Panorāma

Lauku skolotājus nogurdina neapmaksātais gatavošanās laiks

Panorāma

Panorāma

I. Viņķele stājas tiesas priekšā par vakcīnu iepirkumiem

Bijusī veselības ministre Viņķele stājas tiesas priekšā par Covid-19 vakcīnu iepirkumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Bijusī veselības ministre Ilze Viņķele ceturtdien, 15. septembrī, stājās tiesas priekšā, jo Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sāka skatīt krimināllietu, kurā Viņķele apsūdzēta par bezdarbību, saistībā ar Covid-19 vakcīnu pasūtīšanu. Prokurora ieskatā, vakcinēšana bija jāsāk daudz ātrāk, bet ministres neizlēmīguma dēļ Latvijas cilvēkiem tika ierobežotas tiesības laikus sākt vakcinēties un brīvi pārvietoties. Tā vietā turpinājās izolācija. Pati Viņķele apsūdzībai pilnībā nepiekrīt.

Bijusī veselības ministre Viņķele neatzīst savu vainu vakcīnu pasūtīšanas un pirkšanas organizēšanā 2020. gada pavasarī, kad visa pasaule cīnījās ar pirmo kovida vilni. Tolaik vakcīnas izstrādāja vairāki ražotāji. Latvija paļāvās, ka pirmās tirgū parādīsies "Astra Zeneca" izstrādātās potes, bet pirmās bija "Pfizer" vakcīnas. Un tieši pārāk maz pasūtītās "Pfizer" vakcīnas arī ir iemesls šai apsūdzībai.

"Uz pilnīgi jaunas bāzes veidotas vakcīnas un viens vakcīnas pasūtījums mazākā apmērā, šobrīd izrādās, valdības ieskatā ir bijis lielākā kļūda. Un apsūdzība uz to ir balstīta. Ka šī dēļ visa sabiedrība ir atradusies izolācijā," teica zvērināta advokāte Sanita Bokta-Strautmane.

Prokurora ieskatā tieši tas un visaptveroša plāna neesamība arī noturēja sabiedrību pārāk ilgā izolācijā.

"Neizstrādāja vakcinācijas plānu vai stratēģiju, kas ietver sevī nepieciešamo daudzumu, loģistiku un arī vakcinēšanu kā tādu, kā rezultātā nepamatoti ilgi tika saglabāti ierobežojumi. Un tika pārkāptas Satversmē noteiktās tiesības uz pārvietošanos," skaidroja prokurors Gints Bērziņš.

Viņķele atgādināja, ka tā bija nebijusi situācija un pirmo pandēmijas pusgadu ministrijas cilvēki strādāja dienu un nakti.

"Es šeit stāvu arī par saviem kolēģiem, ar kuriem mēs plecu pie pleca gadu absolūtas neziņas apstākļos, pie tā, ka nebija atbalsta no valdības vadītāja, plecu pie pleca kapājām ar šo pandēmijas vadību," sacīja Viņķele.

Valdības vadītāja viedokli gan tiesā varēs uzklausīt klātienē. Aizstāvība pieprasa Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība") izsaukt kā vienu no lieciniekiem, un prokurors neiebilst.

"Es ar vislielāko prieku šeit redzētu Kariņa kungu, jo, manā ieskatā, viņš ir ne vien aizstāvības, bet arī apsūdzības liecinieks," piebilda Bērziņš.

Prokurors vēl nevar pateikt, kādu sodu prasīs, bet uzskata, ka ministram jāatbild par katru rīkojumu.

"Ministra amats ir ne tikai politisks amats, bet uzliek arī noteiktus pienākumus, it sevišķi tādā brīdī. Viņas bezdarbība atstāja tiešu iespaidu uz visas sabiedrības sadzīvi un arī uz ekonomiku," pauda prokurors.

Tiesa turpināsies oktobra beigās un, tā kā lietu skata ar pierādījumu pārbaudi, uz šo tiesu izsauks arī pirmos trīs lieciniekus – veselības nozarē strādājošos, kas arī lēma un organizēja vakcīnu iepirkumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti