Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sācies starptautiskais koru konkurss «Rīga dzied»

Bērni ar hiperaktivitātes sindromu paliek bez zālēm

Bērni ar hiperaktivitātes sindromu paliek bez zālēm

Bērni ar uzmanības deficītu un hiperaktivitātes sindromu jau mēnesi palikuši bez ārstu izrakstītajām zālēm. Šā gada sākumā vairāki attiecīgo medikamentu ražotāji paziņoja, ka atstās Latvijas tirgu, un aprīlī tas arī noticis. Zāles uzvedības kontrolēšanai Latvijā vairs nepārdod. Tas radījis grūtības bērnu vecākiem, kas spiesti uz laiku pārtraukt bērnu skolas gaitas un nezina, kā rīkoties tālāk.

Jūlija Korsaka audzina dēlu ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu. Uzvedības problēmas novērotas jau agrā bērnībā. Puika bijis krietni aktīvāks nekā citi mazuļi. Piecu gadu vecumā psihiatrs uzstādījis diagnozi – uzmanības deficīts un hiperaktivitātes sindroms. Medikamentus zēns sācis lietot vien rudenī, kad sācis skolas gaitas. Tikai zāles palīdz noturēt uzmanību visas dienas garumā, atzina mamma.

"Jebkuras kustības viņam traucē noturēt uzmanību. Viņi ir ļoti ekspresīvi un ļoti ātri var izpaust savas emocijas – skaļi iebļauties. Tā ir smadzeņu darbības palēlināta attīstība," stāstīja Jūlija Korsaka.

Pavasarī Veselības ministrija lēma paplašināt zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Bet konkrētajai diagnozei nepieciešamās zāles jau mēnesi Latvijas aptiekās nav nopērkamas. Tas ietekmē Jūlijas Korsakas dēla mācību gada noslēguma gaitas, kuras nākas ar īsiem starplaikiem pārtraukt.

"Mēs arī esam saņēmuši telefona zvanu, ka šodien ir sliktā diena, ir jābrauc pakaļ bērnam un bērns ir jāizņem no skolas, jo viņš uzvedas neadekvāti," atzina zēna mamma. 

Aprīlī vecāki vērsušies pie veselības ministres un atbildīgajiem dienestiem, arī pie tiesībsarga, lūdzot skaidrot, vai zāles būs. Konkrētu atbilžu nav.

"Mēs šobrīd neesam bez zālēm. Es esmu nodarbojusies ar kontrabandu. Mēs zāles nopirkām Polijā un vedām viņas pāri robežai uz Latviju, lai bērnam būtu zāles," klāstīja Jūlija Korsaka.

Tomēr tas nav likumīgi. Signālus par iespējamo zāļu piegādes izbeigšanu atbildīgie dienesti saņēmuši gada sākumā, vismaz trīs mēnešus pirms ražotāju aiziešanas no Latvijas tirgus.

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) neuzskata, ka šāda situācija radusies tās darbinieku neizdarības dēļ.

Zāļu piegādes pārrāvumi esot ik pa laikam, un konkrētajā gadījumā tos sola novērst nākamās nedēļas laikā.

"Divas lieltirgotavas informēja, ka jau nākamnedēļ piegāde būs iespējama - gan īstermiņa tabletes, gan ilgstošās darbības tabletes," norādīja ZVA pārstāve Dita Okmane.

Pagaidām Okmane iesaka pasūtīt nereģistrētas zāles no citām Eiropas Savienības valstīm. Tas ir likumīgi, taču var nākties gaidīt līdz pat mēnesim. Arī cena tad var atšķirties, turklāt vēl 100 eiro jāpiemaksā par ievešanu. Vecāki norāda, tas esot pārāk dārgi, jo viena paciņa maksā vairākus desmitus eiro. Pēc svētkiem šim jautājumam sola pievērsties arī tiesībsargs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti