Panorāma

Latvijas uzņēmēji mēģina iekarot Ķīnu

Panorāma

Rekonstruē Cēsu kaujas

Kaimiņi sargā kaimiņus

Bieriņos attīstās kustība «Kaimiņš kaimiņu sargā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Garās svētku brīvdienas, kad daudzi dodas ārpus savām dzīvesvietām, ir pļaujas laiks dzīvokļu zagļiem. Uzskatot, ka drošība ir arī pašu rokās, daļa uzņēmīgu Bieriņu iedzīvotāju izveidojuši kustību "Kaimiņš kaimiņu sargā". Šeit katrs svešinieks tiks pamanīts, jo kaimiņi uzrauga ne tikai savu apkārtni, bet arī, piemēram, paši izvieto dažādas ātrumu ierobežojošas zīmes un cīnās pret piegružotājiem.

Bieriņi atrodas pie Mārupītes. Šajā rajonā mīt aptuveni 8000 iedzīvotāju, un viņi nolēmuši apvienoties kopīgā kustībā "Kaimiņš kaimiņu sargā".

"Tā ir pašapņemšanās. Ja tu esi gatavs pieskatīt ne tikai savu, bet arī kaimiņa īpašumu, uzlīmē uz žoga šo uzlīmi. Protams, ir, kur zvanīt, ja kas notiek. Bet ir arī otrs stāsts - tā ir piederības sajūta. Ja tu uzlīmē, tātad tu jau nedaudz esi padomājis, vai to vajag darīt. Tu apliecini, ka esi gatavs to darīt, un ne jau citiem, bet pašam sev, jo citiem jau tu vari sastāstīt "pašu vellu". Ja tu uzlīmē, ko tu pats dari, tas nozīmē, ka tā ir tava iniciatīva to darīt," stāsta kustības iniciators Viesturs Silenieks.

Silenieks uzsver, ka tie iedzīvotāji, kuri apvienojušies kustībā, uzmana ne tikai mājokļus, bet arī piedalās drošākas vides nodrošināšanā.

"Nav tā, ka pārkārto savu dienas kārtību, vienkārši viņš jūtasa tā, ka viņam ir jāpiezvana kaimiņam, ja pa viņa dārzu kāds svešinieks staigā. Viņš jūtas atbildīgs, ka varbūt kādi narkomāni dauzās, tāpēc viņš piezvana policijai, tāpēc, ka viņš bija solījies tā darīt. Viņš ne kontrolē, ne soda, un man šķiet, ka tas ir pats svarīgākais - pats sev apsola un ar tādu apziņu dzīvo, ka man tas ir pienākums, man jāvaktē, kas te notiek," norāda Viesturs Silenieks.

Apkārtnes iedzīvotāji ar jauno kārtību ir apmierināti, kustībā iesaistoties arvien vairāk cilvēku. "Es esmu laucinieks. Mazpilsētā tas ir pilnīgi normāli - visi visus pazīst. Tur šī sistēma, ka kaimiņš sargā kaimiņu ir pilnīgi dabīga. Savukārt lielpilsētās, manuprāt, izveidojies pretējais - viss ir smalki, mēs respketēja, ka katram ir sava privātā telpa. Tas, ka kaimiņam nāk sveši cilvēki, tā ir viņa darīšana,” teic kustības dalībnieks Valdis Celmiņš.

"Ir sajūta, ka tiešām viens otrs kaimiņš vairāk skatās, pavēro, vai nav kāds svešs, vai nenotiek kas nelikumīgs. Vairāk arī palīdz viens otram," pauž kustības dalībnieks Juris Fišers.

Iedzīvotāju iniciatīvu slavē Valsts policijā, paužot cerību, ka jau drīzumā šādas kustības būs gan citviet Rīgā, gan ārpus tās.

"Šobrīd mēs mācāmies - gan savstarpēji, gan ar kolēģiem ārvalstīs, kur šī programma jau veiksmīgi tiek realizēta. Tas, ko mēs ar iedzīvotājiem vismaz sākotnējā stadijā varam darīt, ir - kā drošības eksperti novērtēt tās riska vietas, kuras konkrētajā teritorijā pastāv, un sniegt savas zināšanas priekšlikumus, kādā veidā to pilnveidot," stāsta Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Policija uzsver, ka ne tikai brīvdienās, bet arī ikdienā pašiem iedzīvotājiem jārūpējas par savu drošību. Ja būtu interese, policija ir gatava instruēt cilvēkus, kuri veidotu līdzīgas kustības, kā rīkoties dažādās situācijās.

"Brīvdienas vai darba dienas - zādzību skaits ir pietiekami augsts visās dienās. Līdz ar to nevajadzētu būt modriem tikai svētku dienās, bet visās dienās, kad tiek atstāts mājoklis," uzsver Valsts policijas pārstāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti