Bērnu pieskatītāji varēs būt tikai nesodīti cilvēki; bērnudārzu rindas saruks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Turpmāk par bērnu uzraugiem varēs strādāt tikai tādi cilvēki, kas nav izdarījuši Bērnu tiesības aizsardzības likumā notiektus pārkāpumus vai noziedzīgus nodarījumus. Tāpat valsts turpmāk finansiāli atbalstīs ģimenes ar pirmsskolas vecuma bērniem, kas mācās privātajos bērnudārzos, otrdien lēma valdība. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājums paredz, ka atbalstu saņems tikai tās ģimenes, kas savu bērnu būs reģistrējušas rindā uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādi, taču pakalpojumu saņem pie privāta pakalpojumu sniedzēja.

Valdībā apstiprinātie Ministru kabineta noteikumi definē, ka bērnu uzraudzīšanas pakalpojumu varēs sniegt tikai tādi cilvēki, kas nav izdarījuši Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktus pārkāpumus vai noziedzīgus nodarījumus. Tāpat vērtēs, vai cilvēkam nav pārtrauktas vai atņemtas paša bērnu aizgādības tiesības vai ar bāriņtiesas lēmumu cilvēks nav atcelts no aizbildņa pienākumiem to nekārtīgas pildīšanas dēļ, vai nav atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss.

„Šis pakalpojums ir Latvijas demogrāfijas un nodarbinātības situācijas uzlabošanas labās prakses piemērs, ar ko varam lepoties,” uzsver labklājības ministre Ilze Viņķele. „Rindas pašvaldību dārziņos, kas kavē jaunos vecākus atgriezties darba tirgū, ir bijusi teju neatrisināma problēma vairāku gadu garumā. Es ceru, ka jaunie vecāki šo pakalpojumu godprātīgi izmantos, turklāt, tajā saskatu arī paaudžu solidarizēšanās iespēju, jo, izpildot nepieciešamos kritērijus, par auklēm varēs kļūt arī, piemēram, vecmāmiņa vai kaimiņiene-pensionāre.”

Vienlaikus valdība uzdeva LM atvieglot profesionālās kvalifikācijas prasības aukļu pakalpojumu sniedzējiem, saistībā ar iepriekš noteikto prasību par auklēm nepieciešamo izglītību 150 stundu apmērā. Pakalpojums varēs būt gan īslaicīgs, proti, līdz četrām stundām dienā, gan pilna laika, ja bērnu pieskatīs ilgāk nekā četras stundas. Pilna laika pakalpojuma sniedzējam būs jāspēj mājās audzināta bērna vecākiem sniegt atbalstu pirmsskolas izglītības programmas apgūšanai, ja programmu īstenos ģimenē.

Tāpat noteikts, ka īslaicīgā pakalpojuma sniedzēja darbinieks vienlaikus varēs pieskatīt ne vairāk kā 10 bērnus. Savukārt pilna laika pakalpojuma sniedzēja darbinieks vai pakalpojuma sniedzējs - fiziska persona - vienlaikus varēs uzraudzīt ne vairāk kā piecus bērnus, bet juridiskas personas ārpus bērna dzīvesvietas varēs sniegt pakalpojumu ne vairāk par 25 bērniem.

Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem būs jāreģistrējas vienotā Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Reģistra pārzinis būs Izglītības kvalitātes valsts dienests. Pakalpojumu varēs sniegt gan fiziskas, gan juridiskas personas. Pieskatīt bērnu varēs gan viņa dzīvesvietā, gan citās piemērotās vietās.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā 2013.gada 1.septembrī.

Savukārt otrs no valdības pieņemtajiem lēmumiem paredz, ka ik mēnesi par vienu bērnu ģimene saņems līdz 100 latiem mēnesī. Tas gan būs iespējams, ja maksimāli pieļaujamais valsts atbalsta un pašvaldības līdzfinansējuma kopējais apjoms privātā pakalpojumu sniedzējam vienam bērnam nepārsniedz 160 latus Rīgas reģionā un 130 latus – ārpus Rīgas reģiona, informē VARAM.

Atbalstu piešķirs un saņems privātie bērnudārzi.

Paredzēts, ka Izglītības un zinātnes ministrija izvērtēs finanšu pieprasījumus, piešķirs valsts atbalstu un uzraudzīs tā izlietošanu.

VARAM izstrādātais risinājums ir izstrādāts kā pagaidu valsts atbalsta mehānisms, kas darbosies no 2013.gada 1.septembra līdz 31.decembrim, kad spēkā stāsies Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais ilgtermiņa risinājums rindu likvidēšanai pašvaldību PII.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti