Panorāma

"Brexit" sarunas – uz naža asmens

Panorāma

Cilvēki steidz iepirkt rezerves

Ārsts: esam soli no kara laika medicīnas

Ārsts: Tiem, kuri netic Covid-19, ieteiktu atnākt uz nodaļu un pastrādāt par sanitāriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdienas rītā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS) atvēra jau trešo karantīnas nodaļu. Tajā ievietoti Covid-19 slimnieki ar insultiem, infarktiem, plaušu karsoņiem un citām smagām slimībām. Visi tie, kuri par savu dzīvību cīnās arī jaunajā nodaļā, nav anonīmi cilvēki, viņi ir kāda tuvinieki. Tagad viņiem var palīdzēt tikai mediķi. Trešās karantīnas nodaļas virsārsts Kārlis Rācenis piekrita dalīties ar savām izjūtām par to, kādēļ pašlaik dažas pavisam vienkāršas lietas – ierobežot sociālos kontaktus, ievērot distanci, lietot maskas un vislabāk – vispār nedoties uz publiskām vietām – ir dzīvības cenā.

Izceļot ārsta teikto – tos, kuri netic vīrusam, viņš aicina nodaļā pastrādāt par sanitāriem un ieraudzīt pacientus, kas cīnās par savu dzīvību. Apzināties – tikai no mums pašiem būs atkarīgs, vai tad, ja smagāk saslimušo skaits būs vēl lielāks un mums pašiem vai mūsu tuvākajiem būs vajadzīga palīdzība, ārstiem būs spēks to sniegt. 

“Mūsu slimnīcā nokļūst tie, kam nepieciešama unikāla palīdzība. Ko sniedz tikai “stradiņi” tiem, kuri ir smagā stāvoklī. Visi ir tādi, kuriem nepieciešams skābeklis, visi ir smagi pacienti – nieru mazspējas, smagu  elektrolītu disbalansu, izmainīti glikozes rādītāji, insulta, infarkta pacienti, smagi slimi,” norādīja Rācenis.

Ārsts norādīja, ka speciālajās Covid-19 nodaļās ir ārstu skaita trūkums: “Cilvēkresursu mums nav. Šī nodaļa tikai ar rezidentiem. Tāpat ar māsām. Ņemam studentus. Praktiski visus, kuri vēlas strādāt.”

Rācenis atkārtoti norādīja uz saslimšanas nopietnību: “Tie, kas netic vīrusam un vēl uzskata, ka tas ir joks, es viņus aicinu atnākt uz nodaļu, pastrādāt par sanitāriem. Viņi var atnākt bez ekipējuma, bet es domāju, kad ieraudzīs pirmos pacientus, tas mainīsies. Bet te jau ir runa par visu medicīnas sistēmu kopumā. Jo ilgāk mēs neievērosim noteikumus, jo dziļākā bedrē būsim un ilgstošāk tā krīze saglabāsies.”

Tāpat ārsts arī atzīmēja skarbos apstākļus, kādos mediķiem jāstrādā. “Viņi ieiet iekšā, viņiem virsū ir respirators, stingri pieguļošas brilles, kombinezons, bahilas, pilnā ekipējumā, strādā, svīst, maskas, kas man uz sejas, tas ir sīkums, salīdzinot ar iespiedumiem no respiratoriem. Čurāt nevar, ciešas, citi velk pamperus. Tikai, kad nostrādā, tiek uz dušu un nāk ārā. Tās neērtības, ko mums sagādā maska, ir nesalīdzināmas ar to, ko katru dienu redzam medicīnā, saskaroties ar Covid-19 pacientiem,” sacīja virsārsts.

Vienlaikus Rācenis minēja, ka mediķu izdegšana ir pavisam reāla. Darba virsstundas jau ir kļuvusi par ierastu lietu. 

Rācenis atgādināja cilvēkiem, kā sevi pasargāt: “Es aicinu visiem, pirmkārt, ievērot distancēšanos, vēdināt telpas, nēsāt maskas. Bet es lūdzu nestaigāt nekur lieki, – ja tas neskars jūs pašus, tas skars jūsu tuviniekus. Un, kas sliktākais, ja viņš nonāk slimnīcā un nomirs.”

“Mēs nevaram cerēt, ka mediķi būs tie kareivji, kuri var nonstopā strādāt. Ja sabiedrība nespēj izturēt šos ierobežojumus, mēs nokļūsim pilnīgā kara laika medicīnā ar izdzīvošanu un miršanu. Jo, pat ja mums būs gultas, kur likt, bet nebūs, kas pieiet un ārstē,” bažas pauda Rācenis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti