Bitenieki: Pirmais medus nogaršots – gards, bet varēja būt vairāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Jau ap Jāņiem dravnieki sāk lūkot, kāds bijis pirmais šī pavasara bišu ienesums. „Medus ir, taču uz lielu ražu šogad cerēt nevarēšot”, stāsta bitenieki. Vēsais pavasaris bitēm neesot bijis  īsti pa prātam un kopumā maz ir bijis dienu, kad nāk putekšņi un nektārs.

„Pirmais medus ir salds, taču tā varēja būt vairāk”, tā ienesumu  vērtē bitenieki Latgalē, no kuriem daudzi savas bišu dravas atvēruši tūristu apskatei un arī tā saredz gan jaunus klientus, gan finansiālu guvumu .

Aija Dvinska,  meitas uzvārdā Skuķe, Daugavpils novada „Meža Skuķos” dravnieces amatu mantojusi no tēva un vectēva - tāpat kā pašus stropus - un pārliecināta, ka sentēvu tradīcijas dravniecībā arī mūsdienās tīri labi var pastāvēt. Arī pirmo medu ņemt agri šeit nesteidzas.

„Dravojam ar vecajiem stropiem, ķeram spietus. Pirmo medu parasti ņemam uz Jāņiem. Ja atbrauc viesi, tad ielien skapītī, ņem tik ārā un ēd ar šūnām. Bites ir niknas, ja tām nav, ko darīt, ja jālido strādāt, tad nav laika niknoties,” kamēr kurinās dūmi, saimniece stāsta, cik liela drava tai ir un ko izdodas ievākt no sentēvu metodēm apsaimniekotajiem bišu stropiem.

„Man te ir 20 stropi, vēl stāv pie kaimiņu tantes, jo vienā vietā nav lietderīgi koncentrēt daudz – tad nav barības bāzes. Viena liela saime vasarā pati apēd veselu spaini medus. Te ir meža ziedu medus, ja zied liepas, tad arī to jūt. Uz ganībām bites nevedam, cik ir, tik medu izdalām draugiem, pārdodam,” stāsta Aija Dvinska.

Izgaršot jauno medu ar visām šūnām un ļaut ieskatīties bišu stropā, kad medus vākums pilnā sparā, Aija labprāt ļauj arī tūristiem - tas ir viens no „Meža Skuķu” piedāvājumiem, kur netālu Aija pēc darba Rīgā saimnieko kopā ar mammu. Tas ir kluss dabas stūrītis patiesiem dabas mīļotājiem, ezera krastā uzslieta arī neliela viesu māja ar pirti.

„Man pašai te ļoti patīk - jo vecāka kļūstu, jo pilsēta mazāk aizrauj. Šeit ir atpūta, hobijs, enerģija, spēks. Prieks uzņemt cilvēkus. Kad ar cilvēkiem kopā izsviežam medu, tam ir pavisam cita garša,” saka Aija.

Līdzīgi darbojas vēl vairāki Latgales bitenieki. Tiesa, šogad uz labu medus ražu gan cerēt nevarot, saka dravnieks ar pieredzi  un Latvijas Biškopības biedrības valdes loceklis Guntars Melnis:

„Pirmais medus jau noņemts, izsviests, ir garšīgs un kvalitatīvs. Gribētos, lai būtu vairāk. Pavasaris bija vēss, pašlaik situācija uzlabojas.”

Taču bišu darbs vēl nebeidzas - patiesībā tikai sākas, un medus ienesums vēl ir gaidāms, ja vien laika apstākļi būs tam labvēlīgi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti