Kultūras rondo

Simbolisms Baltijas mākslā: Johana Valtera "Zemnieku meitene"

Kultūras rondo

LNB ekspozīcijā “Grāmata Latvijā” iekļaus jaunus lasītāju pieredzes stāstus

Kustība “Satiec savu meistaru!” šogad aicina domāt par prasmēm nākotnē

Aprīlī 152 vietās visā Latvijā notiks pasākums «Satiec savu meistaru! 2018»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Laikā no 6. aprīļa līdz 8. aprīlim tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, tautas teicēji, muzikanti un dziedātāji vairāk nekā 152 vietās visā Latvijā aicinās ikvienu interesentu uz pasākumu “Satiec savu meistaru!”, informē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Zemgalē audēju studijās Valgundē, Līvbērzē un Nākotnē būs iespēja iepazīt aušanas procesu, Mercendarbes muižā apgūt kokles izgatavošanu, kā arī darināt savu pirmo mūzikas instrumentu – klabekli vai dūcējpogu. Baldonē varēs apgūt tradicionālo dziedāšanu, savukārt Iecavā - uztaisīt kaula adatu un iemācīties vienas adatas pinumu. Vēl meistari aicinās izcept saldskābmaizi Ozolniekos un klausīties veco jelgavnieku stāstus Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī.

Vidzemē bagātīgo pasākuma programmu veidos Vidzemes stāstnieku meistarklase Valmierā, radošās darbnīcas un stāsti par zirgiem Valmiermuižā, Lielvārdes jostu aušanas darbnīca Lielvārdē, iespēja ielūkoties bišu dzīvē Daugmalē, plaša atvērto meistardarbnīcu programma Druvienā, kalēja darbnīca Turaidā, dažādu tradicionālo ēdienu gatavošana Turnas tautas namā, Rankas kultūrvēsturiskā mantojuma centrā un daudzas citas norises.

Raiņa muzejā Berķenelē Latgalē varēs apgūt cepuru šūšanu, Ludzas amatnieku centrā linu auklu pīto apavu – peterņu pīšanu. Vairākās vietās Latgalē meistari pievērsušies cimdu adīšanai – Indrā, Līvānos un jostu aušanai - Rēzeknē, Tilžā, kā arī tautas tērpu detaļu darināšanai Baltinavā. Līvānos būs iespēja apgūt koka spaiņu, kublu, ķipīšu u.c. trauku darināšanu, kā arī apgūt rotaļas, rotaļdejas un dančus Ciblā, Baltinavā un Andrupenē.

Kurzemē Tautas lietišķās mākslas studija “Liepava” piedāvās plašas iespējas apgūt tautastērpu darināšanu Liepājā, tamborēšanas pamatus un rūtiņu tamborēšanu varēs mācīties Tiņģerē, dažādās darbnīcās Tumes kultūras namā un Mērsragā ikviens pasākuma apmeklētājs tiks iepazīstināts ar jūrnieku dzīvi un mezglu siešanas tehnikām. Kandavā, Smārdē un Padurē apmeklētāji būs gaidīti keramikas darbnīcās, savukārt Zirņu pagastā notiks dažādu zirņu ēdienu gatavošana.

Augšzemē jeb Sēlijā Viesītes muzejā “Sēlija” notiks lekcijas un sarunas par ciltskoka veidošanu - praktiski padomi, kā lasīt ierakstus baznīcu grāmatās un tautskaites dokumentos. Muzejā notiks arī nodarbības izšūšanas apgūšanā.

Rīgā plašu programmu piedāvās Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs “Mazā ģilde”, Tautas tērpu centrs “Senā klēts”, kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”, Rīgas Kultūras centrs “Iļģuciems”, kā arī citas norišu vietas, kur būs iespējams apgūt dažādu rokdarbu prasmes. Varēs apmeklēt Leontīna Volnobajeva keramiķa darbnīcu, iepazīt Saules gada ritu Rīgas Centrālās bibliotēkas telpās un iejusties Krišjāņa Barona “ādā” tautasdziesmu kārtošanas darbnīcā Latviešu folkloras krātuvē.

 Kopš 2017. gada “Satiec savu meistaru!” Latvijas programmā iekļauta arī pasākuma norise ārvalstīs. Luksemburgā asociācija “Luksemburga-Latvija” rokdarbu kopa “Sāntāpslis” aicinās apgūt dažādas mežģīņu darināšanas tehnikas – knipelētās, adītās un tamborētās mežģīnes.

Lūgums pie meistariem pieteikties jau iepriekš, jo norišu vietās var būt ierobežots apmeklētāju skaits.

"Satiec savu meistaru!” jau tradicionāli norisināsies vienlaikus ar projektu „Eiropas amatu prasmju dienas”, kas aizsākts 2002.gadā Francijā un kļuvis par plašāko starptautisko pasākumu, kas veltīts amata prasmju saglabāšanai, popularizēšanai un tālāknodošanai. Šogad akcijā piedalās jau 19 Eiropas valstis. 2018. gada pasākuma centrālā tēma ir “Pārnese nākotnē”, akcentējot ideju par tradīciju, meistarības iespējamo pārnesi nākotnē apmācot jaunāko paaudzi. Vairāk informācijas par “Eiropas amata prasmju dienām” ŠEIT.

Projekta „Satiec savu meistaru!” mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.

“Satiec savu meistaru! 2018” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti