Apnika skola, jāmaina arods vai pieteicās mazulis – vērienīgā projektā jauniešiem palīdz atrast vietu dzīvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijā līdz 2018.gada beigām vairāk nekā piecus tūkstošus jauniešu vecumā līdz 29 gadiem iecerēts iesaistīt Eiropas Sociālā fonda projektā “Proti un dari”. Projekta mērķauditorija ir jaunieši, kuri nekur nestrādā, nemācās un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieki. Projektā iesaistītie Latvijas Radio uzrunātie jaunieši par piedāvātajām iespējām nesūdzas.

Šobrīd Latvijā projekta aktivitātēs iesaistīti aptuveni simts dalībnieku, kuriem pēc viņiem izstrādāta individuāla plāna notiek gan pārrunas un konsultācijas pie dažādiem speciālistiem, gan uzsāktas arī profesionālās apmācības.

Vjačeslavs ir viens no pirmajiem Rēzeknē, kurš sociālo darbinieku mudināts, iesaistījās projektā “Proti un dari”. Vjačeslavam ir 17 gadi, pamatskolas izglītība un līdz šim nav bijusi motivācija turpināt mācības: “Man apnika skola, negribēju mācīties.”

Taču šobrīd Eiropas finansētā projektā Vjačeslavs bez maksas var gan uzlabot savu veselību, gan iegūt izglītību. Jaunietim ir problēmas ar muguru, tāpēc  ir iespēja iet uz peldbaseinu. Tas palīdz. Tāpat var iegūt autovadītāja apliecību un mācīsies par automehāniķi.

Projektā “Proti un Dari” no 119 pašvaldībām šobrīd iesaistījušās 75. Katrā pašvaldībā ir atbildīgie par projektu, kuri palīdz jauniešiem apjaust, kāda palīdzība viņiem nepieciešama, lai spētu iegūt izglītību, atrast darbu.

Rēzeknes novada pašvaldība projektā līdz 2018.gadam plānojusi iesaistīt 98 jauniešus, bet šobrīd projektā piedalās vien trīs, savukārt Rēzeknes pilsētā – pieci, lai gan kopumā plānots iesaistīt 114. Projekta pārstāve Rēzeknes novadā Gunita Veismane stāsta, ka jauniešus ieinteresēt piedalīties projektā ir grūti:

“Atrast viņus var, bet viņu iesaistīt ir diezgan grūti.

Ir jāmeklē viņa interese, vai viņam interesē kursi, kas nākotnē viņam vispār ir vajadzīgs. Un ir tā, ka tādiem jauniešiem nekas nav vajadzīgs. Viņiem ir labi, kā ir, un tad viņi turpina arī tā dzīvot.”

Ar pirmajiem trim projektā iesaistītajiem jauniešiem, individuāli runājot, kopīgi ir sapratuši, ko viņi vēlas darīt un kāda palīdzība viņam nepieciešama. “Pirmā jauniete nezināja, ko grib, un viņai individuālu programmu sastādījām divus mēnešus: sākumā bija psihologs, karjeras konsultants. Un tad ar laiku viņa saprata, ko vēlas. Ir vēl viens jaunietis, kas B kategorijas autovadītāja tiesības liek, arī ļoti vēlas to darīt.”

Iemesli, kāpēc jaunieši nestrādā, nemācās un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieki, ir dažādi. Dažiem līdzīgi kā Vjačeslavam negribas mācīties, jo nav motivācijas. Citiem, iegūstot augstāko izglītību, darbu neizdodas atrast.

Šādā situācijā nonākusi Māra, kura jau studiju laikā sapratusi, ka izvēlētā profesija nav domāta viņai. Darbu kā personālvadības speciāliste mēģinājusi atrast, tomēr bez rezultātiem.

Māra cer, ka projekts viņai palīdzēs apgūt profesiju, kas patiešām patiks.

“Es vēlētos par šuvēju pamēģināt. Šajā projektā “Proti un dari” piedāvā iziet tādas pamatapmācības, iegūt zināšanas, kaut kādas pamatprasmes un tādā veidā saprast, vai tas ir tas, ko es vēlos. Un būs iespēja pavērot, kā profesijas profesionāļi darbojas,” stāsta Māra.

Savukārt Karīnai, mācoties augstskolā, pieteicās bērniņš. Šobrīd Karīna dzīvo mājās un audzina mazuli.  Projektā viņa mācās par nagu speciālisti. Karīna līdzīgi kā pārējie uzrunātie jaunieši iespēju bez maksas pilnveidot sevi vērtē pozitīvi. “Viņi jautā, kur es gribētu mācīties, piedāvā dažādas iespējas, apmaksā. Tāpēc es labprāt piekritu, jo man nav tādas iespējas apmaksāt. Tagad ir mazs bērns, tas projekts man bija tieši, tas, kas vajadzīgs,” saka jauniete.

Projektam kopumā atvēlēti teju deviņi miljoni eiro, no šīs summas vairāk nekā 7,6 miljonus finansē Eiropas Sociālais fonds. Jaunietis projektā var būt iesaistīts no viena līdz deviņiem mēnešiem, katram tiek izstrādāts individuāls plāns, mentors jaunietim sniedz atbalstu un motivē viņu sasniegt mērķi.

Projektu Latvijā īsteno Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, kuras pārstāvis Raitis Imša pārliecināts, ka tās pašvaldības, kuras aktīvi sadarbosies ar saviem sociālajiem darbiniekiem, projektā spēs iesaistīt paredzēto jauniešu skaitu. “Ja mēs runājam par jauniešu skaitu, Latvijā tie ir simts jaunieši. Tas ir tāds labs rādītājs. Vai nepietiekošs? Ņemot vērā, to, ka ir jāiesaista 5262 un tagad projekts tiek uzsākts, Kārsavas pašvaldība plāno tikai trīs jauniešus, tālāk vairāk un vairāk ar katru mēnesi, tas ir normāls sākumam. Kopumā ir 5262 jaunieši jāiesaista līdz 2018. gada beigām,” stāsta Imša.

Vērienīgā projekta “Proti un dari” noslēgumā katram jaunietim būtu jāatrod darbs vai jākļūst sabiedriski aktīvākam, kā arī ar vēlmi meklēt risinājumus, lai savā dzīvē ko mainītu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti