Panorāma

Likumā grib nostiprināt LELB statusu

Panorāma

Trūkst aritmologu, cieš pacienti

Joprojām satrauc rindas pie bērnu ārstiem

Bērnu slimnīcā rindas pie dažiem speciālistiem kļūst tikai garākas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Veselības ministres Andas Čakšas (Zaļo un Zemnieku savienība) ziņotais, ka rindas veselības aprūpē sarukušas, sadusmojis tos, kuri realitātē pie ārsta joprojām netiek. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā pieraksts, piemēram, pie oftalmologa ir pilns līdz gada beigām. Pie citiem speciālistiem jāgaida vairāki mēneši. Nozares pārraugiem nākas atzīst - problēmas ar kvotu palielināšanu vien nav atrisināmas.     

Vēloties pierakstīt savu bērnu pie oftalmologa bērnu slimnīcā, Inese saņēmusi atbildi, ka

pieraksts pilns līdz gada beigām, bet uz nākamo gadu pierakstīšanās vēl nenotiek.

Savukārt kardiologs pieejams septembrī.

Latvijas Televīzijai par šo pieredzi mamma stāstīja pēc tam, kad ziņās dzirdējusi veselības  ministres teikto, ka rindas sarukušas un ārsti ir pieejamāki.

“Un es godīgi teikšu, es sajutu tādu gandarījumu par to, ka tie galvenie [darba] momenti – tikšana pie ārsta, gan ārstu atalgojumi  - vainagojas ar rezultātu,” pēc atgriešanās no bērna kopšanas atvaļinājuma medijiem sacīja ministre.

Bērnu slimnīcā atzīst – jūtamu izmaiņu bērnu aprūpē tiešām nav, jo finansējums lielākoties ticis pieaugušo veselības aprūpei, kur situācija līdz šim bija sliktāka.

Turklāt ne visas problēmas atrisināmas, palielinot kvotas jeb valsts apmaksāto vizīšu skaitu. Pat  ja vizīšu skaitam finansējumu palielinātu, gluži vienkārši nebūtu, kam šo darbu darīt.

“Un, ja mēs runājam par kardioloģiju un oftalmoloģiju, tad tā problēma ir un rindas kļūst tikai garākas,” atzīst Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Ārsti strādāt bērnu veselības aprūpē neizvēlas, jo darbs ir sarežģītāks un laikietilpīgāks, mazāks ir maksas pakalpojumu sektors, un finansiāli tas nav izdevīgi. Cilvēkresursu problēmas atzīst arī Veselības ministrijā.

“Problēma, kas ir augusi ilgākā laikā, nav atrisināma ar vienu rāvienu,” norāda ministrijas Veselības aprūpes departamenta vadītājs Ēriks Miķītis.

Palielināt finansējumu atalgojuma daļai tieši bērnu veselības aprūpē ministrijā gan neredz kā iespējamo risinājumu. Vien atzīst – šogad tarifi kopumā ir palielināti, un ir ieceres to darīt arī nākamajos gados. Turklāt arī rindas neesot viendabīgas.

Pat ja Bērnu slimnīcā tās ir garas, citās ārstniecības iestādes to var nebūt. Par to atgādina arī pašā slimnīcā.

Turklāt norāda – ne vienmēr gaidīšanas ilgums ir kritiski izšķirošs. Ja vizīte pie speciālista šķiet pārāk tāla, nedēļas laikā var tikt pie augsti kvalificēta pediatra.

“Ja viņš redz, ka ir nopietna problēma, tad viņš var palīdzēt šo problēmu atrisināt, šai steidzamai izmeklēšanai un pat stacionēšanai iespēja pastāv. Vai gluži pretēji, nomierināt vecākus, jums tas nav vajadzīgs, jūs pilnīgi mierīgi varat gaidīt to rindu trīs un sešus mēnešus,” iesaka Renāte Snipe.

Tāpat steidzamākai vizītei vai izmeklējumiem bērnu var pieteikt viņa ģimenes ārsts – tad ārstam ir jāaizpilda īpaša anketa, aprakstot situāciju.

Un bērnu slimnīcas speciālisti izvērtē, vai steidzamībai ir pamats, vai arī pietiek ar kādu padomu pār ārstēšanu vai izmeklējumiem, kurus var veikt pats ģimenes ārsts.  

KONTEKSTS:

Rindu mazināšanā pie ārstiem un uz izmeklējumiem valsts ieguldījusi prāvus līdzekļus, tomēr, lai par valsts naudu tiktu pie speciālistiem, pie kuriem arī iepriekš bija jāgaida ilgus mēnešus vai vairāk par gadu, arī tagad rindas ir garas.

Pērn rindu mazināšanai ieguldīti 16,6 miljoni; šogad – vēl 30 miljoni eiro.

Kur rindas ir īsākas, var paskatīties Nacionālā veselības dienesta uzturētā mājaslapā Rindapiearsta.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti