Bērnu slimnīca: Covid-19 drošības pasākumi skolās ir vajadzīgi klātienes mācību nodrošināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti norobežojas un nepiekrīt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidentes Ilzes Aizsilnieces publiski izskanējušajiem apgalvojumiem par piesardzības pasākumu nejēdzību un pat bīstamību bērniem un jauniešiem un norādīja, ka šādi drošības pasākumi ir nepieciešami, lai varētu nodrošināt pēc iespējas drošākas klātienes mācības.

Bērnu slimnīcā norādīja, ka, veicinot bērnu un jauniešu emocionālo labbūtību pēc attālināti organizētā mācību gada īstenošanas, ir ļoti svarīgi, lai klātienē uzsāktās mācības turpinātos visiem bērniem tik ilgi, cik iespējams, neapdraudot viņu veselību. Ņemot vērā, ka visa vecuma sabiedrības grupas šobrīd nevar tikt vakcinētas pret Covid-19 un nav sasniegta pietiekama kopējā imunizācijas aptvere sabiedrībā, nodrošinot bērnu tiesības uz veselības aizsardzību, atgriešanās mācību iestādēs bērniem ir droša, tikai ievērojot piesardzības pasākumus. 

Arī bērnu un jauniešu vecumā ir aktuālas hroniskas saslimšanas, kuru gadījumā Covid-19 var būt cēlonis nopietniem veselības sarežģījumiem un ilgstošai nespējai piedalīties mācību procesā klātienē, atzīmēja BKUS. 

“Mums kā sabiedrībai savā rīcībā un izvēlēs ir jādomā par drošas vides radīšanu un iespēju klātienē apgūt mācību vielu visiem bērniem. Lai samazinātu inficēšanās risku bērniem, tiek pastāvīgi aicināts pilngadīgo sabiedrības daļu aktīvi vakcinēties, taču pietiekamu sabiedrības imunizācijas aptveres mērķi pagaidām vēl neesam sasnieguši. Tas arī nozīmē, ka šī brīža Latvijas epidemioloģiskajos un imunizācijas aptveres pret Covid-19 apstākļos nevaram pilnībā pārņemt atsevišķu Ziemeļvalstu praksi,” teikts slimnīcas paziņojumā. 

Slimnīcas speciālisti norādīja, ka Covid-19 ir aerosola infekcija, un, kā jebkuras aerosola infekcijas gadījumā, ir būtiska distancēšanās, regulāra telpu vēdināšana, elpceļu higiēna, kā arī mutes un deguna aizsega lietošana atbilstošās situācijās, kas mazina gan aerosolu veidošanos, gan aiztur to daļiņas no iekļūšanas elpceļos. 

Vairākas zinātniskās publikācijas un speciālistu rekomendācijas apliecina, ka masku nēsāšana skolās būtiski samazina infekcijas izplatību. Tikpat nozīmīga ir bērnu un jauniešu regulāra testēšana, lai pēc iespējas savlaicīgi atklātu inficētos, tos izolētu un maksimāli ilgi nodrošinātu izglītības procesa nepārtrauktību klātienē, akcentēja Bērnu slimnīcas speciālisti.

BKUS arī uzsvēra, ka šāda mēroga veselības nozares krīzes situācijā ārstniecības personu viedokļi, kas nav balstīti zinātnes pierādījumos un faktos, var būt kaitējoši sabiedrībai un ir pretrunā ar ārsta ētiku.

Rūpēs par bērnu un jauniešu, un katra sabiedrības locekļa veselību, Bērnu slimnīca aicina ikvienu turpināt ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus, tajā skaitā distancēšanos, mutes un deguna aizsegu nēsāšanu, testēšanos atbilstošās situācijās, kā arī vakcinēties pret Covid-19, lai sasniegtu pietiekamu imunizācijas līmeni sabiedrībā. Vienlaikus ikvienu veselības nozares pārstāvi, kas šajos jautājumos vēlas publiski paust pretēju nostāju, slimnīcā aicina savu vēstījumu papildināt ar atsaucēm uz zinātniskām publikācijām.

KONTEKSTS:

Latvijas ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece 6. septembrī "Facebook" publicēja savu viedokli, kur viņa ieteikusi atcelt sejas masku valkāšanu skolās, domāt par gaisa bioloģisko drošību skolās un citās sabiedriskajās telpās, kā arī mainīt Covid-19 testēšanas pieeju bērniem un jauniešiem. Biedrības pārstāvji norobežojušies no LĀB prezidentes publiski paustā viedokļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti