Aprūpes centra vadītāja Lilita Gasjaņeca rāda izremontētās telpas un uzsver, ka bērnunamu pārveide un to pakalpojumu pietuvināšana ģimeniskai videi ir viena no galvenajām deinstitucionalizācijas projekta idejām.
"Skaidrs, ka tik ātri tas nenotiek. Tas vēsturiski jau bija izveidojies. Sākās ar to, ka izvērtēja mūsu bērnus. Kādam bērnam kas būtu labāk," saka Gasjaņeca.
Iepriekš bērnunams sniedza ilgstošus sociālās aprūpes institūcijas pakalpojumus. Tagad, lai radītu māju sajūtu, telpas pārveidotas un paredzētas gan jauniešu grupu dzīvokļiem, krīzes situāciju risināšanai, gan arī rehabilitācijai.
"Tātad tur būs arī sociālo pakalpojumu centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un arī paliek kā struktūrvienība mūsu bijušais krīzes centrs "Avotiņi"," stāsta Daugavpils novada sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova.
"Pirmajā stāvā dzīvos astoņi bērniņi līdz 14 gadiem. Viss otrais stāvs būs atdots jauniešiem. Katram jaunietim būs istabiņa," rāda Gasjaņeca.
Pašlaik sociālā atbalsta un aprūpes centrā "Avots" dzīvo 23 bērni un jaunieši, un jau tagad viņi apgūst tādas prasmes, kas pēc tam noderēs, uzsākot patstāvīgu dzīvi. "Šaubos, vai lielākā daļa bērnu mājās zina, kā pareizi šķirot veļu, kā to gludināt, kā sataisīt brokastis. Tāpēc, ka mamma to parasti izdara pati," piebilst Gasjaņeca.
Lai arī ģimeniskai videi pietuvināti pakalpojumi ir labāki par bērnunamiem, tik un tā ir jārod vēl kādi citi risinājumi; bērniem jādzīvo nevis institūcijās, bet ģimenēs, uzskata Daugavpils novada Sociālā dienesta vadība.
"Visiem bērniem ir jāaug bioloģiskajā ģimenē. Tur, kur ir tētis un māmiņa, un lai šādu veidojumu vairāk nebūtu, kā mums šobrīd būs viens," klāsta Jegorova.
Tuvākajā laikā atjaunotā māja tiks pilnībā aprīkota ar mēbelēm un tajā ievāksies 16 bērni un jaunieši. Savukārt gada otrajā pusē pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem saņems vairāk nekā 20 klienti.