Atstāj spēkā notiesājošo spriedumu Brocēnu novada pašvaldības vadītājai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Augstākā tiesa (Senāts) otrdien atstāja negrozītu Kurzemes apgabaltiesas šī gada aprīļa lēmumu, ar kuru Brocēnu novada domes priekšsēdētājai Solvitai Dūklavai (Latvijas Zaļā partija) piesprieda 8600 eiro sodu un aizliegumu pusotru gadu ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja amatu, informēja Augstākās tiesas pārstāve Baiba Kataja.

Dūklava atzīta par vainīgu bezdarbībā jeb valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā saistībā ar Valsts kontroles (VK) atklātajiem finanšu pārkāpumiem pašvaldībā.

Senāta lēmums nav pārsūdzams.

Dūklavas advokāts Artūrs Zvejsalnieks maijā iesniedza kasācijas sūdzību, lūdzot apsūdzēto pilnībā attaisnot. "Gan pirmās instances tiesas, gan apelācijas instances spriedums ir ar zemu argumentāciju. Apelācijas instances argumentācija neiztur jebkādu kritiku. Ja tiesa uzskata, ka pašvaldība ir tiešā valsts pārvaldes iestāde, tad mani ir ļoti grūti ko komentēt," aģentūrai LETA maijā stāstīja Zvejsalnieks.

Pēc Katajas sniegtās informācijas, Senāts lēmumā atzīst, ka apelācijas instances tiesa nav pieļāvusi apsūdzētās aizstāvja kasācijas sūdzībā norādītos Kriminālprocesa likuma pārkāpumus.

Senāta ieskatā apelācijas instances tiesa ir izvērtējusi apelācijas sūdzībā norādītos juridiski nozīmīgos apstākļus un savus atzinumus pamatojusi ar likumu un pārbaudītiem, un novērtētiem pierādījumiem.

Tiesa ir konstatējusi Krimināllikuma 319.panta panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma - amatpersonas pienākumu nepildīšanas, ja ar to izraisītas smagas sekas – objektīvo un subjektīvo pusi.

Tiesa, sniedzot savus argumentus uz sūdzībā norādīto, atzinusi, ka apsūdzībā ir norādīts, kādus pienākumus nav pildījusi apsūdzētā: 

  • veicot Brocēnu novada pašvaldības naudas līdzekļu pārskaitījumu apstiprināšanu, nav pārliecinājusies par sagatavoto maksājumu uzdevumu un veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību,
  • nav kontrolējusi veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību,
  • nav izveidojusi iekšējās kontroles procedūru darba algas izmaksu likumības nodrošināšanai.

Ievērojot to, ka apsūdzībā norādīti konkrēti naudas pārskaitījumi, kā arī norādīts uz „Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma” 4. panta otrās daļas pārkāpumu, tiesa atzinusi, ka apsūdzētās noziedzīgo darbību apraksts atklāj visas Krimināllikuma 319. panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes.

KONTEKSTS:

2016. gadā prokuratūra Dūklavai piemēroja drošības līdzekli - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliedzot pildīt Brocēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas amata pienākumus. Saldus rajona tiesas izmeklēšanas tiesnese, izskatot Dūklavas sūdzību, gan pēc tam nolēma atcelt viņai piemēroto drošības līdzekli. Pēc 2017. gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Dūklava saglabāja domes priekšsēdētājas amatu.

VK 2015. gadā, veicot revīziju Brocēnu novada pašvaldībā, atklāja finanšu pārkāpumus, kas veikti periodā no 2009. līdz 2015. gadam. Revidenti secināja, ka grāmatvedības dati vairākos gadījumos ir sagrozīti, lai slēptu patiesos partnerus un izmaksātās summas. Tāpat fiziskām personām bez pamatojuma ir izmaksāti aptuveni 100 000 eiro, bet amatpersonām ir izmaksāti vismaz 85 000 eiro, veicot nepatiesus ierakstus. Piemēram, ir izmaksāta nauda, norādot, ka tā bijusi pašvaldības dotācija iedzīvotājiem vai pakalpojuma apmaksa, kas pārskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējam. Nelikumīgas bijušas arī piemaksas pašvaldības deputātiem, tāpat nelikumīgi izlietoti vairāk nekā 5000 eiro, apmaksājot juridiskos ārpakalpojumus.

Dūklavas krimināllieta ir viena no četrām atsevišķi izdalītajām krimināllietām saistībā ar VK atklātajiem finanšu pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā. Pārējās trīs lietas pret bijušo Brocēnu pašvaldības vadītāju Arvīdu Mēteru (LSDSP) un divām bijušajām pašvaldības grāmatvedības darbiniecēm tiesā nonāca agrāk. Mēteram tika uzrādīta tāda pati apsūdzība, kas Dūklavai. Viņu notiesāja jau 2017. gada vasarā, piespriežot nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem, nosakot tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot viņam aizliegumu četrus gadus pildīt valsts amatpersonas pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti