Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pupu izmantošana lopbarībā samazina izmaksas

Atjauno niedru jumtus Papes Ķoņu ciemā

Atjauno niedru jumtus Papes Ķoņu ciemā

Daļa no Rucavas novada Papes Ķoņu ciema teritorijas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tās ir 11 zvejnieku sētas, kas tapušas 19.gadsimtā un 20.gadsimta sākumā. Līdz mūsdienām tām saglabājušies raksturīgie niedru jumti. Lai nodrošinātu vēsturisko ēku atjaunošanu, izmantojot tradicionālos materiālus un būvpaņēmienus, pirms diviem gadiem izveidots Kuršu iniciatīvu fonds, kura pirmie darba rezultāti jau redzami.     

„Klibie” ir viena no Papes Ķoņu zvejniekciema senajām sētām, kur šobrīd tiek atjaunots turpat simtgadīgās dzīvojamās mājas niedru jumta klājums. Pēdējoreiz tas nelielā laukumā mainīts pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, taču lielākā daļa seguma, iespējams, vēl saglabājusies no ēkas uzcelšanas brīža. Par to liecina atrastie niedru kūlīšu stiprinājumi jumta austrumu daļā.

Aptuveni 1700 niedru kūlīšu vietējā meistara Andra Pērkona rokās pārtapa vienmērīgā segumā. Viņš savu amatprasmi pārmantojis no vectēva, un tagad šādu jumtu likšana neesot nekas sarežģīts, galvenais - lai labvēlīgi laika apstākļi un kvalitatīvs izejmateriāls.

 “Var parēķināt - viens kūlītis no 3-4 kilogramiem, un tad saskaita, cik kūlīšu, tad var izrēķināt, cik tonnas tur augšā ir,” par jumtu smagumu stāsta Andris Pērkons.

Niedru jumta izmaksas ir aptuveni 8000 eiro, kas lielākoties māju īpašniekiem nav pa kabatai, tāpēc tiek izvēlēti citi, daudz lētāki materiāli. Lai uzturētu ēkas atbilstoši to kultūras pieminekļu statusam, pirms diviem gadiem nodibināts Kuršu iniciatīvas fonds, kas aktīvi raksta projektus finansējuma piesaistei. „Klibo” mājas jumta atjaunošana ir pirmais uzskatāmais paraugs.

“Pieminekļu inspekcija varētu izstrādāt kampaņu un iet pie cilvēkiem un runāt, stāstīt, ka ir iespēja atjaunot vēsturiskās mājas - lieciet niedru jumtus, mēs palīdzēsim ar finansējumu. Ja to darītu, tad viss notiktu,” pārliecināts ir Kuršu iniciatīvu fonda valdes loceklis Māris Muitnieks.

Šovasar ar Kuršu iniciatīvu fonda līdzdalību Papes Ķoņu zvejniekciemā pie katras no vēsturiskajām sētām izvietoti informatīvie stendi, bet līdz gada nogalei tiek plānota „Mikjāņu” klēts atjaunošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt