Dienas ziņas

Atziņas par ēdināšanu terasēs Zemgalē

Dienas ziņas

Bažas par tramvaju iepirkumu Daugavpilī

Vidusskolēni sāk kārtot centralizētos eksāmenus

Ar pārbaudījumu svešvalodā sākusies 12. klašu eksāmenu sesija. Kā tā norit skolās Rīgā un Valmierā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar eksāmenu svešvalodā 12. klašu skolēniem ir sākusies centralizēto eksāmenu sesija. Otrdien, 11. maijā, aizrit eksāmena rakstiskā un mutiskā daļa angļu valodā, ko kārtos teju 15 tūkstoši skolēnu. Eksāmena uzbūve ir līdzīga, kā pērn – tas ir īsāks, nekā bija ierasts pirms pandēmijas. Skolēniem un darbiniekiem arī jāievēro galvenie drošības pamatprincipi pandēmijas apstākļos.

Rīgas Juglas vidusskola

Ar eksāmenu svešvalodā 12.klašu skolēniem ir sākusies centralizēto eksāmenu sesija
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Latvijas Radio otrdien apmeklēja Rīgas Juglas vidusskolu, kurā pirmo eksāmenu angļu valodā kārtoja 66 skolēni. Aiz skolas durvīm palicis nav neviens, kas nozīmē, ka visiem obligātie Covid-19 testi bija negatīvi. Kā ierasts, jāievēro standarta epidemioloģiskās drošības prasības: visu eksāmena laiku jāpavada sejas maskā, distancēti un telpās logi jāatstāj atvērti.

12. klases skolēns Trents atzina, ka pirms pārbaudes darba bija satraukums: “Nezināju, ko gaidīt. Jo eksāmena veidotāji zināja, ka gads ir pavadīts mājās un varbūt viņi to saprot un būs vieglāks eksāmens nekā citus gadus. Vai arī tieši pretēji – viņi grib atsijāt tos, kas nav mācījušies, un uztaisīs grūtāku eksāmenu.”

Kopumā šis eksāmens skolēnus nesatrauc. Arī angļu valodas skolotāja Sandra Čiapas par rezultātiem bažīga nav. Tomēr viņa atzina, ka attālināto mācību procesā mazliet cietušas skolēnu runas prasmes.

“Mēs esam strādājuši kopā no 10. klases un mērķtiecīgi gājuši uz eksāmeniem un rezultātiem. Un es domāju, ka viņi ir gatavi. Protams, ka satraukums ir, satraukums visiem ir,” sacīja skolotāja.

Eksāmena rakstiskā daļa noritēja trīs stundas bez pārtraukumiem. Pēc uzbūves tas ir tāds pats kā pērn, proti, no eksāmena izņemta gramatikas daļa. Pēc eksāmena skolēni jutās samērā pārliecināti par rezultātu – pārbaudes darbs esot bijis pat nedaudz vieglāks nekā gaidīts.

“Diezgan labi, viss notiek,” sacīja Aleksandrs.

“Jā, es biju sastresojies, ka eksāmens būs sarežģītāks, bet ar manām zināšanām, es domāju, ka būs diezgan labi. Cerības ir augstas,” sacīja Trents.

“Prieks, ka beidzot ir galā, viens darbiņš ir izdarīts no visiem pārējiem. Jūtos normāli, kā pēc kontroldarba,” pastāstīja Keitlīna.

“Jā, patiesībā, bija sākumā mazliet lielāks stresiņš, bet, kad sāku rakstīt, tad jau viss kārtībā bija,” sacīja Rebeka.

“Es pat teiktu, ka bija vieglāks [nekā gaidīts],” atzina Keitlīna.

Atslābt gan jaunieši vēl nevar, jo jau nākamnedēļ gaidāmi eksāmeni gan latviešu valodā, gan matemātikā.

Un par matemātikas pārbaudes darba rezultātiem bažīga ir arī direktores vietniece izglītības jomā Ieva Gaņģe: “Tāpēc, ka strādājot attālināti viena daļa no skolēniem izmantoja dažādus palīglīdzekļus – programmas, kas rēķina. Un skolotāji patiesībā bija diezgan bezspēcīgi. Viņi saprata, ka skolēns nav strādājis pietiekami patstāvīgi un viņš tur neko nevar pierādīt. Līdz ar to ir bažas par to, kāds būs rezultāts.”

Matemātika vislielākās grūtības sagādā skolēniem visā Latvijā. To rāda eksāmenu rezultāti arī laikā pirms pandēmijas.

Neskatoties uz epidemioloģiskās drošības pasākumiem, skolā bažījas arī par to, vai šajā laikā visiem izdosies izvairīties no inficēšanās ar Covid-19 un eksāmenus arī turpmāk varēs kārtot visi skolēni.

Valmieras Viestura vidusskola

Savukārt “ReTV” otrdien devās uz Valmieras Viestura vidusskolu, kur kārtot angļu valodas eksāmenu pieteikušies 43 jaunieši. Pirms eksāmena visiem veikts Covid-19 tests, kas šogad ir obligāta prasība. Eksāmena rītā skolēnu plūsmu mācību iestādē organizēja pa trijām ieejām, lai nenotiktu jauniešu pulcēšanās.

Pirms eksāmena uzrunātie divpadsmitklasnieki lielākoties pauda, ka pārbaudījumam esot gatavi.

“Baigi ātri paskrēja laiks, Covid-19 un tā. Tad jau redzēs, kā būs. Negatavojos, angļu valodu es māku, daudz ceļoju, un tad jau tas nāk no citām valstīm,” sacīja skolēns Rudolfs Muižnieks.

“Kārtīgi atpūtos, negatavojos, negribēju pārpūlēt smadzenes, lai eksāmenā nav tā, ka vairs neko neatceros,” atklāja Emīlija Šķiltere.

Jaunieši atzina, daudz lielākas bažas ir par nākamajā nedēļā gaidāmajiem latviešu valodas un matemātikas eksāmeniem.

“Mācīties bija grūti, neko nevarēja iemācīties, būs sliktāki rezultāti nekā citu gadu,” sacīja Emīlija Šķiltere.

Lai atbalstītu un iedrošinātu savus audzēkņus, bija atnākusi arī angļu valodas skolotāja Līvija Kraukle. Pedagoģe uzsvēra, ka šajos apstākļos kopā ar skolēniem darīja, cik varēja, lai sagatavotos eksāmenam. “Valodai visvairāk pietrūkst prakse, runāšana, onlainā tas nav tas,” piebilda Kraukle.

Skolas telpās eksāmens noris trīs stundas, audzēkņi izvietoti četrās klasēs, soli viens no otra divu metru attālumā. Pēc eksāmena daļa skolēnu domas mainījuši – nemaz tik viegli neesot bijis un, iespējams, kaut kas palaists garām attālināto mācību dēļ.

“Ar eseju tā pagrūtāk, nebiju atkārtojis neko tādu. To, ko zināju, to rakstīju.”

“Mierīgi tiku galā, daži grūtāki, daži vieglāki, būs labi,” sacīja Maksims.

“Domāju – nav atšķirība, vai vieglāk, vai grūtāk, bet vai tu saproti, vai nē,” sacīja Mārcis Sīmanis.

VISC: Eksāmeniem jābūt līdzvērtīgiem gadu no gada

Valsts izglītības un satura centra (VISC) pārstāvis Kaspars Špūle skaidroja – lai gan mācības jau teju pusotru gadu noritējušas attālināti, skolēnu zināšanu līmenim ir jābūt tādam, lai jaunieši būtu konkurētspējīgi augstskolās. “Mums bija zināms, ka eksāmeni būs un, ja notiks, tie notiks tikai klātienē, to mēs bijām pateikuši jau janvārī. Protams, situācija mainījās katru dienu, kā nu būs.

Nosacījums ir tāds, ka eksāmenam jābūt līdzvērtīgiem gadu no gada, un mēs esam ievērojuši šo principu.

Esam skatījušies eksāmenu saturu. Bet lielākais atbalsts, ko esam darījuši, esam publicējuši pirmseksāmena programmas, kur sīkāk norādītas pārbaudāmās tēmas,” norādīja Špūle.

Pēc nedēļas vidusskolu absolventi kārtos centralizēto latviešu valodas eksāmenu, savukārt 21.maijā – eksāmenu matemātikā.

Jauniešiem, kuri šobrīd pozitīva Covid-19 testa dēļ eksāmenus nevar kārtot, to būs iespējams veikt papildtermiņā no 14. jūnija līdz 4. jūlijam. Zināms, ka aptuveni 40 skolēni šobrīd nevarēs kārtot eksāmenu, jo viņiem atklāta saslimšana ar koronavīrusu.

Savukārt centralizēto eksāmenu rezultātus vidusskolu absolventi saņems 30. jūnijā, bet tie, kuri eksāmenus kārto pagarinātā termiņā, 6. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti