt oficiālu prezidenta amata kandidātu nesteidzas, un arvien biežāk izskan versijas par politiķu līdz šim neminētu „melno zirdziņu”, kas varētu parādīties vēlēšanu otrajā kārtā.

Vēl laikā, kad tikai sāka izskanēt pirmie prezidenta amata kandidātu vārdi, politiķi solīja šoreiz valsts galvu izraudzīties, ņemot vērā vēlētāju viedokli. Solīja sabiedrisko apspriešanu. „Sabiedriskā apspriešana visdrīzāk ir rezultējusies tādā ideālā tēlā, kā teica Anna Brigadere, lai būtu sirds kā dimanta oliņa,” saka politologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Ivars Ījabs.

Politologs arī skaidro - pat reāli īstenotajās diskusijās ar sabiedrību apspriestas prezidentam vēlamās īpašības, bet ne reāli kandidāti, kam tās piemīt, tāpēc iznākuma faktiski nav. Viņaprāt, jau minētie kādas konkrētas partijas kandidāti reāli uz augsto amatu nepretendē.

„Tie ir tādi parādes zirgi, uz kuru fona partijas pašas profilējās: „Skatieties, kāds mums skaists, talantīgs un jauks, tikai nezin kāpēc brīnāmies, kāpēc pārējie par viņu negrib balsot.” Tāpēc ka pārējiem ir tieši tādi paši skaisti, gudri un jauki.”

Politoloģe, “Providus” pētniece Iveta Kažoka norāda, ka daudzi no partiju minētajiem kandidātiem ir vien diezgan bezatbildīga sabiedrības reakcijas testēšana: „Ja kāda partija piesauc cilvēkus, kas ne tikai nav izcēlušies savā iepriekšējā darbībā, bet tiešām pat nezina elementāri valodas, tad tas ir viņu vēlētāju ziņā – saprast, ko viņi un arī Latvija kopumā ir pelnījusi.”

Abi politologi gan uzskata – kopš pašreizējais prezidents Andris Bērziņš paziņoja, ka uz otru termiņu nekandidēs, izskanējuši tik daudzi vārdi, ka, visticamāk, kā zibens spēriens no skaidrām debesīm valsts galvas izvēle tomēr nebūs. „Es domāju, ka nekāda brīnumkandidāta, kas līdz šim nebūtu pieminēti nekādā līmenī, neparādīsies, jo nav mums tāda absolūti ideāla tēla, kurš te tagad nolaidīsies un savāks to Saeimas vairākumu,” saka Ījabs.

Abi LTV uzrunātie eksperti par visai reālu prezidenta kandidātu sauc Latvijas vēstnieku NATO Māri Riekstiņu, bet gadījumā, ja politiķiem neizdosies vienoties pirmajā kārtā, Ījabs pieļauj, ka varētu tikt uzrunāta eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Iespēju, ka varētu tikt ievēlēts kādai konkrētai partijai piederīgs kandidāts, politologi vērtē kā maz ticamu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti