Rīta intervija

NMPD vadītāja Liene Cipule par neatliekamās palīdzības krīzi

Rīta intervija

Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa par reģionālo reformu

LRSP pārstāve Dace Bluķe par atbalsta programmu radošajām personām

Augusi radošo personu interese par stipendiju iegūšanu

Mēneša griezumā augusi radošo personu aktivitāte un interese par stipendiju iegūšanu, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Radošo savienību padomes (LRSP) priekšsēdētāja Dace Bluķe.

Saeima septembrī pieņēma grozījumus Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likumā, ar kuriem bija plānots pilnveidot regulējumu attiecībā uz personām, kas sasniegušas pensijas vecumu vai saņem izdienas pensiju. Izmaiņas paredz, ka radošā persona var saņemt atbalsta stipendiju pasākumu programmā, ja tās ienākumi trīs mēnešu laikā pirms atbalsta pieprasīšanas mēnesi nesasniedz 75% no valstī noteiktās minimālās algas. Iepriekš šis īpatsvars bija noteikts 50% apmērā.

Bluķe stāstīja, ka vēl septembrī tikušas sniegtas konsultācijas 13 stipendiju pretendentiem, bet jau oktobrī - 63 konsultācijas. Novembra pirmajā nedēļā sniegtas 17 konsultācijas. Šobrīd LRSP piešķīrusi 38 stipendijas, no kurām astoņas ir pensijas vecuma cilvēkiem, bet 30 - aktīviem māksliniekiem.

KONTEKSTS

Pēc ilgām diskusijām Radošo personu atbalsta likums stājās spēkā 2018.gada janvārī un nosaka, kādā kārtībā un apjomā par profesionāļiem atzītas radošas personas var saņemt valsts nodrošinātu finansiālu atbalstu darba dīkstāves periodā vai slimības gadījumā. Likums ļauj valstij sniegt sociālo atbalstu tiem māksliniekiem, kuriem nav darba devēja, piemēram, gleznotājiem, literātiem vai ārštata režisoriem. Valsts tam paredzējusi pusmiljonu eiro gadā.

Jaunajā radošo personu atbalsta mehānismā pirmā pusgada laikā tika izmaksāti tikai 76 tūkstoši no gadam atvēlētajiem 500 tūkstošiem eiro. Atbalsts pirmajā pusgadā sniegts 27 radošajām personām dīkstāves periodā un astoņiem cilvēkiem pensijas vecumā.

2018.gada septembrī Saeimā tika pieņemti likuma grozījumi, kas uz atbalsta stipendijām ļauj pieteikties arī tām pensionētajām radošajām personām, kuru radītie darbi ir publiskoti laikā līdz pensijas vecuma sasniegšanai vai izdienas pensijas saņemšanas brīdim. Iepriekš bija noteikts, ka darbiem jābūt publiskotiem vismaz triju gadu laikā pirms radošās personas statusa iegūšanas.

Grozījumi paredz iespēju atbalsta stipendiju saņemt arī tad, ja personas ienākumi triju mēnešu laikā pirms atbalsta pieprasījuma iesniegšanas katrā mēnesī ir mazāki par 75 procentiem no valstī noteiktās minimālās darba algas apmēra. Tāpat radošo personu atbalstam ar grozījumiem noteikts, ka atbalsta stipendijai slimības gadījumā varēs pieteikties arī tie radošie cilvēki, kuri darbojas kā pašnodarbinātās personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt