Lielplatones muižā skan bērnu čalas, un šoreiz tie nav ekskursanti, bet gan bērni, kuriem nav paveicies ar īstajiem vecākiem, bet tomēr viņiem ir ģimene. Kamēr bērni apgūst zināšanas par Eiropas Savienību un izklaidējas rotaļu laukumā, vecākiem ir iespēja tikties ar psihologu. Divu bērnu audžumamma Margarita Voitkāne atzīst, ka sākums ir bijis grūts, bet tagad jau dažkārt aizdomājoties, kurš kuram palīdz vairāk.
"Es kaut kur senāk lasīju, ka, ja tu gribi kaut ko lūgt, tad vienīgais, kas ir jālūdz, - pacietība. Es no sākuma tā pabrīnījos, jo jālūdz taču veselība, nauda un vēl kaut kas, bet tagad es tiešām tam varu piekrist. Pacietība," saka Voitkāne.
Jelgavas novadā jau vairākus gadus ir deviņpadsmit audžuģimenes. Krietni vairāk esot aizbildņu, tomēr piecpadsmit bērni joprojām mīt sociālās aprūpes centrā.
Jelgavas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Olga Rudaka paskaidroja, ka ir situācijas, kad nevar atrast ne radiniekus, ne piemērotu audžuģimeni bērnam. Tad nav citu iespēju, kā tikai ievietot bērnu bērnunamā, it īpaši, ja tas ir pusaudzis un viņš izsaka tādu vēlēšanos, jo ir vīlies gan savā ģimenē, gan varbūt aizbildnī un audžuģimenē.
Pēdējā laikā gan valsts aprūpes institūcijās nonākot mazāk bērnu, un to veicinot grozījumi bāriņtiesu likumā.
Tagad nevar vienkārši aizbraukt un izņemt bērnu no ģimenes, teica Rudaka. Ir jāmeklē radinieki, tuvinieki, ģimenes ar kurām bērniem ir bijušas tuvas attiecības. Tad bērnu var nevis izņemt no ģimenes, bet uz laiku nodot aprūpē un tikai tad lemt par aizgādniecības tiesību pārtraukšanu.
Latvijā ir vairāk nekā tūkstoš audžuģimeņu, bet bērnunamos mīt aptuveni divi tūkstoši bērnu.