Asociācija: Āfrikas cūku mēris, visticamāk, neietekmēs cūkgaļas eksportu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Āfrikas cūku mērim būtiski nevajadzētu ietekmēt cūkgaļas eksportu, jo liegums izvest cūkgaļu no Latgales pierobežas ir spēkā jau kopš 2012. gada, kad tur cūkām tika konstatēta saslimšana ar klasisko cūku mēri.

Tā telefonsarunā ar Latvijas Radio norāda Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece. Tomēr būtiski šobrīd ir panākt slimības izplatības ierobežojumu, lai neciestu arī cūku audzētāji citos Latvijas novados.

„Šim reģionam [Latgalei] liegums jau ir no 2012. gada, kad pie mums tika konstatēts klasiskais cūku mēris, un nedrīkstēja izvest gaļu jau no 2012. gada. Šie paši ierobežojumi spēkā arī šobrīd, jo nav izmainījušās robežas skartajam reģionam.

No pārējās Latvijas teritorijas nav nekādu ierobežojumu eksportam ne uz Poliju un Lietuvu, ne uz pārējo Eiropas Savienību. Jā, Krievija mūsu dzīvām cūkām un gaļai ir ciet jau no 2012. gada. Lielām gaļas tirgus izmaiņām nevajadzētu būt. Situācija ir tāda pati, kā viņa bija vakar, aizvakar un pagājušajā nedēļā,” sacīja Lejniece.

Viņa arī uzsver, ka viens no veidiem, kā izvairīties no slimības tālākas izplatīšanās, ir pašu iedzīvotāju piesardzība un atbildības sajūta. „Gribēju arī piebilst saistībā ar publiski izskanējušajiem it kā pārmetumiem no Cūku audzētāju asociācijas robežsargiem. Nekādā veidā negribam vainot robežsargus.

Vēlreiz gribu uzsvērt, ka tas ir pārmetums robežas šķērsotājiem, neapzinīgajiem pilsoņiem, kuri mēģina ievest Latvijas teritorijā gaļas izstrādājumus un gaļas produktus no Baltkrievijas un citām pierobežas valstīm. Un jāsaka, ka ne jau galvenais izplatītājs būs mežacūkas. Mežacūkas nepārvietojas ar ātrumu 120 vai 90 km/h. Bet neapzinīgais pilsonis ar desas luņķi vai speķa gabalu no Baltkrievijas var mierīgi vienā dienā šķērsot visu Latvijas teritoriju,” uzsver Lejniece.

Jau ziņots, ka prasīs valdībai Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā izsludināt ārkārtas stāvokli. "Teritorija, kādā varēs izsludināt ārkārtas stāvokli, gan tiks precizēta pirmdien, jo šīs dienas strādā PVD darbinieki, apbraukā visus un skatās. No tā, kādi būs rezultāti, arī tiks pieņemts lēmums par šīs teritorijas lielumu,” skaidroja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Aizvadītās nedēļas ceturtdien PVD Latvijas pierobežā, dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat vīrusa klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti