Bērnu slimnīcā līdz šim konstatēti trīs Covid-19 vakcīnas blakņu gadījumi; vienā izmaksāta kompensācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Līdz šim Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) konstatēti trīs Covid-19 vakcīnas izraisīti blakņu gadījumi, no kuriem vienā gadījumā izmaksāta kompensācija. Tā Latvijas Radio norādīja BKUS bērnu infektoloģe un pediatre, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Bērnu slimnīcā līdz šim konstatēti trīs Covid-19 vakcīna blakņu gadījumi; vienā izmaksāta kompensācija
00:00 / 02:44
Lejuplādēt

Valdība otrdienas sēdē lēmusi Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) piešķirt 5000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai aģentūra varētu izmaksāt kompensāciju cilvēkam, kurš cietis no Covid-19 vakcīnas izraisītām blaknēm, kas radījušas vidējas vai smagas veselības problēmas. ZVA direktora pienākumu izpildītāja Ilze Bude norādīja: "Šajā gadījumā tā bija "Janssen" vakcīna. Mēs varam pateikt, ka šajā gadījumā ir konstatēta cēloņsaistība ar šo vakcīnu un vakcīnas zāļu aprakstā norādīto blakus parādību – venozo trombemboliju, kas ir nopietni asinsrites traucējumi."

Kopumā Latvijā līdz šim ZVA saņēmusi 101 iesniegumu par iespējamām Covid-19 vakcīnas izraisītām blaknēm. Pārbaudīti jau 69 iesniegumi.

Taču absolūtajā vairumā gadījumu bažas par potes saistību ar pacienta veselības problēmām vai nāvi nav apstiprinājušās, jo par kompensāciju piešķiršanu lemts vien trīs gadījumos.

Viens no tiem ir jau minētais, otrdien lemtais par 5000 eiro piešķiršanu, otrā gadījumā piešķirti maksimālie 142 290 eiro, jo vakcīna izraisījusi pacienta nāvi. 

Par trešo līdz šim apstiprināto gadījumu stāstīja Bude: "Tur mēs pieņēmām lēmumu, kas bija saistīts ar miokardīta perikardītu, kas ir sirds infekcijas iekaisums. Un tur bija 10 000 kā kaitējuma smagumam atbilstošā summa."

Uz to, ka smagākas vakcīnu izraisītas blaknes ir iespējamas, taču ir ārkārtīgi reti sastopamas, norādīja arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. Viņa skaidroja – pēdējā laikā šis jau tā nelielais blakņu skaits mazinās. Tāpat tas notiek arī ar vieglajām blakusparādībām.

Zavadska skaidroja: "Jāsaka, ka arī tie vieglākie gadījumi, kas ir šīs sagaidāmās reakcijas, kas varbūt kādam likušās ilgstošākas vai nepatīkamākas – arī tās ir mazinājušās. Savukārt tādi īsti, ko mēs varam saukt patiešām par blakusparādībām, ziņojumi ir ļoti maz. Un tādi, kas uz šo brīdi ir pēdējo mēnešu laikā izdarītām vakcīnām, ja nemaldos, bija mazāk kā uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi."

Kā norādīja Zavadska – vērtējot vakcīnu blaknes bērniem, līdz šim Bērnu slimnīcā konstatēti trīs Covid-19 vakcīnas izraisīti miokardīta gadījumi. Vienā gadījumā tas novedis arī pie lēmuma izmaksāt kompensāciju. Kā secināms – šis ir tas pats gadījums, par kuru stāstīja ZVA direktora pienākumu izpildītāja Bude, minot, ka šajā gadījumā lemts izmaksāt 10 000 eiro kompensāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti